Odpoveď, že túto jednu (NADSME) preto, lebo o tejto sa uriekla na brífingu, by bola k Radičovej nespravodlivá. Predpokladá totiž u nej akýsi prehľad, čo sa v štáte deje, resp. moc zasiahnuť všade tam, kde sa drancuje. Nie, to je utópia, záujmy, ktoré sú napichnuté na štátne vemeno, sú mocnejšie ako premiérka. Rozdiel je, že kým za Fica sa špina nedrala na svetlo sama, ale musela sa takpovediac povrchovo dolovať, s Radičovou vystrekuje na povrch v salvách, akoby z krátera. Chcelo by sa napísať, že tak končia tí, ktorí vyzývajú na zápasy v morálke. Koniec je ale ešte len pred nami.
Rozhodnutie o rušení je naprosto správne. Už Mikloš kedysi hovorieval, že rôzne mimorozpočtové úkladiská peňazí, konštituované vždy na bohumilé ciele (napr. rozvoj podnikania, rozvoj bývania, atď), sú v podstate kanály na vyvedenie prostriedkov do ešte väčšej tmy. Prezentoval aj snahu s tým niečo robiť, ale skončil tak, že mu pod nosom zriadili napr. Environmentálny fond, a napokon i sám, ako teraz vidíme, priložil ruku k dielu. A vzniklo NADSME.
Rozhodnutie o rušení je úplne správne."
Že kto tam kradol a koľko, objasní trestné konanie, ktoré sa vedie za spreneveru 4,5 mil. eur. (Ako vždy na SR, i túto rozkrádačku stihne ten najprísnejší trest. Hahahaha) My si len povedzme, hoci po desiatykrát, to najzásadnejšie: Vy môžete ex post zrovnať so zemou čo len chcete. Trebárs aj fond rizikového podnikania. (Kto iný ako štát by mal manažovať rizikové investície, že???) A môžete sa aj teatrálne zbavovať ľudí, ktorí práve zlyhali. Avšak ten, kto radikálnymi zákonmi nevyhodí do povetria celý systém, ten boj s korupciou a kradnutím len filmuje. Buď vedome, alebo ako herec v predstavení, ktorého zápletke zúfalo nerozumie. Skutočnosť, že všetky kauzy, ktoré sa vyhemžili v lete, spájajú prominentné figúry koalície (resp. osoby blízke) v role „obetí", je len ďalšou správou, že sa zaoberáme špičkou ľadovca, nie jeho „trupom" a základmi, vrastenými hlboko do slovenskej zeme.
No. Aby to nebolo vždy len o kritike... Keďže sme v čase úspor, niet nič prirodzenejšie, než rezortom a všetkému, čo je na verejné rozpočty navešané, znížiť peňazovod na kapitálovo-investičné výdavky nie o desať, ale 40 percent. Že to nejde? Skúste sa opýtať v Rige či Dubline. Zrušiť ÚVO a postaviť inštitúciu, ktorej výlučnou právomocou by bolo schvaľovať každé jedno obstarávanie z titulu, či je vôbec nevyhnutné. To je absolútny základ, keďže väčšina nákupov začína v krčme, kde sa na „predmete" dohodnú úradník s lobistom. Pričom strážiť zopár desiatok úradníkov s najvyššou bezpečnostnou previerkou (a mzdou typu Špeciálny súd) je stokrát jednoduchšie, než 3000 (!!) verejných obstarávateľov. A sprístupniť súťaže len subjektom, ktoré ukážu vlastnícku štruktúru až na úroveň fyzických osôb. A ešte pár zásadných vecí by sa dalo urobiť, avšak kde niet tzv. politickej vôle, tam sa ani lístok nepohne. Hýbať sa naďalej budú len dane. A najmä odvody, po najnovšom dokonca aj z prenájmu bytov... Hahahahaha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.