Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena

III. liga: Tvrdo zaplatené víťazstvo Opátčanov

Absolútny šláger jesene najvyššej regionálnej súťaže sa hral v Družstevnej, kde Lokomotíva napriek výhode dvoch pokutových kopov iba remizovala s rezervou Moldavy a nedostala sa do čela tabuľky.

Scéna ako zo zlého sna. Kanonier Opátskeho Steininger ostal po zákroku súpera ležať so škaredo vykrúteným členkom, prasknutie kosti bolo počuť až na tribúnu a sanitka ho so zlomeninou odviezla do nemocnice.(Zdroj: Veronika Janušková)

Šok zažili vo Vyšnom Opátskom, kde radosť domácich z gólových hodov poriadne skalilo vážne zranenie Steiningera, po ktorom musela zasahovať sanitka. Prvú výhru na svojej pôde oslavoval Veľký Šariš. Vysoké víťazstvá pred vlastným obecenstvom hriali futbalistov Sniny, Stropkova aj Barce.

Lok. Košice - Moldava B 0:0

KOŠICE. Za chladného počasia začali obe mužstvá opatrne a do prvej šance sa dostala Lokomotíva, ale hlavička Takáča išla nad. Na druhej strane rovnako vedľa mieril hlavou Palencsár. Hralo sa zväčša v strede poľa a šancí bolo poskromne na oboch stranách. V 23. min. ešte Grunvaldský mieril nad, avšak o tri minúty neskôr už vytiahol prvý zo svojich dobrých zákrokov Novák, keď jeho hlavičku vytlačil na roh. Moldavská rezerva viac ráz pohrozila, ale jej hráčom chýbala presná finálna prihrávka. V závere polčasu zaujala strela Chmela, ktorú však Novák vytlačil na brvno. Aj po zmene strán to bol skôr taktický boj ako pekný futbal, pričom hostia sa spoliehali na rýchle protiútoky. Veľkú príležitosť železničiarov nepremenil Takáč, keď asi zo šiestich metrov mieril vedľa. Z rovnakej vzdialenosti netrafil hlavou presne Palencsár. Jurekov center veľmi dobre trafil hlavou Lipnický do zeme, no Novák bol na mieste. Po hodine hry do priestoru bránky trafila aj Moldava B, ale Brezinova strela nevystrašila Chovana. Posledná štvrťhodina priniesla najviac vzrušenia, keď hostitelia mali v priebehu piatich minút výhodu dvoch jedenástok, ale ani jednu nedali. Prvú po ruke Brezinu kopol Lipnický nad, druhú po Maďarikovej ruke zase Chmelo k pravej žrdi, kde bol Novák včas. Aj preto sa tento súboj o prvé miesto skončil bezgólovou remízou.

ŽK: Brezina, Maďarík, Fazekaš. Rozhodca: Alexa. Divákov: 500. LOKOMOTÍVA: Chovan - Jurek, Grunvaldský, Kavka, Galik - Lorinčák (77. Janči), Dolutovský, Lipnický, Chmelo - Takáč, Šmelko. MOLDAVA B: Novák - Fazekaš, Brezina, Horváth, Mačaj - Kozár, Maďarik, Čertík, Schmurer (32. Hanzel), Palencsár (66. G. Majoroš), Sobota (88. Vereb).

J. Glovičko

Novák zatiahol roletu

Brankár Richard Novák prišiel do Moldavy z košickej Lokomotívy, proti ktorej včera nastúpil v drese moldavskej rezervy. Aj vďaka jeho dobrému výkonu si odviezla bod z trávnika jedného z ašpirantov na primát pomyselného kráľa jesene. Duel o prvú priečku tabuľky sa skončil nerozhodne, keď ani jedno mužstvo nedokázalo streliť gól.

