Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
PREŠOV VÝBORNE ZAČAL, VESZPRÉM ALE PREKVAPENIE NEPRIPUSTIL

Liga majstrov takmer zaplnila hľadisko Mestskej haly

Slovenský hádzanársky šampión Tatran Prešov odohral prvý zápas skupiny fázy Ligy majstrov s maďarským MKB Veszprém.

Dajnisovi Kristopansovi sa strelecky darilo v úvode zápasu, potom si už obrana hostí dala na vysokánskeho Lotyša pozor.(Zdroj: SITA/Viktor Zamborský)

Prvý raz hrali prešovskí hádzanári v Mestskej hale, ktorej hľadisko priaznivci oboch táborov takmer zaplnili. Vo výbornej diváckej kulise sa napokon prekvapenie nekonalo.

PREŠOV. Maďarský majster demonštroval svoje suverénne postavenie v maďarskej lige, v ktorej základnej časti sa Prešov a Veszprém stretávajú už druhú sezónu. Liga majstrovo je však úplne o niečom inom.

Skóre otvoril Dajnis Kristopans

Tatran otvoril skóre v prvej minúte Kristopansovým gólom. Na druhej strane kontroval tiež ľavoruký strelec MKB Vujin. Vyrovnaná partia sa hrala do 22. minúty, kedy na ukazovateli skóre svietilo nerozhodných 12:12.

V závere polčasu hostia ušli domácim na rozdiel štyroch gólov. V druhom náskok zvýšili až na desať, no Prešov pred koncom stačil ešte skorigovať.

Dajnis Kristopans úvodnému zápisu pridal ešte do desiatej minúty ďalšie dva presné zápasy. Potom si už súper dal naňho väčší pozor. Pre devätnásťročného, 216-centimetrového ľaváka to bola veľká hádzanárska škola.

"Proti Veszprému som už hral v maďarskej lige. Hrať o body v Lige majstrov je ale niečo celkom odlišné. Atmosférou, napätím, skrátka, všetkým," vychrlil zo seba po skončení zápase lotyšský reprezentant v prešovských službách.

"Pred premiérou v tejto najprestížnejšej súťaži hádzanárov na svete som bol veľmi nervózny. Kolena sa mi triasli už do rána," prezradil.

"Len čo však zaznel úvodný hvizd, všetko zo mňa ako spadlo. Pomohol mi iste prvý presný zásah. Škoda, že ďalšie skončili buď na žrdiach, alebo zasiahli výborní brankári Maďarov. Každá prehra mrzí, no treba uznať, že Veszprém je svojou kvalitou hádzanársky pred nami, preto má i v tomto ročníku Ligy majstrov vysoké ambície. My sa pokúsime prekvapiť v niektorých z ďalších stretnutiach. Možno už najbližšie s dánskym Koldingom, čo potom vo švédskom Sävehofe."

((a))

Prvú nedal, druhou brankára už nachytal

Radoslav Antl je vychýreným prešovským kanonierom, aj exekútorom pokutových hodov. V zápase s Veszprémom ich výhodu mal Prešov dvakrát. Na začiatku a na konci stretnutia. Prvú sedmičku ale priti Fazekasovi R. Antl nepremenil. Druhú poslal už za Peričov chrbát s istotou.

"Veszprém má výborných, skúsených brankárov," podčiarkol R. Antl. "Fazekas pri prvej sedmičke mal ale kopec šťastia. Loptu som dobre namieril medzi jeho nohy, lenže hoci sa jej nedotkol, v sieti neskončila, ale odrazila sa od žrde. Nedal som, no v týchto fázach sme pokračovali v dobrej hre. Celý polčas bol herne vyrovnaný. V druhom polčase hostia v obrane zabrali, kým my sme zakončovali aj z nepripravených pozícií, po následných kontrách sme inkasovali."

V posledných sekundách sa zoči voči postavili strelec Antl a brankár Perič. Zo súboja vyšiel úspešne prešovský kanonier, ktorý loptu filigránsky zatočil a brankár hostí nemal vlastne šancu zasiahnuť. "Niektoré momenty sú aj o šťastí, aj o odvahe zariskovať. Tentoraz to vyšlo mne. Myslím, že to bola pekná bodka za dobrým zápasom."

((b))

Tatran Prešov - MKB Veszprém (Maď.) 27:35 (15:19)

Zostava a góly Prešova: Krupa, Popčák - Mažár 2, M. Urban, Tumidalský 3, Mikéci, Antl 7/1, Dudáš, Géci, Mazúr 2, Kristopans 3, Menkovič 4, Radčenko 4, Sobol, Pekár 2, Krok - najviac gólov MKB: Vujin 9/1, Pérez 7, G. Iváncsik 5. Rozhodovali: Pandzič, Mosorinski (obaja Srbsko), vylúčení: 1:7, 7m hody: 2/1-2/1, ČK: Laluška, 4 345 divákov.

Skóre stretnutia otvorili Prešovčania vďaka Kristopansovi, ale súper odpovedal troma gólmi. Za stavu 4:2 v prospech hostí sa rovnaký kúsok podaril domácim a po druhý raz v zápase šli do vedenia 5:4. V ďalšom priebehu sa bielo-zelení na súpera iba doťahovali a ten im ušiel na rozdiel troch gólov (10:7). Prešovčania sa súperovi znova priblížili, ale v 18. minúte po sedmičke Vujina to bolo opäť o tri góly - 16:13. Do polčasu sa maďarskému tímu podarilo náskok ešte zvýšiť (19:15).

Vstup do druhého dejstva vyšiel lepšie hráčom MKB a v 37. minúte už bolo 23:18. Prešovčania v snahe urobiť niečo s výsledkom, začali vyrábať chyby pri rozohrávke a súper to kruto trestal. Dva samostatné úniky premenil Tamás Iváncsik a v poradí druhý zo 49. minúty znamenal osmególové vedenie 29:21. Domáci pôsobili bezradným dojmom, navyše súper dobre bránil a v bránke ich podržal Perič. Hostia si už vedenie postrážili a zaslúžene vyhrali 35:27.

Ďalšie výsledky B-skupiny: IK Sävehof - KIF Kolding 30:38 (15:15), Montpellier HB - HSV Hamburg 26:30 (15:12)

tasr

Peter Dudáš pocítil tvrdosť obrany Veszprému.

Tomáš Mažár sa na pivote bil so súperom ako lev, pri výbornej obrane súpera to však mal ťažké.

Vojin Menkovič sa blysol niekoľkými gólovými strelami.

V Prešove videli tím svetových parametrov. Patrí doň aj naturalizovaný Kubánec Carlos Peréz, s ktorým si obrana Tatrana nevedela rady.

Prešovskí fanúšikovia mali sviatok, hľadisko Mestskej haly bolo takmer plné. Foto k článku: SITA/Viktor Zamborský.