Lietadlo C-27J je stredné vojenské viacúčelové transportné lietadlo s krátkym štartom (STOL), ktoré bolo vyvinuté v rámci taliansko-americkej spolupráce. Typ C-27J vznikol ďalším vývojom talianskeho transportného lietadla Aeritalia G.222.
Kokpit i motory z herkulesa
Trup lietadla ostal zachovaný, ale úplne bol prepracovaný kokpit lietadla, ktorý zodpovedá kokpitu amerického štvormotorového lietadla C-130J Super Hercules. Zo známeho herkulesa boli napokon prevzaté aj motory a vrtule, takže lietadlo C-27J dostalo prezývku Baby Herc, čiže čosi ako malý herkules. Spartan po prvý raz vzlietol 25. septembra 1999 a jeho sériová výroba sa začala v roku 2000. Výrobcom lietadla je talianska firma Alenia.
Spoločné lietadlo pre armádu i letectvo
Americká armáda a letectvo si tento typ zvolili ako spoločné transportné lietadlo (joint caergo aircraft) a zatiaľ si objednali 78 spartanov. Lietadlo C-27J Spartan má rozpätie krídiel 28,7 m, dĺžku 22,7 m a výšku 9,64 m. Kabína pre náklad má šírku 2,45 m, výšku 2,6 m a dĺžku (vrátane nakladacej rampy) 11,43 m. prázdne lietadlo má hmotnosť 16 500 kg, maximálna hmotnosť nákladu je 11 500 kg. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 30 500 kg, palivové nádrže pojmú 12 320 litrov paliva. Spartan je schopný odštartovať na dráhe dlhej len 580 metrov, na pristátie mu stačí 340 m.
Štvormetrové vrtule
Na pohon lietadla slúžia dva turbohriadeľové motory Rolls-Royce AE 2100-D2, každý s maximálnym výkonom 3 460 kW. Motory poháňanú šesťlistové vrtule priemeru 4,11 m. Výkonné motory umožňujú, aby spartan dosiahol vo výške 6 000 metrov krátkodobo rýchlosť až 602 km/h. Trvalá maximálna rýchlosť je 565 km/h. Praktický dostup lietadla je 9 140 metrov. Náklad hmotnosti šesť ton môže lietadlo dopraviť do vzdialenosti až 4 260 km, pri desaťtonovom náklade sa dolet skráti na 1 852 km. Kabína lietadla môže byť upravená na prepravu 66 vojakov alebo 46 parašutistov. V kabíne možno prepravovať dva ľahké nákladné automobily alebo jeden vrtuľník Bell OH-58.
Trup možno zdvíhať
Zaujímavosťou je, že výšku podvozku možno meniť v rozsahu 50 cm, čím možno výšku trupu a tým aj nakladacej rampy prispôsobiť napríklad výške plošiny nákladného auta, z ktorého sa do lietadla prekladá náklad. Lietadlo je vystrojené elektronickými zariadeniami, ktoré posádku upozorňujú na ožiarenie radarmi a na blížiace sa rakety. Lietadlo môže vypúšťať klamné ciele a môže za sebou na kábli ťahať rušiaci vysielač, ktorý pre blížiacu sa raketu predstavuje väčší cieľ ako samotné lietadlo. Cena lietadla nie je známa, ale odhaduje sa na 20 až 27,5 milióna dolárov.
Objednalo si ho Bulharsko i Rumunsko
Okrem USA si lietadlá typu C-27J Spartan objednalo mnoho ďalších krajín. Talianske vzdušné sily disponujú tuctom spartanov, rovnaký počet má aj grécke letectvo. Spartany sú populárne aj v bývalých socialistických krajinách. Bulharsko si objednalo celkovo osem lietadiel tohto typu, Rumunsko sedem. Lietadlo C-27J, ktoré nedávno pristálo v Košiciach (kvôli doplneniu paliva), je jedným z troch spartanov, ktorými disponuje litovské vojenské letectvo. Zaujímavosťou týchto lietadiel je to, že sú vystrojené nadstavcami umožňujúcimi doplňovanie paliva počas letu. V roku 2008 sa Maroko stalo prvou krajinou mimo členských krajín NATO, ktorá si objednala štyri lietadlá C-27J Spartan.
Nahradia zastarané antonovy
Je celkom pravdepodobné, že niekedy v budúcnosti pristane na košickom letisku transportné lietadlo Spartan aj vo farbách slovenského vojenského letectva. Slovensko si objednalo dve lietadlá C-27J Spartan, ktoré majú byť náhradou za už beznádejne zastarané lietadlá An-26. Kedy sa však spartany objavia na slovenskom leteckom nebi, nevie teraz povedať zrejme nikto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.