PREŠOV. Od polovice septembra až zhruba do polovice októbra zvádzajú jelene súboje o lane. Hrozivo pri nich revú, medzi poľovníkmi sa preto pre tento čas používa výraz "revačka". Medzi súpermi dochádza k stretom, pri ktorých občas praskajú parohy.
V čase ruje samce nadháňajú rujné jelenice a vydobýjajú si prednosť na párenie. Silu jeleňa poznať i podľa jeho hlasu. Ak sa stretnú rovnako silní alebo odvážni jedinci a nastane medzi nimi konflikt záujmov, nastupuje súboj. Pri ňom na seba samce útočia mohutným parožím. To je pre poľovníkov cennou trofejou.
Jeleň z Levočských vrchov sa na zimu strácal
Vo vojenskom obvode Javorina poľovný hosť zastrelil 225,5-bodového jeleňa. Keďže v loveckom bodovaní už 210-bodový jeleň je tzv. zlatý, tento ho ešte o dobrý kus prevýšil. "Nejaký ten bodík pôjde dole, keďže súťaž je neskôr a dovtedy sa parohy zvyknú máličko scvrknúť," hovorí vedúci Vojenských lesov Ľubica Ľudovít Zvalený, ktorý úspešného strelca k jeleňovi priviedol.
"Mali sme ho vyhliadnutého tretí rok. Na zimu sa vždy stratil a nemáme z neho ani zhody," opisuje nevšednú zaujímavosť. Jeleň mohol byť podľa neho sťahovavý. "Pri pokusoch s telemetrickým meraním vo Zvolene sa totiž zistilo, že niektoré jelene prechádzajú na zimu cez Nízke Tatry z Horehronia na Liptov," vysvetľuje.
Čo predchádzalo uloveniu rekordného kusa? "Týždeň pred ulovením vystrelil na jeleňa iný hosť, no netrafil. Ďalší sa poľovačky vzdal. Tohto sme stretli pri návrate od iného jeleňa. Padol v nezvyčajnom čase, o 8.20 ráno výstrelom zo vzdialenosti asi 120 metrov."
Poľovník pomohol ku korunovácii kráľa pohoria
Pekný zážitok v pohorí Branisko, spojený s úlovkom jeleňa IV. vekovej triedy (odhadom 13 – 14 rokov), mal Anton Straka z obce Široké. Úlovok bol preňho zároveň darčekom k 55. narodeninám.
Povolenku naň dostal od Poľovníckeho združenia Branisko so sídlom v Širokom, v ktorom je hospodárom. O bezpečnosť jeleňa, ktorého sledoval už pred piatimi rokmi, sa starali ostražité jelenice a husté mladiny.
Podľa hospodára jeleň "dedo" sa s ním zahrával tak, že skoro ráno zašiel do húštiny a vychádzal z nej neskoro večer, keď boli šance na ulovenie minimálne. Dlhoročné skúsenosti a trpezlivosť napokon viedli k úspechu, ku ktorému mu však pomohol aj mladší a silnejší jeleň.
V osudnú chvíľu sa totiž sok odhodlal k súboju s "dedom", ktorý pred ním ustupoval z húštiny smerom k hospodárovi. V okamihu presne miereného výstrelu zaútočil aj mladý jeleň, ktorý sotil parohami z opačnej strany starého jeleňa. Víťazný rev nad odchádzajúcim vládcom sa niesol po hrebeňoch a dolinami Braniska, ako sa na nového kráľa patrí.
A čo želá jeho nástupcovi A. Straka? "Veľa šťastia pri plnení svojho poslania v pohorí Branisko ešte veľa rokov, minimálne aspoň toľko, ako jeho predchodca 'dedo' jeleň."
Poslucháči mali zážitok, upozorňujú na poľovníkov
Okrem strelcov priťahuje začiatok jesene do lesa aj milovníkov prírody, ktorí chcú iba počúvať. Prešovčan Stano chodieva na ruju na Branisko už niekoľko rokov. "Keď sa začne ruja, chodievam sem aj každý druhý deň. Najmä cez týždeň, aby som sa vyhol poľovníkom," hovorí. Podľa neho pravdepodobnosť stretnutia s jeleňmi je vyššia cez víkend.
Jeho kamarát Ľudo si tohto roku na svoje prišiel na Čergove. "Revalo naraz asi šesť rôznych jeleňov," opisuje noc strávenú v prírode. "Dokonca jeden ešte dlho potom, čo sa ráno rozvidnelo," pochvaľuje si.
Fakty o jelenej ruji
Podmienky, za akých možno počuť jelení rev
- Čas: Potrebná je jasná, ideálne mesačná noc.
- Teplota: Jelení speváci obľubujú chladné počasie. Čím viac sa teplota blíži k nule, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude jelení koncert.
Čo jelene od revania odrádza
- Počasie: V prípade, že prší alebo je teplo a obloha zatiahnutá, ruja síce v lese prebehne, no bez revania.
- Hluk: Zvuk motorov ani hlasní "tiežmilovníci" lesného pokoja revačke nepridajú. Na druhej strane sa však objavili i iné skúsenosti, podľa ktorých jeleňa k revu dokáže vydráždiť napríklad zvuk motorovej píly.
- Pach nepriateľa: Ak vietor fúka smerom od vás k zvieratám a tie vás zacítia, je po zážitku. Rovnako je to s pachom vlkov. Ak prebehnú lesom a jelene ich zavetria, stíchnu.
Zaujímavosti
- Jeleň používa parohy výlučne v čase ruje a to nielen na súboje. Plný energie naberá nimi hlinu, konáre a podobne.
- Počas párenia je jeleň nanajvýš aktívny, no keďže v čase, keď naháňa jelenice, veľmi málo žerie, po ruji je oslabený a výrazne stráca na váhe. Jelenice k páreniu neraz núti, kopytami im spôsobuje až modriny.
- Do kategórie "lovný" spadajú jelene od veku jedenásť rokov. Dovtedy sú chovné. Od tohto veku už nemocnejú, klesá ich schopnosť reprodukcie a podobne.
Dušan Guman
Autor: Dušan Guman
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.