I. liga: Michalovce vyhrali rozdielom triedy

Zemplínske derby sa skončilo víťazstvom triedy. O výhru Michaloviec sa jedným gólom postaral aj G. Gamkrelidze (s loptou). (Autor: Jaroslav Čúrny)
Sportnet|4. okt 2010 o 00:00

V prvej futbalovej lige sa v Michalovciach hralo východniarske derby. Moldava držala bezgólový stav do 62. minúty. Domáci tím v záverečnej polhodine udrel trikrát a súpera zdolal rozdielom triedy.

Michalovce - Moldava n/B 3:0 (0:0)

MICHALOVCE. Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol, opticky mali viac z hry hostia, ale viac streleckých pokusov však bolo na strane domácich. Vari najdôležitejší moment prišiel v 30. minúte, nakopnutá lopta po predchádzajúcej štandardnej situácii sa dostala až k moldavskému útočníkovi Gavlákovi, ktorého gólovú strelu brankár Pillár skvele vyrazil. Na opačnej strane mal v 42. minúte takisto dobrú možnosť Gamkrelidze, ale po prihrávke Janeka netrafil bránu. O dve minúty zaváhal obranca hostí Hanzuš, Špilár sa však zľakol šance a loptu napálil iba do brankára Vojtaška. Druhý polčas priniesol podstatne viac aktivity na michalovské kopačky, v jeho úvode sa zvlášť činili Ruskovský a Serečin, ale šesť ich striel bolo buď nepresných alebo ich kryl brankár Vojtaško. Zahrmelo až v 62. minúte, Gamkrelidze prenikol z ľavej strany, na hranici šestnástky našiel Serečina, ktorý si poradil s trojicou obrancov a strelou k žrdi otvoril skóre. Hostia okamžite poslali na ihrisko útočníkov Bačíka a Jurka, ale radovali sa opäť Zemplínčania. V 80. minúte našiel aktívny Serečin Gruzínca Gamkrelidzeho a ten strelou povedľa Vojtaška zvýšil na rozdiel dvoch gólov. O tri minúty sa dostal k zakončeniu moldavský Bačík, ale jeho dobre mierenú strelu spoľahlivý Pillár vyškriabal zo šibenice. V 88. minúte domáci založili rýchly protiútok, Ruskovský si narazil loptu so Špilárom a krížnou strelou zvýšil na konečných 3:0. V 90. minúte ešte prudká jedovka Bačíka mierila nad a následne po centri Janeka mieril najprv Sninský do Vojtaška a po ňom spálil Špilár nemožné, keď strelou vysoko nad minul prázdnu bránu hostí.

GÓLY: 62. Serečin, 80. Gamkrelidze, 88. Ruskovský. ŽK: Brezina, L. Horváth, Kokanovič. ROZHODCA: K. Horváth - 895 divákov. MFK ZEMPLÍN: Pillár - Janek, Hruška, Ziemba, Vanák - Ruskovský, T. Opiela, Jakubčo (76. Paulovčák), Gamkrelidze (88. Sninský) - Serečin (83. Mihok), Špilár. FK BODVA: Vojtaško - Hanzuš, L. Horváth, Brezina, Majný - Nemček, Kokanovič, Timkovič (79. Kováč), Smrek (68. Bačík) - Pacanda, Gavlák (65. Jurko).

Derby naštartoval Serečin

Útočník Michaloviec zariadil prvý gól, asistoval pri druhom a celkovo bol strelecky najaktívnejší

MICHALOVCE. Prvé východoslovenské derby na prvoligovej scéne v tejto sezóne malo jednoznačného víťaza, aspoň čo sa výsledku týka. Michalovce doma zdolali nováčika z Moldavy nad Bodvou 3:0, aj keď v úvodnej hodine hry diváci gól nevideli. Domáci však mohutným finišom stanovili výhru rozdielom triedy, ktorá je však vzhľadom na priebeh druhého polčasu spravodlivá.

