Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka
SPIŠIACI VYHRALI VO ZVOLENE A UPEVNILI SI PRVÉ MIESTO

II. liga: Poprad stiahol dvojgólovú stratu

V zápasoch II. futbalovej ligy si Spišiaci upevnili prvé miesto úspechom vo Zvolene. Dramatický duel odohrali Popradčania, ktorí s Podbrezovou prehrávali už 0:2, ale napokon - hoci oslabení o vylúčeného brankára - predsa vyrovnali v hodine dvanástej. Doma

Závar. V derby na ličartovskom ihrisku nechýbali zajímavé momenty pred oboma bránami.(Zdroj: Judita Čermáková)

prehralo Humenné i Košice B, kým Trebišov a St. Ľubovňa vyhrali.

Poprad - Podbrezová 2:2 (0:1)

POPRAD. Neubehla ani minúta a domáci sa takmer dostali do vedenia, ale Pitoňákovu prudkú hlavičku vytlačil Hanák na rohový kop. V 4. min. však už zostali Popradčania zaskočení, keď Kostúrika zastavil v pokutovom území Husárik, za čo bol vylúčený. Loptu na biely bod si postavil Minčič a nariadenú penaltu premenil. V 36. min. sa domácim takmer podarilo vyrovnať, keď Kočiš ponúkol vhodnú prihrávku Vitkajovi, no jeho strelu Hanák kryl. Po zmene strán nastúpili domáci s výrazným odhodlaním pokúsiť sa zvrátiť výsledok. V 56. min. poslal Rams center na Pitoňáka, no tomu sa ešte hlavou nepodarilo poslať loptu do brány. V 62. min. však nečakane museli domáci prehltnúť ďalšiu horkú pilulku, keď po prehliadnutom faule na Duloviča sa lopty zmocnil Sedliak a prienik zakončil gólovou poistkou. Z neustále ofenzívnej prevahy sa domácim podarilo v 75. min. skorigovať výsledok Vitkajovi. Keď sa už zdalo, že na výsledku sa nič nezmení, v poslednej minúte sa domácim podarilo dať vyrovnávajúci gól, keď po faule na Pitoňáka Kočiš poslal loptu do 16-ky a Ondruš nasmeroval hlavou loptu za chrbát Hanáka.

Góly: 75. Vitkaj, 90. Ondruš - 5. Minčič z 11 m, 62. Sedliak. ŽK: Pazúr - Kišš, Turňa, Minčič. ČK: Husárik (Poprad). Divákov: 350. Rozhodca: Hracho. POPRAD: Husárik - Bendik (60. Dulovič, 66. Rusnák), Pazúr, Dinis, Ondruš - Rams, Vitkaj, M. Trop (4. Vernarský), Kočiš - Pitoňák, Maťaš. PODBREZOVÁ: Hanák - Harvilko, Betka, Minčič, Kišš - Podio Pablo, Púchy, Sedliak (81. Nikel), Kostúrik (88. Loučka) - Turňa, Pančík (63. Kočan).

M. Dic

Humenné - Lipany 1:2 (0:1)

HUMENNÉ. V 4. min. obranca hostí púšťal loptu brankárovi, nevšimol si nabiehajúceho Jurova, ktorého v šestnástke zastavil gólman faulom, hralo sa však ďalej. Hráči to skúšali najmä zo stredných pozícií. Lipiansky Hudý mieril nad, strely domáceho Pe. Šuľáka i Blahutu kryl brankár, z priameho kopu našiel Ljubarskij dieru v múre, ale lopta minula cieľ. Druhý sporný moment v humenský neprospech sa udial v 31. min.: Sekerák zastavil pri čiare Simu vkĺzačkou a mal nasledovať rohový kop. Nepochopiteľne však zahrával Bartoš päťku, lopta sa dostala k Andraščíkovi, ktorého strelu z 20 m tečoval medzi humenskými obrancami Drobňák do protipohybu brankára. V 48. min. sa prvýkrát v brejku ukázal Hricov, nastrelil iba nohy vybehnuvšieho Bálinta, v 60. min. však reparát zvládol: Hreško stratil loptu v strede poľa, Drobňák našiel uličkou exhumenského útočníka, ktorý povedľa Bálinta rozvlnil sieť. Domáci stredopoliar odčinil svoju chybu v 65. min. z priameho kopu, keď znížil. Strelu Hricova Bálint kryl, halfvolej Andraščíka letel nad, rovnako aj jedovka Drobňáka, Hovanec z 10 m vystrelil slabo. V 90. min. mohli domáci vyrovnať Berjanidze z 10 m tesne minul.