KOŠICE. Veľmi blízko k nemu mali hostitelia, ale v tomto zápase im nebolo súdené tešiť sa z víťazstva. Radosť im prekazil bývalý brankár R. Novák, ktorý doslova zatiahol roletu na svojej bránke. Po stretnutí bol stredobodom pozornosti, keď chytil dve jedenástky. Na súboj proti bývalým spoluhráčom nastupoval nervóznejší, ale na jeho výkone to nebolo poznať. "Z môjho pohľadu to bol špecifický duel a patrične som sa na neho pripravil. Pred zápasom som pociťoval menšie chvenie žalúdka a bol som aj nervózny, ako to zvládneme, ale som rád, že nám to vyšlo," prezradil spokojným hlasom hrdina moldavskej rezervy R. Novák. Cieľ, ktorý sa hráči dali - neprehrať s Lokomotívou aj splnili a veľký podiel na bezgólovej remíze má brankár. Dobre si postavil žrde a svojím reflexom a mrštnosťou zneškodnil niekoľko tutoviek hostiteľov. Zobral im potrebný pokoj v koncovke a ich záverečná už nič nezmenila na bezgólovej remíze. "Naším cieľom bolo neprehrať a domnievam sa, že remíza bola maximum, čo sme mohli dosiahnuť v tomto zápase," hovorí.

Chmela mal prečítaného

V prvom aj v druhom polčase podržal svoj celok, ktorý si udržal prvú priečku tabuľky. Hlavne v samom závere ukázal pevné nervy, keď dokázal zneškodniť dve tutovky Lipnického a jednu Chmela. Tento hráč nenašiel recept na prekonanie Nováka ani v prvom polčase. Za nerozhodného výsledku mali hostitelia v priebehu niekoľkých minút výhodu dvoch pokutových hodov, avšak ani jeden nepremenili. V týchto momentoch ukázal pevné nervy brankár Novák, ktorý, ako sa hovorí, mal niektorých hráčov Lokomotívy prečítaných. "Bolo to dosť náročné. Pri prvej jedenástke som nemal ani potuchy, kam to Lipnický kopne, no lopta letela vysoko nad. Na Chmela som si veril, lebo pred dvomi rokmi sme hrali proti sebe a tiež zahrával jedenástku a predpokladal som, že ju kopne na to isté miesto a vyšlo to," neskrýval radosť po stretnutí R. Novák. Do prestávky si ešte poradil so strelami Grunvaldského i Chmela, ktorú vytlačil na brvno. "Pri jeho strele som toho veľa nevidel, lebo mi clonil obranca, ale končekmi prstov som loptu ešte stihol pohladiť a tá skončila na brvne." Na bodovom zisku má svoj podiel, avšak nezabudol podotknúť, že pod výsledok sa podpísalo celé mužstvo a nielen on.

Jaroslav Glovičko

V. Opátske - V. Tatry 6:1 (3:0)

KOŠICE. Do prvej šance sa dostal v 11. min. Steininger, ktorého časovanou prihrávkou uvoľnil P. Krakovský. Do vedenia sa Opátske dostalo už v 17. min., keď najprv Turczyk svoju šancu nevyužil, ale vzápätí po odrazenej lopte skóroval Peter Krakovský. Mužstvo hostí pôsobilo počas celého zápasu dosť bezradným dojmom a prvú strelu vyslali až v 30. min. V 34. min. sa prezentoval gólovou strelou Zábavník, keď po rohovom kope nedal šancu Melekymu. O ďalšie zvýšenie náskoku na rozdiel troch gólov sa postaral s chuťou hrajúci a hlavne strelecky disponovaný Majoroš v 42. min. Po zmene strán nastúpili domáci pod dojmom vysokého vedenia a nemuselo sa im to vyplatiť v 47. min., keď z brejkovej situácie prestrelil brankára, ale aj bránu domáci Buc. V 55. min. stretnutie na dlhú chvíľu výrazne poznačilo vážne zranenie jedného z najlepších hráčov domáceho mužstva Steiningera, ktorého tvrdo atakoval Šimšaj, ktorý po udelenej červenej karte ešte viac oslabil hostí. Z útlmu sa Opátske po tomto incidente vymanilo v 66. min., ale svoju šancu nepremenil Matej Krakovský. V 70. min. po prekrásnej akcii sa lopta od Šoltísa dostala k Petrovi Krakovskému, ktorý krásnym centrom našiel v 16-ke Majoroša a ten nezaváhal a svoju šancu premenil. Minútu po góle sa skóre znovu menilo v prospech domácich, keď Majoroš vysunul Turczyka a ten si vychutnal obranu aj brankára hostí pekným lobom. Hosťom sa podarilo prikrášliť výsledok v 87. min., keď skóroval Semivan. Zo strany domácich uzavrel gólový účet v 90. min. Majoroš.

Góly: 15. P. Krakovský, 34. Zábavník, 42., 70. a 90. Majoroš, 71. Turczyk - 87. Semivan. ČK: 59. Šimšaj. Divákov: 150. Rozhodca: Perát. V. OPÁTSKE: Smetanka - Školník, Zábavník, Vilčko, P. Krakovský, Haluška (80. Jakab), Šoltis, M. Angelovič (36. Frajkor), Majoroš, Turczyk, Steininger (60. M. Krakovský). V. TATRY: Meleky - Buc, Krempaský, Semivan, Palguta (60. Regitko), Oprondek (46. Lopúch), Kakaščík, Sova, Šimšaj, Vozár, Novák (20. Wikarski).

M. Alexander

Sp. Podhradie - Giraltovce 2:2 (1:1)

SPIŠSKÉ PODHRADIE. V 9. min. po peknom voleji Zelený len tesne krížnou strelou minul bránu. Hostia sa dostali ku slovu v 11. min., Cauner po priamom kope strieľal nad. V 22. min. si Popovec hodil loptu v šestnástke okolo vybiehajúceho Štefaníka, ten ho zasiahol rukou a z následnej penalty Papcún otvoril skóre stretnutia. V druhej polovici prvého dejstva sa hra vyrovnala, diváci sledovali zaujímavý zápas. V 35. min. Mišenčíkovu hlavičku zastavila až žrď. Tesne pred výmenou strán sa Giraltovciam podarilo vyrovnať, Papcún si nešťastne hlavou tečoval po priamom kope loptu do vlastnej brány. V 47. min. Haničákovu strelu do rohu Štefaník zázračne vyrazil. Spišiaci ďalej útočili v snahe streliť víťazný gól, hostia však pozorne bránili. Až prišla 59. min. a v nej Suchý nádhernou strelou spoza pokutového územia vymietol pavučinu Štefaníkovej brány. V 68. min. Pokrivčák zo stopercentnej šance prestrelil. A tak sa potvrdilo pravidlo nedáš-dostaneš, keď Uhrin po štandardnej situácii vyrovnal. Od daného momentu sa už neudialo na hracej ploche nič podstatné, preto sa duel skončil zmierlivou deľbou bodov.

Góly: 22. Papcún, 59. Suchý - 42. Papcún (vl.), 70. Uhrin. ŽK: Roba, Uhrin. Divákov: 300. Rozhodca: Dubinský. Spišské Podhradie: Pollák, Haničák, Papcún, Mišenčík, Glevický (88. Hritz), Popovec, Zelený (76. Holub), Suchý, Maliňák, Kočik, Pokrivčák. Giraltovce: Štefaník, Čurlík (84. Vaľovský), Bednár, Hudák, Mitaľ, Roba (69. Čabala), Cauner, Kaňuch, Biľ (76. Džubara), Vojta, Uhrin

V. Šolc

Barca - Svidník 3:0 (0:0)

KOŠICE. Vo veľmi chladnom počasí sa obe mužstvá pomaly rozbiehali a k vážnejším situáciám nedošlo. Prvý polčas bol nesúrodý, hostia pôsobili dojmom lepšieho mužstva, veľmi dobre kombinovali. Mužstvá si nevytvárali šance ani na jednej strane. V druhom polčase oba tímy nastúpili s odhodlaním strhnúť víťazstvo na svoju stranu, opäť hostia začali produktívnejšie, mali hneď vyložené dve šance. V 58. min. po priamom kope nedosiahol na loptu hosťujúci hráč Čičvara a vzápätí v 62. min. nastrelil ten istý hráč brvno a v zápase nastal zlom. Domáci z protiútoku v 60. min. s Valkučákom otvorili skóre na 1:0. V 62. min. Pástor po peknej kombinácii od Gajdoša zvýšil na 2:0 a skóre uzavrel po štandardnej situácii Gajdoša Valkučák na 3:0. Zápas sa už do konca hral v pokojnom tempe.

