Nerozkráda sa len to, čo neexistuje."
No. Ešte vždy lepšie ako u suseda Orbána, ktorý dáva prednosť znárodneniu (hlinikáreň MAL). Čaro nechceného tejto novej podunajskej kompozície je, že v oblastiach, kde idú zosťahovať inštitúcie Radičová a spol., by sa rovno zoštátnenie podľa vzoru Orbán hodilo viac. Čo sa týka NADSME a SARIO a ešte jednej agentúry, ktoré zamýšľa Miškov spojiť, tak, iste, ony sú v štátnom vlastníctve aj dnes. Samoobsluha a tuneláreň, ktoré v NADSME vyšli akýmsi nedopatrením či zámerom na svetlo Božie, však odkazujú presne na ruky, v ktorých toto štátne vlastníctvo v skutočnosti je. Takže znárodnenie v zmysle rozpustenia bez náhrady by bolo riešenie aj terminologicky korektné, aj objektívne najlepšie, keďže prvý zákon verejného sektora sa nemení a znie, že nerozkráda sa len to, čo neexistuje.
Môžete začať debatu, že hoci sa fondy, agentúry a spol. rozkrádajú (nehorázne), ešte vždy je lepšie, ak sú, ako keby neboli vôbec. Európske peniaze predsa nejako ustajniť musíme a slovenský podnikateľ tiež podporu potrebuje. (Načo by inak podnikal, však?) Sú to nezmysly, svet ale nezmeníme, takže poznámka číslo 2 je, že, samozrejme, jedna veľká nádrž s centralizovanými právomocami a zodpovednosťou, ktorá je priamo pod nosom, sa ľahšie stráži a kontroluje, ako tri či x menších. V tomto je patent Radičová-Miškov pokrokom. Zbytočné a škodlivé to bude vždy, ale je možné uzavrieť stávku, že prvé tri mesiace sa tam nič neukradne... A o tri roky neskôr, keď aj odtiaľ budú „peniaze vynášať von na fúrikoch" (copyright: Orbán), už príde nová garnitúra s novou reorganizáciou. A po prísahe, že odteraz, ale odteraz už naozaj odtiaľ nikto ani lyžičku nevynesie, sa kolobeh života a dukátov uberie ďalej štandardným smerom (SMER-om).
No. Čo sa týka operácie verejnoprávneho šalátu (copyright: Emerson, Lake & Palmer), tak jediný zmysel fúzie je ozaj vykopnutie riaditeľa, ktorý sa vyfauloval tak na tri generácie dopredu. Obava, že vo vaničke s Nižňanským vylejú aj funkčnejšie Zemkovej rádio, nemusí byť neopodstatnená, ale už klasik hovorieval, že keď sa rúbe les, môže vám spadnúť na hlavu tehla... Napriek ďalšej obave expertov, že za dva mesiace sa to nedá stihnúť (túto obavu majú „odborníci" konštantne vždy), lákavejšia sa zdá úspora z jedného riaditeľa, jednej budovy, jednej učtárne, menej personálu a vozového parku (a pod.). Mohla by byť, tak od oka, tá úspora významnejšia ako malá, takže by sa dala obrátiť hoc´ aj do programovej inovácie. Samozrejme, otázka, načo je komu štátne šírenie kultúry, zábavy a informácií vo svete, kde éterom pretekajú tisícoraké mediálne obsahy bez obmedzenia, zostáva i touto „reformou" nezodpovedaná. Zlúčená „SBC" (Slovak Broadcasting Corporation) je i tak azda to druhé najlepšie riešenie. Na prvé sa neodváži nikto. Či to bude fungovať, je viac ako otázne. Objav Ameriky, teda že už sa učíme, čo nefunguje z princípu, je ale slušný krok k osvieteniu (k úniku pred bankrotom).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.