Gól, ktorý naštartoval

Hrdinom domáceho celku bol útočník Filip Serečin. Hráč, ktorý prišiel v auguste na hosťovanie z MFK Košice, bol autorom vedúceho gólu a zároveň asistoval pri druhom zásahu domácich v podaní Gamkrelidzeho. Celkovo sme mu narátali osem streleckých pokusov, takže právom ho možno označiť za muža michalovskej ofenzívy. "Prvý gól v sieti súpera ma nesmierne potešil, pretože som dlho neskóroval a predchádzajúce stretnutia proti Lučencu či Ružomberku mi v koncovke vôbec nevyšli. Zároveň som naštartoval mužstvo, ktoré ešte viac pridalo a napokon vyhralo 3:0. Po prestávke sme mali hru jasne v rukách, bolo otázkou času, kedy sa presadíme. Keď sa nám to podarilo, hostia sa zosypali a zaslúžene prehrali," prezradil po stretnutí Filip Serečin, ktorého sme podpichli, či sa MFK Zemplín páči výsledok 3:0. V posledných štyroch kolách totiž Michalovce takto prehrali v Púchove i Dolnom Kubíne, na druhej strane takto zdolali moldavského nováčika... "Je pravda, že máme kolísavú výkonnosť, ale teraz nás čaká reprezentačná prestávka, verím, že to stabilizujeme a potom vyhráme na ihrisku ružomberského béčka," dodal Filip Serečin.

O nevyužitej šanci

Tréner Moldavy nad Bodvou Ladislav Lipnický netajil veľké sklamanie. Za kľúčový okamih stretnutia, ktorý ovplyvnil jeho výsledok a hlavne vývoj, označil situáciu z 30. minúty, kedy jeho útočník Tomáš Gavlák pohorel v stopercentnej šanci na brankárovi Pillárovi. "Vyrovnané zápasy, ktorým tento dlho bol, ovplyvňujú momenty. My sme ten náš nezvládli. Ak by sme vtedy skórovali, všetko by sa vyvíjalo ináč. Zápas ostal bezgólový, až prišla hrubá chyba našich obrancov pred vedúcim gólom Serečina. Michalovce po prestávke vyvinuli veľký tlak, chceli získať tri body, vytvorili si aj šance a napokon zaslúžene vyhrali. Mohli sme im to však viac skomplikovať," dodal tréner moldavského nováčika.

Jaroslav Čúrny

Senec - Petržalka 2:2 (1:1). Góly: 30. Chorvatovič, 85. Belkovics - 8. Johancsik, 72. Augustín, ŽK: 42. Polgár, 64. Železník, 90. Hromkovič - 53. Štefún, 48. Szarka, 88. Augustín, ČK: 84. Szarka (Petržalka) po druhej ŽK, rozhodovali: Kružliak - Mikulaj, M. Sluk, 873 divákov.

Šaľa - Trenčín 0:1 (0:0). Gól: 55. Fanendo, ŽK: 20. Lalák - 47. Aldo Baez, 50. Valla, 70. Fanendo, rozhodovali: Šuniar - Tomčík, Jankovič, 238 divákov.

L. Mikuláš - Púchov 3:1 (2:0). Góly: 16. Šlosár, 34. J. Pekár, 58. Latiak - 79. Kučerňák, ŽK: 57. Martinka (Púchov), rozhodovali: Straka - Poláček, Jenčura, 510 divákov.

R. Sobota - Lučenec 0:0. ŽK: 55. Migaľa, 61. Obročník - 27. Boháčik, 65. Balaško, rozhodovali: Šipoš - Petríček, Bobko, 647 divákov.

Ružomberok "B" - D. Kubín 1:0 (0:0). Gól: 61. Pilár, ŽK: 57. Pilár, 81. Lovás - 55. Bella, rozhodovali: Prešinský - R. Sluk, Cuninka, 279 divákov.

Program 12. kola

Sobota 16. 10. 2010 o 10:30: Moldava nad Bodvou - Petržalka 1898, Senec - Trenčín, Šaľa - Púchov, Liptovský Mikuláš - Lučenec, Rimavská Sobota - Dolný Kubín, Ružomberok B - Michalovce.

1. Trenčín 11 9 2 0 27:4 29
2. Petržalka 11 5 5 1 18:11 20
3. Lučenec 11 5 4 2 16:7 19
4. L. Mikuláš 11 5 1 5 16:19 16
5. D. Kubín 11 4 3 4 14:10 15
6. Moldava 11 4 3 4 19:16 15
7. Michalovce 11 4 3 4 15:19 15