Vatikán - najmenší štát sveta, svetové centrum rímsko-katolíckej cirkvi, sídlo pápeža - bol vyhlásený za suverénny štát v roku 1929. Jeho začiatky siahajú asi do polovice 8. storočia, kedy kráľ Pipin III. Krátky daroval vtedajšiemu pápežovi územie v strednom Taliansku a to sa stalo základom pápežského štátu.
Vo Vatikáne je unikátna knižnica - Apoštolská vatikánska knižnica, ktorá je jednou z najstarších svetových knižníc. Od roku 2007 nebola prístupná záujemcom pre štúdium kvôli rozsiahlej rekonštrukcii. Po trojročnej prestávke ju sprístupnili 20. septembra 2010.
Významné historické dokumenty
V knižnici je 70-tisíc zväzkov, desiatky tisíc archívnych dokumentov, rukopisov, korešpondencia - táto bola vystavená vo vatikánskych múzeách v roku 1981. Medzi korešpondenciou je napr. žiadosť, ktorou žiadal pápeža Klementa VI. o rozvod anglický kráľ (mal šesť žien a vošiel do dejín riešením svojich ľúbostných záležitostí popravami manželiek) Henrich VIII. s Katarínou Aragónskou, listy Galilea Galileiho, Kopernika, Erazma Rotterdamského, Michelangela, Voltaira, panovníkov a politikov z rôznych dejinných období. V knižnici je aj kuchárska kniha, ktorú napísal pápež Pius V. a ku knižnici sa viaže aj udalosť s tragickým koncom, keď v roku 1931 spadol strop pár minút potom, ako z nej odišiel pápež Pius XI. a prelát, ktorý v nej bol, podľahol smrteľnému zraneniu.
Pri knižnici sa nachádza aj vatikánsky tajný archív dokumentov, ktoré sa týkajú všetkých pápežov. Pred rekonštrukciou knižnice sa rukopisné dokumenty nefotografovali, odteraz bude možná ich digitalizácia, ktorou sa jednak zachovajú pre budúcnosť a jednak sa umožní ich štúdium z rôznych dejinných období pre vedecké účely. Digitalizácia potrvá podľa informácií na internete desať rokov.
Prísne bezpečnostné opatrenia
Zvláštnosťou tejto knižnice je, že knihu ani žiaden zväzok si nemožno vypožičať na domáce štúdium, ako je obvyklé, teda nie je možné z nej nič vyniesť von. Predsa je však výnimka. Jediný, kto si môže z nej vypožičať a odniesť knihu, je pápež. Vstup do knižnice bude možný bez pera a tí, ktorí sa zvyknú počas štúdia občerstviť vodou a jedlom, budú musieť na tento zvyk zabudnúť, pretože vstup s vodou aj potravinami je zakázaný.
Knižnica nielen že je jednou z najstarších na svete, ale po rekonštrukcii aj najmodernejších. Každá kniha je chránená pred odcudzením bezpečnostným čipom, ktorý by mal tiež slúžiť na to, aby sa vylúčili aj prípady vytrhávania jednotlivých stránok. V minulosti sa totiž stalo, že jeden zahraničný vedec vytrhol strany z knihy zo 14. storočia a odviezol si ich domov, no časom vyšiel tento vandalizmus a krádež najavo, za čo bol postihnutý aj súdne. Digitalizáciou sa takéto prípady vylúčia a vzácne knihy sa uchovajú pre budúcnosť v ochrannej atmosfére.
V knižnici bude možné študovať dokumenty iba na vedecké účely a to po predchádzajúcej žiadosti bádateľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.