Korzár logo Korzár
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Na Bankove kedysi žili mamuty i mastodonty

Mnohí Košičania sa už roky zamýšľajú nad tým, či vôbec niekto niekedy opäť rozbehne ťažbu v dnes nefungujúcej magnezitovej bani na Bankove. Táto lokalita nedá spávať ani 65-ročnému Jánovi Lacovi, ktorý v bani pracoval niekoľko rokov.

Ján Laco v múzeu pri kle z mamuta, ktorý takisto našli kedysi na Bankove.Ján Laco v múzeu pri kle z mamuta, ktorý takisto našli kedysi na Bankove. (Zdroj: Judita Čermáková)

Navyše, asi pred 30 rokmi objavil na pracovisku v hĺbke 110 metrov neuveriteľnú vec. Kel mastodonta, vymretého chobotnatca z doby ľadovej, predchodcu dnešných slonov.

KOŠICE. Koncom roka 1979 mal Ján Laco práve pred štátnicami. Mladý budúci inžinier bol patrične zvedavý, preto v rámci svojho štúdia na Baníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach cielene pátral v bani, či niečo zaujímavé nenájde v tamojších geologických štruktúrach.

"Pôvodne som si myslel, že mi náhoda prihrala do rúk starý strom, lebo to malo letokruhy," zaspomínal si J. Laco. Napriek tomu predmet vytiahol z horniny, osekal a očistil od tvrdej hliny. Na jeho veľké prekvapenie sa pred jeho očami objavilo čosi so sklovitým povrchom.

"Vedúci geológ bane to odniesol pracovníkom Východoslovenského múzea v Košiciach. Zistili, že je to kel mastodonta. Na ďalší deň mi šťastie opäť prialo, v bani som našiel druhý kus, mal dĺžku asi 30 centimetrov. Skončil v expozícii paleontologickej zbierky košickej Technickej univerzity. Potom som objavil kopu zubov, päť polčeľustí a drobných kostí. Sedem rokov trvalo, kým odborníci zistili, že vraj pochádzajú z pandy. Neviem dodnes, aký je to druh, ale vzorky, ktoré boli odoslané do Prahy, sa už do Košíc nevrátili. Údajne ostali v Bratislave. Pri jednom experimentálnom odstrele v bani sa mi v strope odkryla vrstva kostičiek. Bol som vtedy presvedčený, na základe tvaru a dĺžky, že sú to kosti vtákov. Podarilo sa mi zobrať jednu vzorku, odniesol som ju do školy, ale neskôr sa stratila."

Najprv odmena, potom pokuta

Ján Laco je presvedčený, že v dávnej minulosti došlo v Slanských vrchoch k výraznej sopečnej erupcii spojenej s výronom toxických plynov, ktoré zlikvidovali časť vtedajšej fauny. V roku 1987 našli v bani jeho kolegovia ďalší kel z mastodonta, nie je vylúčené, že patril tomu istému jedincovi, z ktorého kus padol do rúk jemu v roku 1979. On sám doteraz s úsmevom spomína na to, akú dostal od socialistických mocipánov za vzácny kus z mastodonta "odmenu".

"Z múzea mi dali tristo alebo päťsto vtedajších korún, už si presne sumu nepamätám. Ale zároveň som dostal od vedenia bane aj pokutu dvesto korún za to, že som vraj robil v pracovnom čase činnosť nezlúčiteľnú s mojím pracovným zaradením. Niektorým šéfom som totiž veľmi nepasoval. V magnezitke vtedy vládlo rodinkárstvo, klientelizmus a jedna uzavretá skupinka tam rozhodovala o všetkom. Práve kvôli nim som neskôr z bane doslova ušiel."

Ešte predtým však stihol J. Laco zopár ďalších objavov, zaujímavých prinajmenšom tak, ako zvyšky vyhynutého chobotnatca. Iba kúsok od miesta, kde ho našiel, bola v blate zelenej farby kompletná kostra veľká ako pes, zrejme išlo o už spomínanú pandu. Nemal však vtedy pri sebe fotoaparát ani kameru, a tak nález nemohol zdokumentovať.

Osemsten so zlatom i striebrom

Okrem paleontologických nálezov sa môže žoviálny chlapík pochváliť aj inými kuriozitami, ktoré v bani našiel. Vo svojich publikáciách sa nimi zaoberali viacerí banskí špecialisti. Laco ich prekvapil nálezmi vzoriek kryštálov minerálu, ktorý vyzeral ako antimonit, a kusov rýdzej medi kríčkovitého tvaru. Ani to však ešte nebolo všetko. Košičan narazil na čosi, čo vyzeralo ako čiernouhoľný koks, avšak s jedovato zelenkastým odtieňom. Nedalo mu to pokoj, doma vzorku zalial obyčajným čistiacim prostriedkom.

"Zrazu pozerám, ako to zmenilo farbu. Vravel som si, že som asi vyrobil ortuť. Odborník, ktorý sa na to pozrel, mi povedal, že vraj je to amalgám (zliatina ortuti s kovom) striebra. Každá dutinka toho 'koksu' obsahovala amalgám, väčšie dutinky aj jeho kostrovité kryštály. Jeden mineralóg zistil, že ide o minerál skinerit, išlo o doslova ojedinelý nález v rámci vtedajšieho Československa. Doktor Novák, ktorý tento nález posudzoval ako prvý, ma vtedy aj oslovil s tým, že aký dám názov nájdenému minerálu, lebo určite vraj ide o nejaký absolútne nový objav. Myslím si, že to bol nejaký typ minerálu, z ktorého unikli plyny a ostala z neho nakoniec len tá koksovitá štruktúra. Blízko miesta nálezu bol vyrazený výklenom, kde som kopaním ílu odkryl guľky a cencúle markazitu, lístky i ružičky baritu a pásik dolomitu. Zrejme potiaľ siahala pred dvomi miliónmi rokov hladina vtedajšieho jazera. O kúsok ďalej v jednej komore zas bolo v dĺžke asi 50 metrov niekoľko generácií rýdzej medi v tvare drôtikových a zavalitých kríčkov."

Najväčšie prekvapenie však na Jána Lacu čakalo v inej pukline. Boli to krásne kryštáliky (dohromady asi kilogram) v tvare dvojitej pyramídy. Osemsteny mali veľmi zvláštne povrchové sfarbenie. Žlté, strieborné a modré. Išlo o molekulové vrstvičky zlata a striebra na povrchu kryštálikov, čo bolo to tretie modré, si už J. Laco nepamätá.

Navrhuje výučbu pod zemou

Skúsenému baníkovi je ľúto, že baňu Bankov má teraz v rukách súkromná spoločnosť, ktorá ani po rokoch nezačala ťažbu magnezitu či iných minerálov. Laco je presvedčený, že sa tam pod zemou nachádzajú nielen obrovské zásoby magnezitovej rudy, ale najmä by sa tam dal študovať geologický vývoj regiónu. Inžinier má i nápad, ako by sa dala baňa využiť pre potreby Technickej univerzity Košice. V podzemí by vraj študenti na vlastné oči videli, ako kedysi prebiehali geologické procesy vo vnútri našej planéty, a tak priamo v teréne získavali praktické skúsenosti a zručnosti. Nuž a to im vraj nemôže poskytnúť žiadna poslucháreň na svete.

Čo je čo

Mastodont - rodové meno vymretých chobotnatcov z doby ľadovej, predchodca dnešných slonov.

Panda - možno išlo o kostru predka dnešných medveďov rodu Cephalogale, ktorý dosahoval približne veľkosť dnešnej pandy červenej. Telo má dlhé 50 až 60 cm, chvost 30 až 50 cm.

Markazit - nepriehľadný minerál s kovovým leskom, disulfid železnatý. Vzniká v usadených horninách z hydrotermálnych roztokov na rudných žilách, častý je výskyt hľúz i pekne vyvinutých kryštálov v uhlí.

Antimonit - olovenosivý až čierny minerál, nepriehľadný s kovovým leskom, sulfid antimonitý. Ľahko sa taví v plameni sviečky alebo zápalky. Cenený je medzi zberateľmi, používa sa napríklad pri výrobe skla alebo aj ako výbušnina do rozbušiek, bezpečnostných zápaliek a pyrotechnických pomôcok.

sam

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
  2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  8. Super zábava, super deň
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 920
  2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 755
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 397
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 635
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 158
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 890
  7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 556
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 525

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
  2. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
  3. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
  4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
  5. Rastislav Puchala: Missis Russko
  6. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
  7. Ľudmila Križanovská: Šikanovanie ukrajinského dievčatka. Prečo ma sklamala známa exmoderátorka?
  8. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 21 507
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 366
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 812
  4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 234
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 675
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 455
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 926
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 557
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sucho má vplyv aj na úrodu.

Tento rok prší viac ako vlani.


8. jún
Zničené mesto Buča po ústupe ruských vojakov.

Ak ich nezastavíme, vrátia sa znova.


Visegrad Insight a 1 ďalší 17 h
Erling Haaland a Lautaro Martínez.

V sobotu sa hrá finále Ligy majstrov 2022/2023 medzi Manchestrom City a Interom Miláno.


15 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


7 h

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
  2. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
  3. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
  4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
  5. Rastislav Puchala: Missis Russko
  6. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
  7. Ľudmila Križanovská: Šikanovanie ukrajinského dievčatka. Prečo ma sklamala známa exmoderátorka?
  8. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 21 507
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 366
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 812
  4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 234
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 675
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 455
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 926
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 557
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu