K šesťdesiatnikom sa zaradil v júni, s fanúšikmi svoje "okrúhliny" oslávi na koncertnom turné, na ktoré vyrazí na jar budúceho roku. Okrem toho vydáva aj album, ktorým sa načas odklonil od chorvátskych kantilén a vrátil sa tam, kde pred rokmi začínal - k spolupráci s veľkým orchestrom. S tým upravil svetoznáme skladby a nahral aj niekoľko nových, ktorých štýl by sa dal nazvať a´la Tom Jones. Koniec koncov, slovenský Tom Jones, tak zvyknú niektorí Petra Stašáka nazývať, je vo svojom žánri na vrchole posledných 20 rokov, počas ktorých vydal 15 albumov - z nich je 13 zlatých a 9 platinových.
Hoci jubileá zvyknú byť dôvodom na bilancovanie, P. Stašák sa na ohliadanie za seba zatiaľ necíti. "V 60-ke je ešte priskoro na spomínanie. A ja mám ešte veľa plánov."
V duši sa toho veľa nezmenilo
K jedným z nich patrí aj budúcoročné turné. "Budem na ňom účinkovať spolu s Big bandom Félixa Slováčka, ktorý okrem iného účinkoval aj s maestrom Karlom Gottom. To je pre mňa ohromná česť." V súkromí má Peter jeden veľký plán - "dožiť sa 90-ky. V tom veku je vraj totiž najnižšia úmrtnosť," žartuje spevák a priznáva, že v mladosti si nevedel ani len predstaviť, že aj on raz rozšíri rady tých so šiestimi krížikmi na chrbte. "Už keď mal chlap po 40-tke, mal som pocit, že mal dávno zomrieť. (Smiech.) Myslel som si, že sú to už nepotrební ľudia, ktorí nič nevládzu. Dnes viem, že opak je pravda. Samozrejme, kondícia už nie je taká ako pred 30 rokmi, ale v duši sa toho veľa nezmenilo."
Má naplnený pracovný i súkromný život
Čo sa však zmenilo zásadne, je, že veci, o ktorých mladý Peter iba nesmelo sníval, sú dnes realitou. "Túžil som spievať, chodiť po svete, nahrávať cédečká, mať kompletnú rodinu, mnoho priateľov. Všetko sa mi splnilo. Okrem dvoch dcér mám už aj dvoch vnukov. Mám naplnený nielen pracovný, ale aj súkromný život. Som šťastný."
Za Stašákovými úspechmi však nie je iba šťastena. "Držím sa hesla, že usilovnému šťastie praje. Ja som bol celý život nesmierne usilovný a vytrvalý, kým som veci nedotiahol do úspešného konca. Jediné, v čom moja pevná vôľa zlyháva, je chudnutie." Na diétach je takmer nepretžite už od mlada. "Ešte keď som ako študent konzervatória tancoval v balete a mal sotva 70 kíl, každý mi vravel, že som tučný. Mám totiž široké ramená, ťažké kosti - postava skôr na kulturistu než tanečníka. Na vojne som potom pribral 20 kíl a odvtedy bojujem s nadváhou. Do diét sa púšťam podchvíľou, mojím problémom sú však stretnutia s kamarátmi - dám si pohárik whisky a prídem domov taký hladný, že prvá cesta vedie ku chladničke. Teraz som sa však zaprisahal, že zhodím 15 kíl. Na staré kolená musím byť fešák," smeje sa srdečne spevák.
O priazeň žien núdzu nemá. Jeho publikum totiž z 80 percent tvorí práve nežnejšie pohlavie. "Je pravda, že ak na koncert príde 1 000 ľudí, je tam viac ako 800 žien." Tvorí teda takéto piesne z vypočítavosti, aby nimi očaril dámy? "To nie. Mne sa piesne o láske páčia. Vždy totiž budem tvrdiť, že lásky - či už medzi mužom a ženou, rodičmi a deťmi, k prírode, rodnému kraju... - je málo."
S Pugačevovou ako prví koncertovali na Ďalekom východe
P. Stašák je s manželkou Gabrielou ženatý už takmer štyri desaťročia. Vychovali spolu 2 dcéry - Gabiku a Lydku, ako však sám priznáva, z detstva svojich dcér mnohé "prepásol".
