žšej nominácie.
Pokles SaS o budúcnosti nič nehovorí."
Ďalekosiahle úvahy a vôbec diskusie, ktoré sa vyhemžili po zverejnení Focusu v septembri, obnažujú hĺbky politického myslenia na Slovensku. Dojem je o to ľúbeznejší, že celý ciferník, od Smeru (40 percent) až po SDĽ (1,1), klasicky relativizuje štatistická odchýlka. Pričom "relativizuje" znamená presne to, že všetko môže byť i tak, že plus mínus autobus sme v pozícii júna 2010... Odhliadnuc od podnebných anomálií, keď by sa anketárom malo zakázať chodiť do terénu, je záhada, odkiaľ vôbec niekomu napadne myšlienka vyvodzovať v takto skorej jeseni niečo napr. vo vzťahu koalícia-opozícia či prognózovať budúcnosť strany, ktorá nemá ani minulosť, keďže je v politike dva roky... Hm. Len taká drobnosť, že napr. SNS práve úspešne "menila" predsedu, je udalosť, ktorá dlhodobo nesie viac reálneho vplyvu na beh vecí (SNS bez "platformy" v NR resp. SNS s "platformou"), než stav nálad v septembri.
Ak už sme pri tej opozícii, tak jednu guľu, z ktorej by dačo veštiť azda aj dalo, ten Focus zoslal. Za bývalej vlády platila zásada, že čím väčší škandál, tým preferenčne mocnejšia koalícia. Respektíve aspoň toľko, že medzi mierou nakradnutého a popularitou strany, ktorá sa tešila z lupu, nebola vo Focuse, MVK ani Mediane (a pod.) žiadna súvislosť. No. Aj keď prvá časť tvrdenia ("zásada") je azda mierne zveličenie, dohodneme sa hladko, že voličom Smer-SNS-HZDS bolo tak do troch štvrtín volebného obdobia úplne voľné, čo vyvádzajú. Obraz sa začal meniť až po tom, čo Fico udrel na Slotu. (Naivne si Fico myslel, a autor textu s ním, že má silu, aby u koaličného partnera vymenil predsedu. Snem SNS teraz ukázal, koľko to malo spoločné s realitou.)
Pokles SaS (8,3), ktorý vidíme vo Focuse, o budúcnosti naozaj nič nehovorí, okrem iného aj z toho dôvodu, že ich cik-cak politika by mohla mať najväčší potenciál získavať nových priaznivcov. Strata pár percent na volebný výsledok však môže zrkadliť, že po štyroch rokoch máme vo vláde opäť stranu so spätnou väzbou "zdola", ktorej publikum pomerne citlivo reaguje na figúry a čísla, čo predvádza. Je totiž bez diskusie, že i bez Hayeka, ktorého Focus zachytiť nestihol, bola SaS angažovaná vo väčšine toho, čo prechádzalo médiami ako škandál či kauza.
Bola by zrejme podcenením Sulíka domnienka, že si Focus neprečíta a nevezme poučenie, aj keď nejde o žiadne "tvrdé" dáta. Ak zmení čosi na prednese a uzavrie škáry, cez ktoré sama SaS kŕmi médiá splodinami svojho bytia, tak sa dá dokonca povedať, že hausnumerá skorej jesene môžu mať aj nejaký význam. Horšie je, žiaľ, že hlavný problém SaS nie je ani umelecký dojem, ale technická hodnota (naposledy regulácia nájomnej pracovnej sily), čo pohybom slona v zlatníctve len prekrýva. Ešteže prispatá je aj opozícia a zvyšné tri strany koalície tiež nerobia slávu svojmu menu. Skôr hanbu. Čas je mladý, každý má všetko vo vlastných rukách. Teda okrem voliča, ale ten už nikoho nezaujíma. Teda okrem Focusu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.