Góly: 65. Hreško - 31. Drobňák, 60. L. Hricov. Žlté karty: Sima - Gomoľa, Kaminský. Rozhodoval: R. Weiss. Divákov: 220. 1. HFC: R. Bálint - Blahuta, Berjanidze, Marec, Pe. Šuľák - Mikulanin (82. Dysko), Hreško, Ljubarskij, Jurov (73. Koromház) - Goga, Sima (60. Hrehovčík). ŠK Odeva: Bartoš - Kaminský, T. Šimko, Gomoľa, J. Janič - Sekerák (46. Hovanec), M. Andraščík, Hudý, Pončák - Drobňák (85. Blaško), L. Hricov (90. Šuhaj).

M. Škuba

Trebišov - Vranov 1:0 (1:0)

TREBIŠOV. V derby mali jednoznačne prevahu domáci, ktorí si v prvom polčase vypracovali až päť čistých gólových príležitostí. A to im ešte rozhodcovská trojica neuznala pre ofsajd gól zo 7. minúty, ktorý zaznamenal Németh. V 12. minúte mal prvú gólovú šancu na hlave Olah, ktorý tesne minul. V 19. minúte opečiatkoval brvno ďalekonosnou strelou Toporčák a o päť minút vytlačil zázračne Fedor Némethovu hlavičku. O minútu hlavičkoval opäť Olah, tentoraz do brvna. Zaskočení hostia vyslali prvú strelu na brankára Sudimáka až v 36. minúte. Tesne pred ukončením prvého polčasu poslal do zaslúženého vedenia Trebišovčanov Kokočák, keď po nedorozumení brankára s obranou presnou hlavičkou skóroval. Po polčase pokračovali domáci v nápore. V 47. minúte vytlačil Fedor Capkov priamy kop na roh. V 63. minúte nepochodil pred brankárom Toporčák a o dve minúty ani Haničák. Hostia z Vranova sa prebrali až v závere, no Lazúrova strela nemierila do priestoru brány a potom nepochodil pred Sudimákom.

GÓL: 45. Kokočák. ŽK: Olah, Kročko - Kulich, Šamo. Pred 250 divákmi rozhodoval Čiernik. SLAVOJ: Sudimák ml. - Kročko, Olah, Lacko, Petrovský - Kokočák (90.Krucovčin), Haničák, Capko, Drobňák (86.Patkanóci) - Toporčák (90. Koscelník), Németh. VRANOV: Fedor - Petro (46. Paluba), Novák (33. Dubecký), Paraska, Streňo - Kulich, Jenčko (69. Kirňák), Turcovský, Lazúr - Šamo, Baran.

B. Holenda

Košice B - Prešov jun. 0:1 (0:1)

LIČARTOVCE. O niečo lepšie začali Prešovčania a najmä Pribula bol blízko k otvoreniu skóre už v 10. min., ale jeho strela iba tesne minula Prekovičovo brvno. Postupne sa však hra vyrovnávala, no šancí vznikalo poskromne. V 37. min. zaváhal stred košickej obrany, avšak Yevlanov z dobrej pozície tesne minul ľavú žrď Prekovičovej brány. Pribula prízemnou strelou však poslal svojich do vedenia tesne pred odchodom do šatní. V 50. min. Prekovič vytesnil zo šibenice Poliačekovu štandardku. Predsa len o niečo skúsenejší tím zo Šariša si udržiaval kontrolu nad vývojom zápasu. Bognár dokonca v tesnom slede nevyužil hneď dve gólové príležitosti i zásluhou dobrej reakcie domáceho brankára. A keď sa desať minút pred koncom zranil Hojstrič a domáci už nemohli striedať, bolo zrejmé, že na sústredený tlak sa už nezmôžu a tri body sa stali korisťou Tatrana.

Gól: 45. Pribula. ŽK: Štefaňák, Pačinda, Tóth - Kačala, Pribula, Bognár. Pred 50 divákmi rozhodoval Molitoris. Košice B: Prekovič – Tóth, Gondoľ, Džogan, Arsič – Kavka – Hojstrič, Štefaňák (72. Kolek), Matič (46. Kražel, 75. Seman), Pačinda - Digoň. Prešov jun.: Poloha – Kačala, Luberta, Papp, Kica – Lipták, Pribula, Poliaček, D. Leško (90.+ Karnaj) – Pekár (59. Bognár), Yevlanov (88. Števko).

R. Rondzik

Súboj rezerv nechutil všetkým rovnako

LIČARTOVCE. Nie je málo tých, ktorí občas zapochybujú o oprávnenosti existencie rezervných tímov. Ich prínos nie vždy spĺňa predstavy zainteresovaných, ale zdá sa, že v Prešove i Košiciach o tejto ceste nepochybujú. Výsledky týchto mužstiev nemusia túto skutočnosť vždy odrážať, ale tie sú asi až druhoradé. A tak by to malo aj zostať. Béčko je nástupná plošina pre talenty, pred ktorými sa otvárajú dvere veľkého futbalu. Je to všaj aj priestor pre hráčov, vracajúcich sa po zraneniach, či v čase chvíľkovej straty výkonnosti. Ak to tak vezmú i postihnutí futbalisti tej druhej možnosti, je všetko v poriadku.

Neľutovali kroky

Ako v prípade Martina Pribulu. Na ihrisku v Ličartovciach ho bolo plno všade. S kapitánskou páskou ho nemohol nik prehliadnuť. Lenže on k tomu prispel najmä vďaka vlastnému výkonu. Napriek tomu, že zo zápasu áčka v Senici, kde odohral 15 minút, sa tento nevysoký Prešovčan vrátil riadne po polnoci. "Bod zvonku nám napravil náladu a trochu som si v autobuse i pospal. Takže až taký problém s únavou som nemal. Naopak, skutočnosť, že som sa opäť objavil na súpiske prvého mužstva, ma vyburcovala a mal som obrovskú chuť si zahrať i celý zápas v rezerve," rozhovoril sa 25-ročný stredopoliar. Hráči zo Šariša pôsobili od začiatku lepším dojmom, a tak ich víťazstvo možno právom považovať za zaslúžené. Čo o ňom rozhodlo? "Dôležité bolo, že sme si uvedomili fakt, že po siedmich či ôsmich neúspešných výsledkoch treba naplno zabodovať. Neľutovali sme kroky, zabojovali sme všetci, a tak sa zrodil náš úspech. Mali sme viac šancí a je fajn, že aspoň tá jedna skončila gólom. Súpera sme do koncovky nepustili a nevyhrať tento zápas sme mohli iba nejakou zablúdenou trefou. Našťastie, nič také sa nedialo. A konečne sme mohli dať priestor víťazným emóciám," tešil sa z úspechu nedeľňajší kapitán a jediný strelec stretnutia.

Nevie, čo s nimi bolo

Erik Pačinda z druhého v derby zainteresovaného mužstva už takým šťastím neprekypoval. Opak bol pravda. I on mal za sebou 22 minút sobotňajšieho corgoňligového, no neúspešného merania síl A tímu MFK v Banskej Bystrici a náladu si nepopravil ani pred nedeľňajším obedom. "Neviem, čo s nami bolo. Nedodržali sme pokyny trénera, ktorý od nás chcel kombinančnú hru po zemi s aktivitou po celom ihrisku. Nakopávané lopty nám lietali vzduchom, veľmi často nepresne, a tak sme súperovi jeho úlohu uľahčili," s nechuťou sa vracal za práve skončenou deväťdesiatminútovkou. V tíme kormidelníka Jozefa Módera nebol jediným žolíkom z áčka. "Nie, bolo nás tam šesť. Ani na únavu by som sa nevyhováral, veď cesta spod Urpína nie je taká dlhá a hrali sme ešte o dve hodiny skôr ako Prešovčania. Ťažko sa mi hľadajú príčiny slabšieho výkonu nášho mužstva. Či je to celkovou bezútešnou atmosférou z neúspechov prvého tímu, alebo...," ani nedohovoril a so sklonenou hlavou hľadal skôr únik do šatne pred zvedavými otázkami mladý záložník košického tímu. Nečudo, prehra nechutí nikomu. Pre košických chlapcov azda iba toľko: tak ako včera sa o cennejší dres nebojuje. A aj keď sa nedarí a nie všetko je v klube v poriadku, treba hrať aspoň o svoju prestíž.

Rudolf Rondzik

ZOSTÁVAJÚCE VÝSLEDKY

Zvolen - Spišská Nová Ves 1:2 (0:1). Góly: 88. Tyčiak (z 11 m) - 8. Sirko, 64. Stanislav,
rozhodoval: Korista, 420 divákov.

Stará Ľubovňa - Dukla Banská Bystrica B 1:0 (0:0). Góly: 87. Štieber (z 11m), ŽK: 90. Niec (St. Ľubovňa) - 90. Gonos (Banská Bystrica), rozhodoval: Glova, 115 divákov.

Žilina B - Bardejov 3:1 (2:1). Góly: 32. a 88. Fótyik, 30. Žilák - 24. Mravec (vlastný),
rozhodoval: Jurenka, 100 divákov.

Dolná Ždaňa - Ružiná 1:1 (0:0). Góly: 68. Pinka - 76. Vaculčiak, ČK: 86. Kamas (Dolná Ždaňa) po druhej ŽK, rozhodoval: Kozák, 800 divákov.

PROGRAM 14. KOLA

30.10. o 14.00 hod.: Lipany - Ružiná, Podbrezová - D. Ždaňa, V - Poprad,Vranov - St. Ľubovňa,
31.10. o 10.30 hod.: B. Bystrica B - Zvolen, Prešov jun. - Trebišov, o 14.00 hod.: Bardejov - Košice B, Humenné - Žilina B

NAJLEPŠÍ STRELCI

9 gólov: Stadnyk (Sp. N. Ves),

7 gólov: Šamo (Vranov), Kurák (Ružiná),

6 gólov: Stadnyk (Sp. N. Ves), Páleník (Ždaňa), Lakšík (B. Bystrica B),

5 gólov: Sima (Humenné), Guman (Sp. N. Ves),

4 góly: Uškovič (B. Bystrica B), Digoň (Košice B), Orolín, Sekeráš (Ždaňa), Nemeth (Trebišov), Pekár (Prešov B), Maťaš (Poprad), Minčič (Podbrezová), Fótyik (Žilina B),

3 góly: Christu (Žilina B), Lazúr (Vranov), Pelegríny (Zvolen), Toporčák (Trebišov), Puchy, Kostúrik (Podbrezová), Kiššák (Sp. N. Ves), Cuprišin (Bardejov), L. Hricov, Dupkala (Lipany), J. Chomistek (B. Bystrica B), M. Penksa, Máč, Vaculčiak (Ružiná), Stanislav (Sp. N. Ves),

2 góly: Vyskočil, Mravec (Žilina B), Eliaš, D. Leško, Pekár (Prešov B), Harvilko, Vaculčiak, Pančík, Kožička, (Podbrezová), I. Pončák, M. Drobňák (Lipany), T. Libič, Antunovič (Ružiná), Sepeši, Žiak, Krivjančin (Ždaňa), Kuhajdík.Seman, Kundra, Lauko (Bardejov),Slep (St. Ľubovňa), Rams, Michlík, Vitkaj (Poprad), Mezovský, Pelegríni, Karakačanov, Bobor (Zvolen), Ovšianik, Disko (Humenné), Peter Ďurica (B. Bystrica B), Sirko (Sp. N. Ves),