Dobre, hovoria analytici. Presnejšie, vnímajú ju "skôr pozitívne", čo hlásia agentúry. A ani voliči veľmi neprotestujú, čo avizuje tých zopár prieskumov, ktoré sa po voľbách neobrátili o 360 stupňov. Fajn. To, že pod vládou štyroch sa ľady hneď neprepadli, je (očakávaný) bonus do (azda) horších časov. Avšak teórii, že úspechom vlády bude, ak v ďalších voľbách nedostane Smer viac ako 60 percent hlasov, zlomyseľný hrot za tých 100 dní nenalomili. Naopak.
Otázka, či po Ficovi s HZDS a SNS bola vôbec možná vláda, ktorú by analytici nevnímali pozitívne, je rečnícka. To, že pozná iba jednu odpoveď (preto je rečnícka), však definuje podstatu nielen situácie, ale i nástrahy, pred ktorými stojí Radičová, vláda i štát. Charakter tých, čo panovali pred nimi, a do Radičovej investovaná "kreditka", tvoria rámec, ktorý kritičnosti nepraje, resp. ju čiastočne utlmuje. A to vyzerá do budúcnosti ako celkom problém. Výhodu vymodleného dieťaťa mala i vláda Dzurinda I, ale, čo pamäť slúži, až v takých bielych rukavičkách sa s ňou nemaznalo.
Aby nedošlo k nedorozumeniu: To, že za centrálny kurt vojny proti Ficovi si zvolili morálku, dalo ozvene priestupkov ako Hayek, Staré mesto Bratislavy (a pod.) zničujúcu akustiku. Je ich však priveľa na tri mesiace vládnutia... So (samo)nastavením latky ale nie je problém. Dokonca ani v zmysle, že sa už tíško posúva nižšie tak, aby sa nemusela vždy len podliezť. Po Slotovi a Mečiarovi s vesmírnymi majetkami (atď.) je prísnosť povinné gesto, i keď život občas nesie paródie, aké hral aj Fico. Len sa nesmie zabúdať na, hm, politickú stabilitu. Exemplárny rozdiel oproti predchodcom sú signály, že proti korupcii sa ide bojovať, a máme aj návrhy. Sú aj slušné (elektroaukcie, zverejňovanie), ale súčasne aj s čiernymi dierami až do tej miery, že väčšmi ide o zámer než o nedopatrenie.
Za 100 dní v službe vlasti sa Radičovej a spol. ale prepiekli hriechy, ktoré by inde zrejme našli brutálnu odozvu. Na tomto mieste je už klišé obracať rozpočet 2010. Avšak ak aj ekonómovia s diplomom "sa prikláňajú k pozitívnemu hodnoteniu", tak milosť nástupníctva po Ficovi začína vyzerať ako bumerang. Len a len tomu, že jastrabi na trhoch Slovensko ani neregistrujú, a je tu euro, sa môžu poďakovať za pomerne hladký predaj dlhopisov. I po nástupe Radičovej zostáva Slovensko jedinou krajinou EÚ, kde sa rozpočtov 2008, 2009 ani 2010 nikto ani nedotkol. To je škandál a zlyhanie, ktoré pre budúcnosť varovne ukazuje najmä na posunutý prah vnímania rizík, na čom nič nemení ani šírenie hmiel, akože "ambíciou je splácať dlh SR". Nevidieť, vážená... Popri tom je i vajatanie okolo symbolických ficovín typu "vlastenca", štátneho jazyka a pod. skôr detail. Nie však už ignorovanie takých dedičstiev, akým je Blanárik na NBÚ, ktorého tam nechávajú napriek rozporu so zákonom, či vôbec generálny bordel v špeciálnych službách, ktorý je zrejme ešte horší, než sa dá zvonka tušiť. Improvizácie, šumy a chaosy, ktoré zdobili 100 dní, sľúbila Radičová ukončiť. Treba jej veriť, ale produkcia, ktorou sa uviedli, favorizuje skôr skeptikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.