Profesor Hajko sa narodil 3. októbra 1920 v Krompachoch a po maturite začal študovať matematiku a fyziku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde bol v roku 1948 promovaný za doktora prírodných vied.
Svoju vedecko-pedagogickú dráhu začal prof. Hajko na Katedre fyziky Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, kde ako blízky spolupracovník známeho prof. Ilkoviča pôsobil od roku 1948 do roku 1953, keď odišiel do Košíc.
V Košiciach založil Katedru fyziky vtedajšej Vysokej školy technickej (dnes Technická univerzita) a habilitoval sa na docenta. Na Vysokej škole technickej vykonával v rokoch 1953 až 1961 funkciu prorektora. Z iniciatívy prof. Hajka vznikla v roku 1963 Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika, ktorej sa stal prvým dekanom. Neskôr, v rokoch 1969 až 1974 bol rektorom Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. V roku 1974 bol vymenovaný do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied a v tejto funkcii pôsobil do roku 1989.
V rokoch 1980 - 1985 vykonával súčasne funkciu riaditeľa Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.
Vlastným vedným odborom prof. Hajka bol magnetizmus, predovšetkým štúdium magnetizačných procesov. Svojou prácou a výsledkami položil prof. Hajko základ pre vznik dnes aj medzinárodne uznávanej košickej školy magnetizmu. Stál tiež pri zrode Československých konferencií o magnetizme, ktoré sa po roku 1993 pretransformovali na České a slovenské konferencie o magnetizme (CSMAG), usporadúvané s trojročnou periodicitou v Košiciach.
Výsledky svojej vedecko-výskumnej činnosti publikoval prof. Hajko vo viac ako 40 vedeckých prácach, ktoré sa stretli so živým ohlasom domácej a medzinárodnej vedeckej pospolitosti.
Veľmi plodná je knižná publikačná aktivita prof. Hajka, v ktorej sa odrazilo jeho pedagogické majstrovstvo i literárne schopnosti. V spolupráci s blízkymi spolupracovníkmi vydal šesť knižných publikácií, z ktorých možno spomenúť aspoň veľmi známu Fyziku v príkladoch, ktorá bola preložená do niekoľkých jazykov.
K prednostiam prof. Hajka vždy patrila schopnosť a ochota obklopiť sa a pracovať hlavne s mladými perspektívnymi pracovníkmi. Ku cti jubilanta slúži aj to, že v zložitých rokoch našej nie tak dávnej socialistickej minulosti vedel vo svojom ústave "prikryť" (rozumej ochrániť) tých pracovníkov, ktorí by mali na iných pracoviskách značné problémy.
Na spomenutom stretnutí odznelo mnoho zdravíc a gratulácií jubilantovi, ku ktorým sa pripája aj autor tohto príspevku, ktorý bol jedným z profesorových študentov na košickej strojníckej fakulte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.