Druhú časť nášho seriálu venujeme človeku, ktorý zase svoj život zasvätil pomoci ľuďom, ktorým prestáva fungovať srdiečko a ktorý vykonal prvú transplantáciu srdca na svete. Je to profesor Christiaan Neethling Barnard, ktorý sa narodil 8. novembra 1922 v Beuafort West v Juhoafrickej republike a zomrel 2. septembra 2001 počas dovolenky na Cypre.
Štúdiá v Kapskom Meste
Ch. Barnard sa v roku 1940 zapísal na lekársku fakultu univerzity v Kapskom Meste, na ktorej v roku 1945 získal titul MB ChB (bakalár medicíny, bakalár chirurgie). Po praxi sa na univerzitu vrátil a na nej v roku 1953 získal titul magistra a aj doktorát (MD). V roku 1956 získal dvojročné štipendium na univerzite v americkom Minneapolise, kde sa zoznámil s Dr. Normanom Shumwayom, ktorého pioniersky výskum prispel k uskutočneniu prvej transplantácie srdca. V roku 1958 získal Barnard titul MS (Master of Science) v chirurgii a aj titul PhD.
Najfascinujúcejšia doba
Neskôr opísal Barnard dva roky v USA ako "najfascinujúcejšiu dobu svojho života". Po návrate do vlasti sa stal Barnard chirurgom v nemocnici Groote Schuur Hospital a v svojej profesionálne kariére rýchlo stúpal: v roku 1962 sa stal docentom a v roku 1972 profesorom na univerzite v Kapskom Meste. Barnard sa stal brilantným srdcovým chirurgom, pričom jeho pravou rukou sa stal jeho brat Marius.
Transplantácia obličiek
Po prvej úspešnej transplantácii obličiek na svete, ktorá bola vykonaná v roku 1953 v USA, vykonal Barnard prvú takúto transplantáciu v Juhoafrickej republike, a to v októbri 1967. Barnard experimentoval niekoľko rokov s transplantáciou srdca u zvierat. S rozvojom medicíny a poznatkov o transplantácii sa na svete vykryštalizovalo niekoľko tímov, ktoré boli pripravené vykonať transplantáciu srdca u človeka. Barnard mal pacienta, ktorý bol ochotný podstúpi takúto operáciu, ale potreboval vhodného darcu.
Čakanie na darcu
Pacientom bol 54-ročný Louis Washkansky, trpiaci na diabetes a nevyliečiteľnú chorobu srdca. Čakanie na vhodného darca sa skončilo 2. decembra 1967, keď pri dopravnej nehode zomrela mladá Denisa Darwallová. Do dejín chirurgie i celého ľudstva sa 3. december 1967 zapísal ako deň, keď bola vykonaná prvá transplantácia srdca u človeka. Operácia, pri ktorej asistoval už spomenutý Barnardov brat Marius, trvala deväť hodín a podieľal sa na nej 30-členný tím.
Povedal: pracuje
Na chvíľu po ukončení náročnej operácie spomínal Marius po 20 rokoch takto: "Chris tam chvíľu stál, pozoroval, potom odstúpil a povedal – pracuje". Washkansky žil len 18 dní a podľahol zápalu pľúc, vyvolanému liekmi, ktoré musel užívať. Barnard sa touto revolučnou operáciou stal cez noc "superstar" a pozornosť svetových médií si doslova vychutnával. Druhý pacient, Philip Blaiberg, operovaný 2. januára 1968, už prežil 19 mesiacov, a černoška Dorothy Fisherová, operovaná v roku 1969, žila 12,5 roka.
Žil vyše 23 rokov
Najdlhšie žijúcim pacientom bol Dirk van Zyl (operovaný v roku 1971), ktorý s novým srdcom žil vyše 23 rokov. Barnard vykonal v rokoch 1967-1973 desať transplantácií srdca. Málo sa ale vie o tom, že Barnardovi patrí aj ďalšie svetové prvenstvo. Barnard vykonal ako prvý na svete tzv. heterotopickú operáciu, pri ktorej sa vlastné srdce pacienta neodstráni, ale k nemu sa akoby paralelne pripojí srdce darcu.
Skončil kvôli artritíde
Do dôchodku odišiel slávny chirurg v roku 1983, pretože v dôsledku pokročilej reumatickej artritídy rúk už nemohol operovať. Potom sa Barnard začal veľmi zaujímať o výskum v oblasti "omladzovania" a jeho reputácia veľmi utrpela, keď propagoval drahý krém Glycel proti starnutiu, ktorý bol zakrátko stiahnutý z predaja.
Tri manželky plus flirty
Barnard bol tri razy ženatý, pričom aj s poslednou manželkou sa rozviedol. Povráva sa, že Barnard mal aférky s mnohými známymi ženami, vrátane Giny Lollobrigidy. Ku cti ale Barnardovi slúži to, že bol kritikom politiky apartheidu vo vtedajšej Juhoafrickej republike, aj keď musel svoje kritické poznámky mierniť, aby mohol cestovať do cudziny. "Pre zomierajúceho transplantácia nepredstavuje ťažké rozhodnutie", povedal o svojich pacientoch slávny chirurg.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.