Góly: 60. a 68. Valkučák, 62. Pástor. ŽK: Estočin, Šimko - Čičvara, Luščák. Divákov: 150. Rozhodoval: Maliňák. BARCA: Dedinský - Estočin, Hoščuk, Šimko, Gajdoš, Prachař (52. Ohman), Čižmár, Valkučák, Pástor (63. Tököly), Gašpar (82. Oros), Kuruc. SVIDNÍK: Biroš - M. Kočiš, Luščák, Pelegrin (38. Valany), Viravec, Harakaľ (69. Morjak), Kostelník, Šafranko, P. Kočiš, Horochonič, Čičvara (70. Frančak).

I. Balog

Nižný Hrušov - Svit 2:1 (0:0)

NIŽNÝ HRUŠOV. Zápas sa začal vo vysokom tempe. Hostia sa predstavili ako vyspelé mužstvo. Domáci od začiatku zatlačili súpera na svoju polovicu, no ten hrozil rýchlymi protiútokmi. Koncom prvého polčasu sa osmelili aj hostia, ale šance Jambora a Padzika domáci brankár kryl. V 47. min. kopali domáci Chudinom priamy kop, ktorý brankár hostí vyrazil a domáci Palko dorážku nepremenil. V 48. min. kopali domáci pokutový kop po faule na domáceho Palka. Domáci kapitán L. Lukáč ho premenil a domáci vyhrávali 1:0. Od tohto momentu sa hra pritvrdila. V 60. min. krásne unikol po pravej strane domáci Horňák, nahral L. Lukáčovi a ten poslal iba slabú strelu na bránu hostí. Domáci aj naďalej útočili, ale strely Horňáka a Lukáča míňali bránku hostí. V 76. min. po skrumáži v 16-ke hostí domáci Horňák vsietil druhý gól - 2:0. V 90. min. mal ešte domáci Komjaty čistú gólovú šancu po chybe brankára hostí, no hosťujúci obranca loptu odkopol. V nadstavenom čase po ľavej strane potiahol loptu hosťujúci Jambor a jeho krížna strela skončila v sieti - 2:1.

Góly: 48. L. Lukáč z 11 m, 76. Horňák - 90.+ Jambor. ŽK: Gromina, Palko - Macko 2, Kaprál, Jambor, Kostolník. ČK: Macko Divákov: 200. Rozhodca: Koňar. N. HRUŠOV: Klamár - Gromina, Duda, Albičuk, L. Lukáč, Mamaj (50. Horňák), Palko, Mikloš, Chudina (85. Svetlík), Komjaty (90. T. Mezej), R. Lukáč. SVIT: Marušák - Macko, Kaprál, Budzák, Koch (70. Pekarčík), Jambor, Sabo, Fridman - Bádzik (75. Monka), Kostolník (65. Petrilák), Tropp.

P. Goga

Stropkov - Sabinov 4:0 (1:0)

STROPKOV. Hostia v úvode prehustili stred poľa, domácich pri rozohrávke napádali hlboko na ich polovici no gólové príležitosti si vypracovávali domáci. Vachaľ sa medzi dvojicou stopérov do koncovky nedostal, pohotová strela Čepu išla nad bránu. Ďalší strelecký pokus Čepu spoza 16-ky skončil v náručí brankára hostí. Zaujal aj prienik Veselého po pravej strane, ale jeho center spoluhráčov pred bránou nenašiel. Po polhodine hry sa snaha domácich o skórovanie predsa len naplnila. Stropkovčania lišiacky zahrali rohový kop a domáci kapitán Pavlík prudkou strelou prestrelil obranný val súpera. V 32. min. sa do dobrej pozície dostal Medvec, ale jeho pokus Eliáš vytlačil na rohový kop. V úvode druhého polčasu hostia zaútočili viacerými hráčmi, čím prečíslili domácu obranu, ale Radačovský mieril iba do nôh domáceho brankára. V 55. min. prišla pekná akcia Stropkovčanov, keď Medvec vysunul Veselého, ten odcentroval od bránkovej čiary a Vachaľ umiestnenou hlavičkou skóroval. Potom prišli chvíle Čepu, keď v rozpätí 5 minút skóroval dvakrát. Najprv využil kolmú prihrávku Gonosa a druhý svoj gól pridal hlavou po centri Vachaľa. Po dlhšom čase sa tak stropkovský fanúšik mohol tešiť z pekného futbalu i z gólov v sieti súpera.

Góly: 29. Pavlík, 55. Vachaľ, 66. a 71. Čepa, ŽK: Gonos - Novotný. Divákov: 250. Rozhodca: Biroš. STROPKOV: Jamroškovič - Zápotocký, Adamica, Pavlík, Palička (87. Berežný) - Medvec, Gonos (78. Porkolab), Veselý, Kaňuk - Vachaľ, Čepa. SABINOV: Eliáš - Verešpej, Peregrin, Novotný, Lukáč - Kocúrek (62. R. Sochovič), Dlugoš, Anderko, D. Sochovič - M. Vranko, Radačovský (68. D. Vranko).

P. Barilla

Snina - Krásna 5:0 (1:0)

SNINA. Už v 2. min. Snina využila výhodu priameho kopu, keď centrovanú loptu ľahko nadvihol J. Lukáč na zadnú tyč, kde bol pripravený Š. Pčola a hlavou skóroval. V 13. min. po rohovom zakončoval na zadnej tyčke Bednár tesne nad. V 25. min. zachraňoval na bránkovej čiare Guza po hlavičke J. Lukáča. V 30. min. hostia založili rýchly protiútok, ale zakončenie Béreša nebolo presné. V 36. min. po kombinácii Š. Pčola Bednár zakončil Bednár iba do tyče. Po zmene strán Snina opäť udrela, keď po strane ušiel Červeňák, našiel Š. Pčolu a loptu usmernil do siete poľahky Bednár. V 54. min. hľadal Gedeon prízemnou prudkou prihrávkou svojich spoluhráčov, ale ani jeden na loptu nedosiahol. V 60. min. po krásnej kombinácii sninského útoku, ktorý zakončil gólovou elegantnou strelou Š. Pčola. V 68. min. poslal prudký center do šestnástky Š. Pčola a nabiehajúci Červeňák v páde hlavou skóroval. Snina pokračovala v nátlakovej hre, ale ďalšie šance Bednára, Popoviča a Červeňáka ostali nevyužité. V 87. min. po štandardke hlavičkoval osamotený J. Lukáč a hlavou stanovil na konečných 5:0.

Góly: 2., 60. Š. Pčola, 46. Bednár, 68. Červeńák, 87. J. Lukáč. ŽK: Kičura, Petričko. Rozhodcovia: Ištoňa - Michalík, Pavlovský. Diváci: 800. MFK: Mucha - J. Lukáč, F. Hanc, M. Pčola - Červeňák, Haburaj, Popovič, Hišem (81. Pavlina), - Aľušík (66. M. Lukáč), Bednár (87. T. Diňa), Š. Pčola. Krásna: Csatlós - Béreš, Guza, Kičura, Monrigal - Surgent, Korfanta, Petričko, Macák (58. Golenya) - Zajac (58. Kakaščík), Gedeon (81. Harda)

M. Luc

Veľký Šariš - Topoľany 1:0 (0:0)

V. ŠARIŠ. Domáci boli od začiatku v útoku dosť bezzubí, chýbala im koncová prihrávka s momentom prekvapenia. V 15. minúte poslal volej spoza šestnástky V. Keresteš rovno do rukavíc brankára Komendu, o necelých desať minút ten istý hráč dobre prenikol, no opäť si neporadil s padajúcim brankárom hostí. Za nich vystrelil prvú poriadnu „jedovku" až v 31. minúte Praščák, no M. Lukáč ju vyrazil. Pred prestávkou mal ešte šancu M. Keresteš, keď prešiel stredom obrany hostí ako nôž maslom, no lopta mu v pravú chvíľu dobre nesadla na ľavačku. V 49. minúte hosťujúci Liška vyslal pekný volej spoza šestnástky, ale do rúk M. Lukáča. Potom ťahali za dlhší koniec opäť domáci. V. Keresteš mal niekoľko dobrých príležitostí, ale sa nepresadil. Vyvrcholilo to v 77. minúte, keď Ambrozyho center poslal z jednej do brvna! V 82. minúte Bandžuchov koníček po Kubánkovom centri preletel bránu a o štyri minúty Bandžuch strelou asi z 25 metrov trafil žrď. Keď sa už zdalo, že zápas sa skončí remízou, tak sa predral po pravej strane veľmi agilný Marchevský a jeho center Halčák šikovne tečoval popri brankárovi hostí do siete.

Góly: 90. Halčák. ŽK: Guži, Ambrozy - Adam, Kopáč, Kopka. Divákov: 100. Rozhodca: Juhas. VEĽKÝ ŠARIŠ: M. Lukáč - Marchevský, Guži, Kubánka, Ambrozy - Sedlák (66. Halčák), M. Keresteš, Štefko (46. Jačišin), Jusko - Bandžuch, V. Keresteš (90. Štefaník). TOPOĽANY: Komenda - Horňák, Liška (77. Smoľák), Kopka, Devečka - Praščák (63. Tatár), Chovan, Adam, Kopáč - Kandala, Pivarník.

J. Jurčišin

Prelomili domáce prekliatie

Futbalisti FC Pivovar Veľký Šariš mali do 12. kola neuveriteľnú bilanciu - z domácich štyroch zápasov získali jediný bod a so skóre 5:10 boli poslední v tejto tabuľke! Naopak, vonku z ôsmich duelov tri vyhrali, jeden remizovali a za 10 bodov so skóre 12:13 im patrilo druhé miesto v takomto rebríčku.

Gól v závere

Domáce prekliatie prelomili až včera, keď vyhrali nad Topoľanmi. Doslova v hodine dvanástej - presnou strelou Petra Halčáka v 90. minúte! „Konečne, že som dal gól," komentoval šťastný strelec. Bol to jeho prvý presný zásah v tejto sezóne. „Ešte stále to nie je ono s kolenom, bol som dlho zranený, ale víťazný gól prišiel v pravú chvíľu. Potrebovalo ho mužstvo a aj ja," dodal. Potešilo ho ešte, že tréner Marián Prusák ho poslal na ihrisko s tým, aby dal gól a jemu sa to podarilo.

M. Prusák bol po zápase šťastný a spokojný: „Nechcem sa chváliť, ale do poslednej chvíle som veril, že dáme gól. Všetkým hráčom, ktorí premárnili šance, som kričal na ihrisko, aby mali hlavu hore, že sa to raz podarí." Domáci mali dosť príležitostí, z ktorých mohli dať gól. Tréner po prestávke, keď sa mu výkon mužstva v prvej 45-minútovke nepáčil, poslal na ihrisko ďalšieho útočníka Petra Jačišina (nastúpil vo veľkošarišskom drese temer po ročnej prestávke): „Potrebovali sme vytvoriť tlak, dať gól a vyhrať." Domácim sa nehrá doma dobre aj preto, lebo im v strede poľa chýba špílmacher. Aj včera mal byť motorom útočných akcií kapitán Miroslav Keresteš presunutý do zálohy, no on je v prvom rade stopér.

Prestali hrať

Tréner hostí Jozef Valkučák neskrýval smútok v pozápasovom rozjímaní. Najprv zagratuloval kolegovi, s ktorým spolu hrali napr. v ligovom Chemlone Humenné a potom poznamenal: „Určite sme sklamaní, veď sme dostali gól v predposlednej minúte. Bod bol na dosah." Pre Topoľany v ich pozícii by to bol výborný záber. V ofenzíve toho veľa pod Šarišským hradom „nenamútili", a tak bezgólová remíza im mohla prísť vhod. „Rozhodcovia podali dobrý výkon, až som bol milo prekvapený, že nepodľahli tlaku, no pri góle pustili útočný faul, moji hráči prestali hrať, a tak sme dostali gól," konštatoval J. Valkučák. Dodal však, že domáci vyhrali zaslúžene.

Veľkošarišania vymazali jednu nepríjemnú nulu na svojom konte až v „nešťastnom" trinástom kole.