A keďže už naše staré mamy vedeli, že nachladenie trvá bez lekára týždeň a s lekárom 7 dní, poradíme vám, ako s ňou zaručene zatočiť! Zozbierali sme pre vás niekoľko osvedčených tipov, aké homeopatiká, bylinky a iné receptíky pomôžu nielen v rámci prevencie, ale aj v čase, keď sa vás už nádcha pevne chytí.
Prevencia
Skvelou prevenciou proti nádche je šťava z cesnaku. Silice obsiahnuté v cesnaku ničia škodlivé baktérie a vírusy.
Predísť nachladeniu môžete aj denným vystriekavaním nosa sprejom obsahujúcim morskú vodu. V lekárni vám ponúknu hneď niekoľko značiek. Tieto spreje obnovujú prirodzenú vlhosť nosnej sliznice a zároveň ju zbavujú nečistôt, aby mohla dokonale plniť svoju funkciu filtra škodlivých látok, ktoré denne dýchame. Sprej sa môže používať neobmedzene dlho.
V zime oprášte koreničky a doplňte si korenia, ktoré "zahrievajú". Určite by vám nemal chýbať zázvor, na ktorý v čínskej a indickej medicíne nedajú dopustiť. U nás ho kúpite aj pod názvom ďumbier lekársky. Môžete ho pridávať do jedál z mäsa, údenín, rýb a ryže. Hodí sa aj do pečiva či pudingov. Chráni pred chrípkou, lieči nádchu, kašeľ a angínu, tlmí bolesti hlavy a pôsobí proti zápalom.
Z homeopatie je výbornou prevenciou Oscillococcinum. Posilňuje totiž imunitu.
V čase viróz by ste mali jesť aj zvýšené množstvo ovocia - odborníci odporúčajú aj pol kila denne!
Ako s prechladnutím zatočiť
Z homeopatie sa pri akútnom nachladení začína s Oscillococcinom, ktoré sa kombinuje s Coryzaliou (na nádchu) alebo najmä s mamičkami obľúbeným sirupom Stodal proti kašlu. Keď začínate cítiť bolesti v krku, odporúča sa Homeogéne9.
Koreniny sú vhodné aj pri rozvinutom náchladení. Badián, ktorý môžete použiť na zjemnenie zveriny, dusených rýb, bravčového a kačacieho mäsa či vhodiť do polievok, kompótov, pečiva a medovníkov, zmierňuje nachladenie, pôsobí proti kašľu, uľahčuje dýchanie, zabíja baktérie a dokonca zaháňa stres. Ak si ho vhodíte do horúceho jablčného punču, šupnete sa pod perinu a dobre sa vypotíte, ráno vám bude omnoho lepšie.
K účinnému receptu patrí aj vypiť šťavu z väčšieho citróna. Potom si napustite vaňu horúcou vodou, ponorte sa do nej až po krk a po pár minútach strávených v kúpeli sa dobre vyutierajte, teplo oblečte a ľahnite si do postele.
Podobný účinok má aj lipový čaj spojený s kúpeľom nôh v horúcej slanej vode. Na zvýšenie potenia si potom, ako zaľahnete pod perinu, oblečte hrubé ponožky.
Potenie podporuje aj čaj z bazy čiernej.
Keďže v čase nachladenia je dôležitý zvýšený príjem tekutín, ktoré organizmus spotrebuje v boji s infekciou, môžete bylinkové čaje striedať s čistou vodou. A neublíži vám (ba naopak!) horúci grog.
Autor: Pripravila: Andrea Tomáschová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.