"V čase, keď rástli, som bol doma katastrofálne málo." Práve vtedy sa mu totiž začalo dariť a cestoval po svete. Jeho potenciál si totiž všimol Slovkoncert, ktorý ho vyslal na niekoľko festivalov. Hneď prvý v Mongolsku vyhral a odchádzal z neho aj s pozvaním populárnej speváčky z NDR Viery Scheinenbachovej do všetkým dobre známeho programu Ein Kessel Buntes. Z Čiech tam v tom čase pozývali len Korna, Vondráčkovú a Laufera. Zo Slovenska tam vystupoval Dušan Hlaváček a Peter Stašák.
"Mongolský festival mi otvoril cestu do Nemecka na koncerty s veľkými orchestrami." Festival na Kube ho zas "posunul" k Alle Pugačevovej, s ktorou ako prví koncertovali na Ďalekom východe. "Pôvodne sme s jej kapelou šli na 6 týždnov, ktoré sa natiahli na neuveriteľné 4 mesiace a 205 koncertov!"
Od učiteľovania ho odlákali peniaze a svet
V čase, keď nebol samozrejmosťou ešte ani telefón v každej domácnosti, nieto internet, mal Peter s rodinou iba občasný telefonický kontakt. "Bolo mi to ľúto, keď som videl, ako dievčatá rýchlo rastú, no v podstate som nemal na výber. Robil som prácu, ktorá ma bavila, mala výbornú odozvu a navyše aj skvelé finančné ohodnotenie. To bol predsa dôvod, pre ktorý som odišiel od učiteľovania - chcel som vidieť svet a zarobiť pre seba a rodinu. Nič však nie je zadarmo."
Hoci bol často na cestách, jeho manželstvo túto skúšku ustálo. "Za to som svojej manželke nadovšetko vďačný. Vďaka jej tolerancii sme ostali rodinou. Neraz sa stalo, že muž odišiel za prácou, a keď sa o pol roka vrátil, doma bol už iný chlap. Žena všetky tie starosti sama nezvládla a zblížila sa s niekým, kto jej bol nápomocný. Mnohí moji kolegovia sa rozviedli aj dva-trikrát."
Vďaka Repete dobyl Chorvátsko
Najväčším zlomom v jeho kariére, vďaka ktorému dobyl Chorvátsko, bolo Repete Ivana Krajíčka. "Odrazu sa dvihol záujem o stredný prúd," vraví spevák, ktorý na Repete potom nadviazal vlastnou reláciou Kaviareň Slávia. "Vravel som si, aké by to bolo skvelé, keby vydržala aspoň pol roka."
Vydržala päť rokov a po päťročnej pauze sa pre veľký záujem divákov opäť vrátila na obrazovky STV. Jej pravidelnými hosťami sú aj chorvátski speváci, ktorí si Petra Stašáka veľmi vážia. „Keď som nahral prvé chorvátske cédečko, poslal som ho do Splitu Zdenkovi Runjičovi. Je to osobnosť typu Karla Svobodu." Vypočul si ho, pozval ho na slávny splitský festival a dnes jeho piesne hrajú aj miestne rádiá.
Auto druhým domovom a študovňou
Hoci počas svojho života precestoval takmer celý svet, najradšej má vraj východné Slovensko. "Aj preto som nikdy neemigroval." Ponúk mal pritom nesmierne veľa. "Môj prvý veľký angažmán mi ponúkali vo švédskej opere v Štokholme. Odmietol som. Nie som typ na emigráciu, mám rád túto mentalitu, krajinu. Páči sa mi aj Holandsko, Rakúsko, vo Viedni sa cítim ako doma, mám tam veľa kamarátov, ale pochovaný chcem byť na Slovensku."
Stašákovci istý čas uvažovali o tom, že by sa kvôli Petrovej práci presťahovali aspoň do Bratislavy. Dcéra Gabika tam v tom čase študovala, vybrali si aj dom, no dievčatá napokon rozhodli, že by si tam nevedeli zvyknúť. Tak ostali v Košiciach. "Nuž som sa obetoval a stal sa zo mňa profesionálny šofér. Svoj život trávim na cestách, auto je mojím druhým domovom i študovňou zároveň. Keďže do roka najazdím toľko kilometrov ako kamionista, nové piesne sa učím práve tam. Už to mám odskúšané, že počas cesty do Bratislavy som schopný naučiť sa dve pesničky," vraví s úsmevom Peter, ktorý si vie s veľkou vášňou nielen zaspievať, ale aj užívať život.
Veľké a zatiaľ nesplnené sny však už nemá. "Stále koncertujem doma i v zahraničí, mám vlastnú reláciu, do ktorej prijal pozvanie aj Karel Gott. O čom by som teda ešte mohol snívať?" dodáva jubilant.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.