Korzár logo Korzár

Čo dať deťom do školy na desiatu?

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Platí to aj pre stravovanie. Nie všetky deti však chcú raňajkovať, niektoré odmietajú aj desiatu a rožok s maslom prinesú popoludní domov nedotknutý.

Agáta Šašalová. Jogurty a ďalšie mliečne výrobky na desiatu Radkovi nedáva, má ich na raňajky.Agáta Šašalová. Jogurty a ďalšie mliečne výrobky na desiatu Radkovi nedáva, má ich na raňajky. (Zdroj: čor)

Pre iných je ideálnym jedlom hamburger alebo hot-dog, ktorý zapijú kolou.

Šunková pena áno, ovocie nie

"Ako mamička chcem, aby desiata bola zdravá, no môj syn nechce jesť ani ovocie, ani zeleninu. Takže na desiatu dostáva len to, čo viem, že zje, ak teda nechcem, aby bol do obeda hladný. U nás je to tmavé pečivo s maslom, džemom, paštétou alebo medom. Jogurty a ďalšie mliečne výrobky má na raňajky, takže do školy mu ich nedávam. Radko miluje šunkovú penu s pečivom. Keď ostáva dlhšie v škole, tak mu dám na desiatu nielen jeden rožok, ale dva. Alebo niečo iné. Občas kupujem osie hniezda," povedala Agáta Šašalová, mama 8-ročného Radka. Na pitie dostane fľašu s vodou, s minerálkou alebo džúsom či sirupom. Mrzí ju, že Radko neje žiadnu zeleninu ani ovocie. "Jediné, čo zje, je varená zelenina v polievke, ale surovú zeleninu nezje vôbec žiadnu. Nikdy ju ani neochutnal, nevie ani, ako to chutí. Nevezme to do úst od malička. Možno to časom prejde. Povedala som si, že strava sa vyrovná niečím iným. Nebýva často chorý, aby potreboval doplnkovú výživu. Jednoducho mu to nechýba," hovorí A. Šašalová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Deti chcú aj niečo "sladko-motivačné"

Deti Ivety Gurčíkovej chodia do základnej školy, ktorá je momentálne zásobená automatom na mliečne desiate a ovocné šťavy. "To mi ako mame dosť vyhovuje, lebo tieto veci sa komplikovane balia. Čo sa týka desiaty, pozostáva obvykle z celozrnného alebo bieleho pečiva s maslom, zeleninou, veľkou dávkou ľadového šalátu, ktorý im chutí, šunky alebo syra - mliečny výrobok musí byť vždy. No a samozrejme ovocie - raz jablko, inokedy banán. Každý druhý deň im dávam niečo sladko-motivačné - croissant alebo muffin, alebo aspoň detskú žuvačku," povedala Gurčíková. Starosti jej robí mladší syn. "Ten totiž ešte nevie dobre hospodáriť s kartičkou na brejky, čiže jogurtové mliečka. Za týždeň ich vypil toľko, že som mu to musela zhabať, lebo mi nosil domov desiate neporušené. Najmenší drobci s tým nevedia hospodáriť. Starší syn vie dobre, že môže len jeden denne, v tomto je zodpovednejší. Mladšieho musím brzdiť. Spravím to tak, že kartičky na odber dám obe staršiemu a ten dohliadne aj na spotrebu toho menšieho.

SkryťVypnúť reklamu

Ovocie môže byť čerstvé aj sušené

Katka Lipovská sa stará každé dva týždne o synovca Reného. Ten má rád zeleninu i ovocie. "Na desiatu mu dávam pečivo. Rožky, žemle alebo pletenky s maslom i syrom. Tiež s hocijakými nátierkami. Rád má pažítkovú i rybaciu. Inokedy mu dám rožok so salámou alebo šunkou," prezradila K. Lipovská. Vždy mu dáva k desiatej ovocie, ktoré strieda. "Raz dostane jabĺčko, raz hrušku, slivky. Má veľmi rád hrozno. Čo miluje, sú cherry paradajky. Občas mu dám i očistenú mrkvu. V zime mu dávam sušené ovocie." Nie vždy zje desiatu, ale snažíme sa, aby ju zjedol aj vtedy, keď ju donesie zo školy domov. K. Lipovská vraví, že je dôležité, aby bola strava pre Reného pestrá a nezdala sa mu nudná. "Ak v pondelok je rožok so salámou, tak na druhý deň mu nedám to isté, ale radšej spravím nejakú nátierku. Ak mu dám v jeden deň paradajku, tak na druhý deň to bude uhorka nakrájaná na kolieska," zdôraznila Lipovská. René dodržiava i pitný režim. Každé ráno dostane do fľaše čaj.

