môže byť aj desaťkrát vážnejší než popieranie Trianonu s dvojakým občianstvom dokopy.
Zákon, ktorý si nechal Orbán schváliť ako dôsledok ekologickej katastrofy, robí z Maďarska druhú krajinu sveta, kde už vedia, čo je to Veľká októbrová socialistická revolúcia. Skutočnosť, že všetkých kompetencií vlastníkov a manažmentu sa zmocňuje vládny splnomocnenec, nie je síce znárodnením de iure, ale celkom iste de facto. Nič mu totiž nebráni, aby rozhodnutia, ktoré urobí, viedli cez bankrot až k vlastníctvu štátu nielen v hlinikárni MAL Zrt, čo je dnešný stav, ale v akejkoľvek firme v budúcnosti, keďže zákon je všeobecný a aplikovateľný vždy v prípade nejakej nešpecifikovanej udalosti... Kým v normálnych krajinách určujú príčiny tragédií vyšetrovacie orgány (a vinníkov súdy), v "režime národnej spolupráce", ktorý v Maďarsku od volieb platí, je to už predseda vlády.
Po mediálnom zákone, ktorý rozsiahle právomoci nad elektronickou krajinou, vrátane internetu (!), poručil do rúk päťčlennej rade nominantov Fideszu a osobne Orbána (predsedníčka), prikročil parlament k druhej vlne zachraňovania verejných financií. Po bankách (august) boli k plátaniu rozpočtov (2010, ´11, ´12 aj ´13) mimoriadnymi daňami odvelené aj sektory telekomunikácií, energetiky a obchodných reťazcov. MOL, Vodafone, Tesco, Lidl a spol. to zrejme nezruinuje (hoci špeciálne reťazce znášajú túto krízu dosť zle), avšak takéto jednorozmerné riešenie deficitu nevidieť vôbec nikde. Kto by sa postavil na obranu Orbána tým, že bankové dane sú predsa v móde, mal by vedieť, že účelom je vytváranie akýchsi poistných fondov pre budúce krízy, nie štopkanie rozpočtov....
Vrcholným číslom je zastavenie platieb sporiteľov (ktoré prechádzajú, podobne ako na SR cez štátnu poisťovňu) do súkromných penzijných fondov. To je definitívne prekročenie čiary. Taký Fico s Mečiarom (!!) sa najďalej odvážili k úvahám o prerozdelení odvodov medzi piliermi... Toto všetko dohromady, čo sa v Maďarsku za pár dní udialo, fakticky uzatvára každú štrbinu pre lúč nádeje, že svoje vízie o "konci oligarchického kapitalizmu", "novom svetovom poriadku" (a pod.) si Orbán nechá na ohlupovanie národa a budovania maďarských zajtrajškov sa nedotknú. Dotknú, a veľa, teda všetko, čo robí, nasvedčuje tomu, že nie na 4 roky, ale na dlhšiu periódu. Ak prekročíme banality, že bez rozsiahlych reforiem, ktoré Orbán robiť nechce (čo týmto ukázal), tieto choré prostriedky k ekonomickej stabilite nepovedú (veľmi pravdepodobne, sú experti, ktorí nevylučujú lepšie scenáre), tak pre susedov, vrátane SR, vyplýva z ozaj revolučného zvratu v Maďarsku niekoľko zásadných posolstiev. Tým posledným je postreh istého experta z konferencie v Bratislave, že "vzniká unikátna situácia, aby sa zúročila visegrádska spolupráca". Hahahaha. Situácia je fakt unikátna, ale úročiť sa budú už len dlhopisy, a treba sa veľmi modliť k dobrotivému Bohu, aby zostalo len pri tých maďarských.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.