Korzár logo Korzár

Praveké topánky spĺňajú dnešné kritériá

Obuv, rovnako aj odevy prešli v dejinách ľudstva vývojom od najstarších čias až po súčasnosť. Na rozdiel od šiat sa však v Európe obuv vyvíjala pomalšie. Možno to bolo aj preto, lebo topánky sa nevyrábali pred niekoľkými tisícročiami asymetrické, ale rovn

aké. Dnes nosíme obuv asymetrickú, teda inú na pravú a inú na ľavú nohu.

V antickom období sa nosili nejaký čas asymetrické topánky, podobajúce sa našim krpcom alebo sandále, potom akoby na asymetriu remeselníci zabudli. Dokážete si predstaviť, že obuvníci šili dve rovnaké topánky a každý si ich nosením prirodzene „vymodeloval" na pravú a ľavú nohu? Najchudobnejší si nohy omotávali handrami alebo chodili bosí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmena v jedenástom storočí

Je pravda, že niektoré topánky spred tisícročí akoby boli vyrobené podľa súčasnej módy. Sú to staroegyptské sandále, na ktorých jeden remienok vybiehal medzi palcom a druhým prstom nohy a nadväzoval
na pásiky, vychádzajúce z podošvy – všetko bohato zdobené.

Európa prešla mnohými zmenami, zo staroveku vošla do stredoveku, všade v nej sa to mlelo a národy sa sťahovali, ale obuv sa veľmi nelíšila od tej, aká sa nosila v starom Ríme a Grécku, kde sa domnievali, že jej nosenie nemá človeka obmedzovať. Hoci existoval celý rad modelov, mali spoločný rys - prsty nohy neboli stiahnuté, mali mať voľnosť. Tu sa po prvýkrát stretávame s názvom „kothurny" - topánky so silnou podošvou či podstavcom, určené gréckym hercom, aby bolo na nich lepšie vidieť.

Až v jedenástom storočí nastala radikálna zmena. Vtedy už fungovali obuvnícke, ševcovské dielne, v ktorých šili topánky z hovädzej kože, kozinky, na drahé modely boli určené hodváby, brokát, zamat. Na tvar a zdobenie už začal vplývať módny diktát.

SkryťVypnúť reklamu

Bocianie nosy

Muži boli veľkí parádnici a vyššie spoločenské vrstvy veľmi ochotne prijímali diktáty módy. Keď sa objavili bocianie nosy, prvá ich začala nosiť šľachta. Bola to gotika, ktorá ovplyvnila všetko, čo sa dalo - od architektúry, umenia, po odievanie a doplnky. Gotika prikazovala, aby bolo všetko vysoké, štíhle, pretiahnuté a smerovalo do výšky, takže priviedla na scénu dlhú špicatú, teda zobákovitú obuv. Hovorilo sa jej bocianie nosy. Špice topánok boli niekedy také dlhé, že samy nemohli držať zahnuté, preto ich museli priväzovať pod kolená. Špičky ozdobovali zvončekmi a stuhami.

V husitskom období sa sa táto zobákovitá móda zmiernila, ale potom sa vrátila a zasiahla masovo nielen šľachtu, rytierov, ale dokonca aj kňazov. Začali sa nosiť škorne. Keď sa to už všade hemžilo bocianími nosmi a škorňami, zakázal v roku 1464 kráľ Juraj Poděbradský nosenie akejkoľvek zobákovitej obuvi a škorní. Po tomto zákaze prišiel v roku 1480 ďalší: pápežská bula zakázala túto obuv všetkým kresťanom. Tak skončili topánky, ktorých móda opantala Európu na neuveriteľných dvesto rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Benátsky podstavec

Renesancia priniesla úzku pätu a širokú špičku. Na konci 16. storočia sa do Benátok dostala móda topánok na vysokých podstavcoch. Majú pôvod v antickom Grécku a tiež sa volali kothurny. Táto móda zasiahla ženské pokolenie, najmä výstredné dámy z radov šľachty. Niektoré boli schopné obuť si, vlastne postaviť sa na sedemdesiatcentimetrový podstavec, takže aby sa niekam mohli presúvať, museli ich podopierať. Tieto topánky, vyšívané zlatom a striebrom, sa udržali na výslní sto rokov, ale len v palácoch. Opätky v podobe podstavcov aj v rozumnej výške boli poznávacím znakom šľachty, hoci na začiatku 17. storočia znakom slušnej životnej úrovne bolo mať slušné a pevné topánky. V chudobnejších rodinách sa našli asi dva páry kožených topánok, ináč sa nosili dreváky, krpce, pantofle, handry, ktoré neskoršie slúžili namiesto ponožiek do vysokých topánok.

SkryťVypnúť reklamu

Šľachta na opätkoch

Benátsky podstavec bol iba predchodcom opätku, chôdza či pohyb na ňom bol labilný. Opätok je v histórii topánok benjamínom, pretože sa objavil až vtedy, keď na trón zasadol márnivý francúzsky kráľ Ľudovít XIV. so svojou pompéznosťou a módnymi výstrelkami. Ku krajkám, stuhám, ozdobám chýbal už len opätok a nielen pre kráľa, ale aj pre šľachtica, aby bol vyšší a odlišoval sa tak od mešťana. Správny šľachtic potom nosil opätok červenej farby a šľachtičné bielej. Pretože opätok (oproti podstavcu) v správnej výške spôsobil vychýlenie postavy dopredu a uľahčil chôdzu, udržal sa a spočiatku bol výsadou šľachty.

Stále bez asymetrie

Z módneho výstrelku sa opätok časom stal neodmysliteľnou súčasťou topánok. Tak mali topánky za sebou revolučnú zmenu a šili sa črievičky, aké poznáme zo starých obrazov. Ustálili sa v tvaroch, aké poznáme dnes. Lenže výrobcovia v 17. - 18. storočí stále ešte nerozlišovali pravú a ľavú topánku, šili ako pred tisícročiami - bez asymetrie. Táto druhá veľmi významná revolúcia v histórii obuvi prišla koncom 19. storočia a vedúcu úlohu v nej zohrali dobrí obuvnícki majstri. Vyrobili si kopytá pre ľavú aj pravú nohu a začali šiť pre svojich zákazníkov oveľa pohodlnejšie topánky. Továrenská výroba, ktorá bola spočiatku veľmi jednoduchá, nedokázala vyrobiť asymetrické topánky, preto kto nemal na drahého obuvníka, ševca, šustra, musel si kupovať dve rovnaké topánky, aspoň kým sa nezdokonalila obuvnícka technológia.

Topánky alpskej múmie

Odkedy človek chodí na dvoch nohách, snaží sa ich chrániť pred zimou, horúčavou i úrazom. Poslúžila mu na to kôra stromov, tráva, lyko, koža. Najstaršiu obuv poznajú historici z jaskynných malieb, takže keď sa objavila v roku 1991 múmia, ktorú skrýval ľadovec v Otztalských Alpách na rakúsko-talianskom pomedzí vyše päťtisíc rokov, mali veľkú radosť. Múmia muža, ktorú našli turisti v 3 270-metrovej výške, mala totiž obuté topánky. Boli to najstaršie topánky v Európe. Objaveného pravekého lovca nazvali Ötzi a podrobili ho skúmaniu najprv v rakúskom Innsbrucku, a potom v Bolsane v Taliansku, kde je súčasťou expozície od roku 1998.

Vyskúšali ich v horách

V innsbruckej skupine, skúmajúcej múmiu, bol aj doc. Petr Hlaváček z Technologickej fakulty Baťovej univerzity v Zlíne a zrekonštruoval Ötziho topánky. Mali podošvu z medvedej kože, priehlavok z kusa jelenice, ktorú pridržiavali remienky z teľaciny. Nosná časť topánok bola zo siete, upletenej z lyka lipy a sieť bola veľmi pevná - každý spletený povrázok bol schopný uniesť až 50 kg. Ako tepelná izolácia slúžilo seno, ktorým bolo vystlané vnútro topánok.

Podľa nich vyrobil repliky topánok Václav Gřešák, ktorý šil sedlá do hollywoodských filmov a je tiež zo Zlína. V tejto obuvi vystúpila v roku 2001 skupina vedcov a horolezcov do výšky 1 900 m nad morom, aby vyskúšala kvalitu topánok. Výsledok bol nad očakávanie. "Je nepremokavá ako neoprén, protisklzová, tlmí nárazy, skrátka spĺňa všetky požiadavky športovej obuvi dneška a dá sa v nej vyjsť na každú horu v Európe," povedal horolezec V. Pátek, ktorý praveké topánky vyskúšal na rôznych vysokohorských terénoch a v rôznom počasí.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
  1. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  2. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  4. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  5. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  6. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  7. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  8. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 485
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 813
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 962
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Výstavba priemyselného parku vo Valalikoch, február 2024.

Preverovali postupy pri príprave a výstavbe strategických priemyselných parkov.


SITA
U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR
Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Vyhlásiť ju chcú v polovici apríla.


SITA
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  2. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  4. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  5. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  6. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  7. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  8. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 485
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 813
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 962
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu