du. "Bola to dobrovoľná otročina," so smiechom spomína.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ale pekne po poriadku. V júli 2004 šermiari organizovali zdolanie prvého slovenského rekordu v ich zbierke. Išlo o najväčšie množstvo prepravenej vody pomocou hasičskej reťaze. Rok nato bodovali s ďalším rekordom. Šermovali vkuse štyri hodiny. Do tretice zorganizovali tiež zaujímavý rekord. Orol stepný preletel ponad 282 ležiacich ľudí. Na štvrtom rekorde sa šermiari podieľali všetkými silami. V januári 2006 postavili v blízkosti centra mesta najväčší slovenský hrad.
Šerm aj láska
Jago tvoria nadšenci, ktorí podľahli historickému šermu. Skupinu založil Rastislav v roku 1994. Šermoval ako študent v Bratislave a svojou eufóriou neskôr nakazil Spišiakov.
"V skupine sme vlastne všetci príbuzní. Manželia, bratia, deti, synovci, netere...," vymenúva R. Gala.
Na konte majú dokonca aj skutočné, originálne šermiarske svadby. Počas existencie skupiny zažili tri, keď k sebe zahoreli láskou jednotliví členovia. Aj samotný šéf Rastislav sa oženil so svojou kolegyňou šermiarkou, obaja boli počas obradu odetí v historických kostýmoch.
Mušketiermi sú aj v súkromí
Rastislav dokonca so svojou manželkou spolu aj pracuje, obaja sú geodeti. "Spolu bývame, pracujeme aj šermujeme, ale ponorkovú chorobu zatiaľ nemáme," smeje sa Rastislav.
Šermiari si aj v súkromí udržiavajú imidž stredovekých mušketierov. Dlhé vlasy, fúzy a brada. Kostýmy si šijú poväčšine sami. "V skupine sme zbierka rôznorodých povolaní. Sú medzi nami učiteľky, krajčírky, úradníci..." hovorí Rastislav.
Milujú Spišský hrad
Rekordy, ktoré majú na svojom konte, všetky do jedného súvisia so Spišským hradom. "Naším cieľom bolo spropagovať takú unikátnu stavbu, akou je Spišský hrad," hovorí R. Gala.
K Spišskému hradu ich púta silný vzťah. Veď ide o stredovekú stavbu a jagovci majú vo svojom scenári práve šerm a dramatické scény z prelomu 16. a 17. storočia. Ich vystúpenia pozostávajú zo scén, keď sa muži bijú kvôli svojej cti, hrdosti, ale aj pre zlomené srdce kvôli ženám.
Sú hrdí na stavbu zo snehu
Šermiari zo Spiša sú patrične a právom hrdí na svoj snežný hrad, ktorým sa zapísali do knihy rekordov. "Šermovanie je fyzicky náročné. Oproti stavaniu hradu je to však malina. Všetci sme mali poriadne svalovky," smeje sa R. Gala.
Z kopy technického snehu jagovci vytvárali kvádre, z ktorých potom stavali hrad. "Rezali sme, kopali, dlabali, nosili," vymenúva R. Gala.
Vyzbrojení motorovými pílami, čakanmi a inými nástrojmi šermiari za dva týždne postavili snežnú repliku Spišského hradu. Hrad lákal hlavne malé deti, hrdá stavba zdobila Spišskú Novú Ves až do neskorej jari. "Keď sa začalo otepľovať, chodievali sme stavbu kontrolovať, v akom je stave. Ak si dobre spomínam, hrad vydržal až takmer do mája," hovorí R. Gala.
Šermovali štyri hodiny
Šerm hral hlavnú úlohu pri ich ďalšom rekorde. Na nádvorí Spišského hradu šermovali štyri hodiny vkuse. "V našich scénach máme výstupy, keď šermujeme tri až päť minút. Je to taký akurátny čas. Pri zdolávaní rekordu sme sa striedali, stále bola na pódiu iná dvojica," spomína R. Gala. Rekordérov patrične povzbudzovali aj diváci.
Dva rekordy organizovali
S cieľom spropagovať Spišský hrad jagovci zorganizovali zdolanie ešte aj dvoch ďalších rekordov. Dobrovoľní hasiči, bolo ich šesťdesiat, vytvorili živú reťaz dlhú 108 metrov. Na Spišský hrad sa vďaka nim dostalo 1 500 litrov vody. "Išlo o symboliku, pretože Spišský hrad v minulosti vyhorel," vysvetlil R. Gala.
"Páchateľom" ďalšieho rekordu bol orol, ktorý patril sokoliarskej skupine sv. Bavona z Banskej Štiavnice, preletel ponad 282 ležiacich ľudí. Aj tento slovenský rekord sa odohral na Spišskom hrade. "Museli sme dať dokopy spomínaný počet návštevníkov a poučiť ich, že sa nesmú hýbať, keď orol bude ponad nich letieť," s úsmevom dodal R. Gala.
Fakty
Rekordy
11. júl 2004: Najväčšie množstvo prepravenej vody v hasičskej reťazi. Šesťdesiat hasičov vytvorilo živú reťaz a prenieslo 1 500 litrov vody v časovom limite 45 minút. Miesto konania: Spišský hrad.
15. júl 2005: Orol stepný preletel ponad rad 282 ľudí, ktorý bol dlhý 97 metrov. Certifikát získala sokoliarska skupina sv. Bavona z Banskej Štiavnice. Medzi organizátorov patrila aj skupina Jago. Miesto konania: Spišský hrad.
20. júl 2005: Najdlhší časový rekord v šermovaní. Pätnásti šermiari sa striedali pri nepretržitom šermovaní počas štyroch hodín. Okrem šermiarov zo skupiny Jago šermovali aj ich kolegovia zo skupiny Novica z Nového Mesta nad Metují.
január 2006: Najväčší slovenský snežný hrad sa podarilo postaviť v Spišskej Novej Vsi. Obvod stavby bol 368 metrov. Sedemnásť nadšencov ho stavalo 368 hodín. Použili 800 metrov kubických snehu. Výška hradieb dosahovala 3,60 metra.
(kar)
Jagovci, to je predovšetkým historický šerm. Na snímke vľavo Rastislav Gala. Foto: archív Jaga
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.