SkryťVypnúť reklamu

Slovo odborníka: Vhodná desiata: celozrnný chlieb a nátierky

Vedúca školskej jedálne Darina Cupráková tvrdí, že strava pre deti má byť pripravovaná podľa energetickej a biologickej hodnoty. "Vhodná desiata pozostáva z celozrnného chlebíka a rôznych nátierok. Deti majú radi drožďovú, džemovú, syrovú, zeleninovú i z rybieho filé," hovorí Cupráková. Nevhodnou desiatou pre deti sú podľa nej párky, paštéty, údeniny, tatárska omáčka a mäkké salámy.

čor

Vaše skúsenosti

* Pracujem v škole a vidím, že väčšina detí sa napcháva chipsami, čokoládovými tyčinkami a zapijú to sladkými malinovkami z televíznej reklamy. A to je ešte ten lepší prípad, horšie je, keď vidím deti piť energetické nápoje. A keď im poviete, že to nie je zdravé, povedia, že im to kúpil otec alebo mama... Čo k tomu dodať?
Zuzana, Spišská Nová Ves


* Moje deti nie sú pokazené sladkosťami, keďže bývame ďaleko od oboch babičiek. Ale pravdou je, že vidia, čo jedia ostatné deti a hamburger s hranolčekmi z fastfoodu je pre nich vytúžená odmena za dobrú známku. Snažím sa to vyvážiť ovocím a zeleninou, odšťavujem im ovocie zo záhradky, od hrozna, hrušiek, jabĺk a pridám k tomu aj mrkvovú šťavu a pár kvapiek cviklovej šťavy. A na desiatu im vždy dám jabĺčko alebo papriku či reďkovku k šunke v rožku.
Štefánia, Košice


* Moje dievčatá bez raňajok a desiatej do školy nejdú. Ku klasickej žemli či rožku s maslom, syrom, zeleninou a šunkou si vezmú aj čaj alebo džús a nikdy nezabudnú na keksík.
Katarína, Bardejov

čor

Vedeli ste, že...

* ak dieťa neraňajkuje a nejedáva ani desiatu, má nízku hladinu cukru v krvi, čo sa prejavuje podráždenosťou a nesústredenosťou?
* ak školák zanedbá pitný režim, riskuje bolesti hlavy a malátnosť?
* nezdravé stravovanie sa podpisuje pod hyperkatívne a nezvládnuteľné správanie detí?

ka

Prieskum: Len polovica detí jedáva ovocie a zeleninu

  • Pravidelne každé ráno raňajkuje len 65 percent slovenských detí. Veľká časť detí však neraňajkuje vôbec, alebo len vtedy, keď im na to vyjde čas. Vyplýva to z dotazníka Zdravej 5, do ktorého sa zapojilo 5 444 detí.
  • Na desiatu dostáva ovocie alebo zeleninu 78 percent detí. Zvyšok buď nedesiatuje, alebo preferuje sladkosti.
  • Prieskum sa zameral aj na najobľúbenejšie druhy ovocia a zeleniny. Deti majú najradšej štandardné druhy, ako je paprika, paradajky, mrkva, uhorka, reďkovka, melón, jahody, jablko, banán a pomaranč. Naopak, najmenej im chutí brokolica, cibuľa, cesnak, karfiol a ananás.
  • Každý deň jedáva ovocie a zeleninu len polovica opýtaných detí (55,75 percenta). Nájdu sa však aj také, ktoré ich konzumujú len raz do týždňa alebo ešte menej často.

tasr

Zdravé jedlá zo školskej kuchyne ochutnajú už aj rodičia

Strava v školských jedálňach má byť zdravá i chutná. Deti však dávajú prednosť sladkostiam. Rodičom má pomôcť nová kuchárska kniha Mňamky zo školskej kuchyne. V rámci Svetového dňa výživy ju predstavili v Prešove. Jej cieľom je presvedčiť práve túto skupinu, že aj jedlá zo školskej kuchyne môžu byť chutné a zdravé.

"Rodičia si odteraz môžu vyskúšať uvariť to, čo pripravujeme ich ratolestiam v škole. Mali by totiž vedieť, čo ich deti jedia," povedala spoluautorka knihy Mária Tejiščáková, ktorá má viac ako dvadsaťročnú prax v školskej jedálni.

Ako zdôraznila, jedlá pripravované v školskej kuchyni nielen dobre chutia, ale sú aj zdravé: "Receptúry, z ktorých sa varí v jedálni, prešli veľkou 'rekonštrukciou', znižovali sa tuky a cukry, takže žiadny rodič sa nemusí obávať o zdravie svojho dieťaťa."

