Otrasný zločin spáchal Timothy McVeigh s troma spolupáchateľmi 19. apríla 1995.
Pomsta federálnym agentom
Katastrofu spôsobila mohutná explózia v časti deväťposchodovej budovy, v ktorej sídlili americké federálne inštitúcie. Vo vypožičanej dodávke, zaparkovanej pri severnej stene budovy, vybuchla bomba vyrobená podomácky - z horľavín a priemyselného hnojiva. Vznikol 10 metrov široký a 2,5 metra hlboký kráter. Výbuch zvalil celé severné krídlo, aj miestnosti, v ktorých bola materská škola. Zahynulo 19 detí. Zničených či vážne poškodených bolo 300 domov v okolí, zdemolovaných 90 áut.
Veterán vojny v Perzskom zálive Timothy McVeigh sa takto pomstil vraj za tvrdé zásahy úradov voči zoskupeniam, s ktorými sympatizoval. Explóziu pripravil s kamarátmi - Terrym Nicholsom a Michaelom Fortierom s manželkou, s ktorými sa zoznámil počas služby v armáde. Načasoval ju na druhé výročie zásahu federálov voči farme Koreshových sektárskych davidiánov, ktorí očakávali koniec sveta v Texase. Tragédia vtedy vyústila do hromadnej samovraždy členov sekty.
Posledné vrahovo menu: zmrzlina
Explózia zničila budovu v Oklahoma City pár minút po 9. hodine. Už o 90 minút bol McVeigh v rukách polície, ktorá ho zadržala, lebo jeho autu chýbala evidenčná značka, mal falošný vodičák a ostro nabitú zbraň, na ktorú nemal povolenie. Identifikoval ho majiteľ požičovne áut, z ktorej mal dodávku. Tragédia otriasla svetom a býva označovaná za smutný začiatok ďalších teroristických činov.
McVeigh dostal za atentát trest smrti. Svoj čin striedavo ľutoval a popieral. Verdikt bol po viacerých odvolaniach a odkladoch vykonaný šesť rokov po čine, v júni 2001, smrtiacou injekciou. Ako posledné jedlo si objednal mätovú zmrzlinu s čokoládou.
Svedkami popravy bolo desať zástupcov smútiacich rodín. V centre Oklahoma City sledovalo prenos popravy na obrovskom plátne 300 ďalších príbuzných obetí. Ruiny budovy tam už neboli, na mieste tragédie stojí pamätník obetiam.
Iba užitočný idiot?
Pred popravou atentátnik povedal: "Ak som na ceste do pekla, budem tam mať spoločnosť." Aj na základe tohto vyjadrenia začali silnieť rôzne konšpiračné teórie. Podľa nich bol McVeigh vraj iba" užitočným idiotom", ktorého si najali skutoční páchatelia. Prívrženci všakovakých hypotéz tvrdili, že v objekte vybuchlo viac teroristických náloží. McVeighova amatérska bomba vraj nemohla spôsobiť takú rozsiahlu katastrofu.
Mnohí experti i novinári skúmali, kto to vlastne Timothy McVeigh je. Mal dvoch súrodencov, rodičia sa rozviedli, prežil ťažké detstvo. Patril k dobrým študentom, vo vojne v Perzskom zálive si vyslúžil aj vyznamenania. Opakovane vyhlasoval: "Som pánom svojho osudu".
V jeho biografii nájdeme zmienky o feťáctve, no k zločinu v centre Oklahoma City ho motivovalo hlavne spojenie so sektárskymi odídencami z Cirkvi adventistov siedmeho dňa. Davidiáni – podľa krstného mena ich lídra Koresha - si za sídlo zvolili vrch Karmel a na ňom farmu Waco v Texase. Hlásali apokalypsu a vodca Koresh svoje ovečky viedol naozaj svojsky. Nedospelé dievčatá sa už v 14. rokoch stávali matkami, davidiáni sa na farme dôkladne opevnili, výzbroje a munície mali na koniec sveta neprimerane. Americké federálne úrady tieto a ďalšie okolnosti prinútili k zásahu, ktorý sa skončil obrovským požiarom a hromadnou samovraždou Koreshových prívržencov.
McVeighov spolupáchateľ Terry Nichols si vo väznici v štáte Colorado odpykáva doživotný trest. Manželia Fortierovci, ktorí pri vyšetrovaní zločinu v Oklahoma City spolupracovali s políciou a na zločine participovali vraj len okrajovo, vyviazli s podmienečnými trestami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.