Košice bez divákov obišli s debaklom

Prázdny štadión. Štvorgólovú nádielku majstra v Košiciach diváci sledovať nemohli. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|4. okt 2010 o 00:00

Vo futbalovej Corgoň lige vyšli v sobotu obaja naši zástupcovia naprázdno. Košičania inkasovali v Čermeli štyri kúsky od majstrovskej Žiliny.

Debakel však ich priaznivci nevideli, hralo sa bez divákov. Tatran síce mal v hľadisku svojich verných, no Prešovčania ich nepotešili, Nitre na vlastnom trávniku podľahli, a tak Prešov a Košice uzatvárajú tabuľku.

Prešov - Nitra 1:2 (1:1)

PREŠOV. Mizerná koncovka a chyby v obrane sa zase raz podpísali pod prehru zeleno – bielych. Nitra síce ukázala prvky technického a kombinačného futbalu, vedela podkúriť z rýchlych protiútokov, ale určite nebola súperom, ktorý sa nedal zdolať. Výstižne to po zápase povedal tréner Prešova L. Pecko: "Kým my dostaneme gól zo všetkého, dať ho nevieme ani z tých tzv. vyložených šancí." Prvý gól domáci inkasovali už v 9.minúte. Z ľavej strany prešovskej obrany prudko odcentroval Kotora. Sloboda šikovne "predskočil" prešovský stred obrany a lopta skončila zblízka za Divišovým chrbtom. Domáci sa zo šoku otriasli. V 20.minúte potiahol jednu zo svojich vydarených akcií po ľavej strane Vršajevič. Loptu poslal na Petráša, ktorý s ňou vnikol do šestnástky. Tam sa dostala k Belejíkovi, ktorý sa vo vyloženej pozícii nemýlil. Tesne pred prestávkou Katonova strela z vnútra pokutového územia cestu do siete nenašla. Sedem úvodných minút druhého polčasu prinieslo tri veľké prešovské gólové príležitosti. Na Vršajeviča vytiahol Hroššo skvelý zákrok. Farbák po chvíli hlavou z pár metrov bránu netrafil, Pitrer – Bučko razantným pokusom opečiatkoval brvno brány hostí. Po tejto smršti sa prehnal ihriskom hosťujúci Mikuš. Po zbabranej "štandardke" Prešovčanov pred súperovou šestnástkou, zakontroval, obišiel aj Diviša a Nitra zase viedla. Tento náskok už hostia udržali aj napriek zjavnej snahe domácich nepriaznivý stav zmeniť.

Góly: 20. Belejík - 9. Sloboda, 56. Mikuš. ŽK: Piter - Bučko, Petráš, Farbák - Kotora, Hroššo, Král, Štetina. Rozhodca: Matúš. Divákov: 1 385. 1. FC Tatran: Jakub Diviš - P. Petráš, Farbák, Bašista, Kica (82. Števko) - Papaj, Ma. Baran (61. Macko), Piter-Bučko, Vršajevič - Belejík, Katona (72. Bognár). FC: Hroššo - Kotora, Ma. Tóth, Kolmokov, Áč - Sloboda, Hodúr (61. Šimončič), Štetina, J. Leško (82. Král) - Mikuš (90+ Košút), Valenta.

Ján Leško

Len Belejík dokázal presne trafiť

Po tom, čo v Prešove už vedeli, že Košice doma s majstrom prehrali, mohli sa zeleno-bieli v prípade výhry konečne odpútať z posledného miesta tabuľky Corgoň ligy po jedenástich kolách. 1. FC Tatran doma, rovnako ako sused z Čermeľa zase prehral a tak sa niť na postavení na chvoste nezmenilo. Záchranárske práce ostávajú teda na východniaroch.

PREŠOV. Nitra vyrukovala v Prešove hrou, akú potrebovala. Vyložene nemurovala, bránila pozorne a striehla na možnosti udrieť. Tie sa jej aj naskytli, pravda, za výrazného prispenia domáceho tímu. O výsledku rozhodla efektivita. Kým 1. FC Tatran okrem jednej Belejíkovej ostatné šance pozahadzoval, Nitranom stačilo na trojbodový zisk vyťažiť z minima maximum.

Šancí ako maku

"Šancí sme mali v tomto zápase ozaj veľa. Lenže efektivita z nich bola nulová. My sme neboli schopní premeniť vyložené. Súperovi stačili tri príležitosti a dal nám z nich dva góly a vyhrali. Čo k tomu viac dodať," konštatoval a sám aj položil otázku strelec prešovského gólu, svojho druhého v sezóne, útočník 1. FC Tatran Prešov Ľuboš Belejík. Prešov málo dáva a veľa dostáva... "Viniť z toho len obrancov, to by nebolo fér. Pod góly sa podpisuje celé mužstvo. Prvý gól, to bola trochu smoliarska záležitosť. Avšak to, čo hostia zúročili po našom rohovom kope (mimochodom na tie vyhral Prešov 11:1, čo je však, samozrejme, slabou náplasťou na prehru, pozn.red.), sa nám nesmie stať. My tlačíme, vytvárame šancu za šancou a potom príde jeden rýchly protiútok, ku ktorému súperovi pomôžeme a zase pykáme. Obrovská chyba celého mužstva. Inak to povedať neviem."

Na duchu neklesajú

Ľ. Belejík si však nemyslí, žeby pohodu v zápase ovplyvnil len, rýchly a lacný prvý inkasovaný gól. "Po ňom sme pomerne zavčasu vyrovnali. Malo nás to určite viac naštartovať. Lenže my sme zvoľnili, zbytočne strácali aj ľahké lopty. Cez prestávku nás tréner upokojoval aj burcoval. Šance po prestávke prišli. Čo však z toho, keď to do brány súpera neviem poriadne trafiť. Na duchu však neklesáme, musíme sa zmobilizovať a po prestávke v súťaži dokázať, v skutočne máme na viac ako dosahujeme."

Ján Leško

Košice - Žilina 0:4 (0:2)

Góly: 26. Ceesay, 41. T. Majtán, 54. Vladavič, 90. Pečalka, ŽK: 28. I. Djokovič, 86. R. Cicman (obaja Košice), rozhodovali: Vnuk - T. Somoláni, Kubačka, bez divákov. Košice: Tofiloski - Kolbas, Šinglár, I. Djokovič, R. Cicman - T. Dobias, U. Matič (72. Karaš) - Milinkovič (59. Viazanko), Pavol Jurčo, Juhar - Škutka Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Pečalka, Šourek, Leitner - Gergel (81. P. Poliaček), R. Jež, Zošák (87. P. Šimko), Vladavič - Ceesay, T. Majtán (71. M. Vyskočil).

KOŠICE. V komornej atmosfére začali obe mužstvá opatrne, hoci opticky mali viac z hry Žilinčania. Prvú vážnejšiu šancu však mali domáci, keď po Cicmanovom centri Škutka z prvej mieril vedľa. Obe mužstvá pozorne bránili a veľa vzruchu pred bránkami nebolo. V 26. min. však Angelovičov center Tofiloski vyrazil len za päťku, kde sa k lopte dostal Ceesay a pohodlne otvoril skóre. Po polhodine hry Zošákovu strelu z 30 m musel Tofiloski na dvakrát kryť. V 41. min. si Angelovič zopakoval gólový center, tentoraz ho aj s kusiskom šťastia zúročil T. Majtán a zvýšil na 2:0 pre hostí. Po zmene strán začali aktívnejšie Košičania. Pridali na pohybe a keď sa už zdalo, že môžu hrať so Žilinčanmi vyrovnanú partiu, prišla 54. min. a po prečíslení Vladavič do prázdnej bránky strelil tretí gól hostí. Od tohto momentu bolo o víťazovi rozhodnuté. Žilinčania prakticky po každom brejku do otvorenej obrany hrozili gólom. V 66. min. obišiel Majtán aj Tofiloského, no trafil iba bočnú sieť. Jedinú šancu Košíc mal v 68. min. po Kolbasovom centri Škutka, ale Dúbravka kryl jeho hlavičku. V 90. min. hostia zahrávali roh, na ktorý si nabehol Pečalka a strelou z 30 m spečatil zaslúžené víťazstvo favorita.

(sita)

Stále sa rútia z kopca

Sánky, na ktorých sa futbalisti MFK Košice pustili na začiatku sezóny dolu z corgoňligového vŕška, sa stále nedarí zastaviť. Aj keď ich už brzdí nový tréner, a možno aj nové myslenie v hlavách hráčov. Ba, akoby po zápase so Žilinou ešte trochu nabrali rýchlosť.

KOŠICE. Kto čakal, že Žilina si príde do Košíc iba lízať hlboké rany po ťažkých porážkach v Lige majstrov, veľmi sa mýlil. Od úvodného výkopu zápasu až po záverečný hvizd rozhodcu Vnuka bol celok v zelených dresoch v Čermeli dominantným mužstvom. Letmou kontrolou časových údajov na svetelnej tabuli sme zistili, že za prvých šesť minút sa Košičania prakticky nedostali na polovicu hostí. A i keď neskôr prelomili aj tabu súperovej šestnástky, vytvorili v nej veľmi málo, čo by sa dalo definovať ako futbalovo nebezpečné. "Družstvo Žiliny dominovalo počas celého zápasu," priznal nový kormidelník na ťažko poškodenej košickej lodi Štefan Tarkovič. "Žilinskí hráči vyhrávali osobné súboje, z čoho pramenili aj ich gólové príležitosti, a tie aj dokázali využiť. My sme mali iba náznaky útočných akcií, ktoré sme nedokázali vo finálnej fáze dotiahnuť do konca. Takže, z hľadiska výsledku je to pre nás debakel, čo som, pravdu povediac, pri premiére na lavičke MFK nečakal. Sme však v ťažkej situácii, pretože v podstate iba začíname."

Majster, napriek tomu, že sa medzi európskou klubovou elitou iba trápi, Košičanov v tréningovej atmosfére (čo sa diváckej kulisy týka), poriadne vyškolil. "Je to niečo také, ako keď my hráme v Lige majstrov, beháme po ihrisku, čo nám sily stačia, a niekedy sa ani nestretneme s loptou, lebo nám ju súper nepožičia," vystihol ten rozdiel bývalý reprezentačný, a nejaký čas aj košický gólman Miroslav Seman, ktorý momentálne pracuje v službách Žiliny ako tréner brankárov.

Bohuš Matia

Trnava - Ružomberok 2:0 (1:0). Góly: 20. Koro Kone, 57. Machovec, ŽK: 30. Ľ. Bernáth - 28. Bielák, 81. A. Sloboda, rozhodovali: Chmura - E. Weiss, Mókoš, 4 268 divákov.

D. Streda - Slovan 2:1 (0:0). Góly: 69. Hrabáč, 84. Michal Gašparík - 64. Halenár (z 11 m), ŽK: 25. Mat…š, 58. Halimi, 64. Struhár, 73. Z. Harsányi - 29. Grendel, 33. F. Kiss, 78. Božič, rozhodovali: Kráľovič - Brendza, Benko, hralo sa bez divákov.

Senica - Zl. Moravce 0:1 (0:0). Gól: 66. Stojanovič, ŽK: 88. Komárek - 51. M. Babic, rozhodovali: Olšiak - Slyško, D. Hrčka, 2 241 divákov

Program 12. kola

Sobota 16. 10. 2010 o 15.30: Zl. Moravce - Žilina, Košice - Slovan Bratislava, D. Streda - B. Bystrica, Dubnica - Nitra, Prešov - Ružomberok, Trnava - Senica.

1. Žilina 11 6 5 0 23:9 23
2. Senica 11 7 1 3 13:10 22
3. Trnava 11 5 4 2 15:6 19
4. Zlaté Moravce 11 5 4 2 14:10 19
5. Bratislava 11 6 2 3 23:12 17
6. Ružomberok 11 5 2 4 10:11 17
7. Nitra 11 5 2 4 12:16 17