Recepty v knihe Mňamky zo školskej kuchyne sú spracované pre domáce použitie pre štyri osoby. Publikácia ponúka aj vtipné detské výroky o jedle, sprievodcu "jedlými slovenskými obcami" či významné "osobnosti na spapkanie".

via

Zdravé a chutné nátierky

Jogurtová

Suroviny: biely jogurt, tvrdý syr, mrkva, soľ, cesnak,

Príprava: Umytú očistenú mrkvu nastrúhame najemno a zmiešame s postrúhaným tvrdým syrom. Zalejeme bielym jogurtom, dochutíme očisteným lisovaným cesnakom a soľou. Dobre vymiešame.

Sardinková so syrom

Suroviny: maslo, tvrdý syr, sardinky, cibuľa, soľ

Príprava: Maslo vymiešame, pridáme najemno pokrájanú cibuľu, sardinky, nastrúhaný tvrdý syr. Dochutíme soľou a dobre vymiešame.

Vajíčková

Suroviny: mlieko, vajcia, horčica, maslo, soľ

Príprava: Vajcia uvaríme natvrdo. Ošúpeme a necháme vyhladnúť. Postrúhame. Maslo vymiešame so soľou, horčicou, mliekom a pridáme postrúhané vajcia. Dobre vyšľaháme.

spracovala čor, podľa knihy Mňamky zo školskej kuchyne

Náš tip

Ak chcete pre svoje dieťa skutočne len to najlepšie, radšej si ráno privstaňte a pripravte mu čerstvú a zdravú desiatu. Pre jeho zdravie takto urobíte viac, ako keď mu do ruky strčíte pár eur, aby si váš potomok kúpil desiatu sám. Ponuke chipsov a kolových nápojov totiž nie každé dieťa odchované na reklame odolá.

ka

Ideálna desiata má obsahovať

* obilninu (celozrnný chlieb, grahamové rožky, celozrnný knackebrot, celozrnnú pizzu, obilninové placky) * zdravú nátierku (strukovinovú, zeleninovú, syr typu cottage)

* zeleninu (mrkva, uhorka alebo paprika nakrájané na paličky, cherry paradajky)

* zdravú sladkosť a ovocie (sladkosti z celozrnnej múky, sušené ovocie, oriešky)

* zdravý nápoj (citronáda s medom, bylinkové a ovocné čaje)

Čo určite nie?

paštéty, salámy a iné údeniny, majonéza, chipsy, solené oriešky, sladkosti z bielej múky

ka

Hamburger - prečo nie?

Hamburger je poriadna kalorická bomba. Pozostáva zo žemle väčšinou z bielej múky, z mletého mäsa, horčice, kečupu, majonézy, šalátu, cibule, paradajky, čalamády a iných pochutín, prípadne aj syra. Klasický hamburger je synonymom obezity a nezdravého stravovania. Vhodnejšou alternatívou je netypický hamburger z kuraciny v celozrnnej žemli, bez korenín, zato s veľkou porciou čerstvej zeleniny. Poskytne rovnaký pocit sýtosti a na dlhšie ako kalorickejšia verzia.

ka

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 200
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 863
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 163
  4. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 286
  5. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 237
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 085
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 013
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 764
  1. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým.
  2. Miroslav Kocúr: Fico vie, že niektorí už vedia
  3. Juraj Ondruška: „Letisko Vajnory – porušenie verejnej vôle? Dokumenty hovoria jasne“ ✈️🚨
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. Adriana Kerestešová: Detská kniha, ktorá inšpiruje k pomoci iným
  6. Otilia Horrocks: Stop netransparentným haciendám !
  7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
  8. Ľuboš Vodička: Prírodovedné múzeum Viedeň, krása nielen dinosauria
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 878
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 937
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 689
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 114
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 818
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 454
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 189
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 179
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým.
  2. Miroslav Kocúr: Fico vie, že niektorí už vedia
  3. Juraj Ondruška: „Letisko Vajnory – porušenie verejnej vôle? Dokumenty hovoria jasne“ ✈️🚨
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. Adriana Kerestešová: Detská kniha, ktorá inšpiruje k pomoci iným
  6. Otilia Horrocks: Stop netransparentným haciendám !
  7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
  8. Ľuboš Vodička: Prírodovedné múzeum Viedeň, krása nielen dinosauria
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 878
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 937
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 689
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 114
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 818
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 454
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 189
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 179
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu