Finančné odmeny na MMM prerástli 50-tisíc eur

Desaťročná spolupráca. Prezident U. S. Steel Košice George Babcoke (vpravo) sa potešil vkusnej plakete z rúk riaditeľa pretekov Branislava Koniara.
Desaťročná spolupráca. Prezident U. S. Steel Košice George Babcoke (vpravo) sa potešil vkusnej plakete z rúk riaditeľa pretekov Branislava Koniara. (Autor: Tomáš Mačej)
Sportnet|24. sep 2010 o 00:00

Desať rokov na Slovensku, desať rokov s maratónom. Aj takéto je motto 87. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Už desať rokov je totiž generálnym partnerom košického maratónu spoločnosť U. S. Steel Košice, ktorá v tomto roku oslavuje 10. výročie svojho

pôsobenia na Slovensku.

KOŠICE. Táto spolupráca so železiarenským gigantom inšpirovala organizátorov MMM k malej úprave názvu populárneho Minimaratónu, tohto roku sa pobeží ako U. S. Steel Family Run. "Verím, že v ňom prekonáme rekord v počte účastníkov," chce sa organizátorom za ich počin takýmto spôsobom revanšovať prezident spoločnosti U. S. Steel Košice George Babcoke. Veľký priaznivec košického maratónu bude mať v hlavnej kategórii aj svojho favorita, ktorým je momentálne najlepší slovenský maratónec Imrich Pástor. "Dúfam, že ho uvidím v cieľovej rovinke a budem mu môcť gratulovať k novému národnému rekordu i ďalšiemu titulu slovenského šampióna."

Pretekár košického Obal servisu má na to určite dobre natrénované. "Prvý raz som mohol v zime absolvovať kvalitné sústredenie v Čiernej Hore, desať dní som bol aj v Tatrách i v kúpeľoch Číž. Všade bol so mnou aj môj tréner a masér v jednej osobe Pavol Madár, a môžem povedať, že v príprave sme spravili maximum," vraví najväčší favorit na titul majstra Slovenska a kandidát na umiestnenie v top desiatke košického MMM. Prekvapením je, že jeho materský oddiel Obal servis nepostaví tím do súťaže družstiev v domácom šampionáte. Tam je zatiaľ prihlásených 49 pretekárov, medzi ktorými figuruje iba šesť žien.

Motivujú výkony

Prirodzene, väčšiu pozornosť pútajú africké ekipy Kene či Etiópie, ktoré by sa mali deliť o vypísané "prize money". "Tie sme opäť mierne navýšili oproti vlaňajšku, na približne 50-tisíc eur," konštatuje riaditeľ pretekov Branislav Koniar. "Okolnosti nás k tomu nútia, pretože na svete stále pribúdajú ďalšie maratóny, a nám nič iné neostáva, keď chceme držať krok. Samozrejme, v prvom rade motivujeme výkon, ale máme pripravené finančné odmeny aj pre iné kategórie, napríklad veteránske. A budeme veľmi radi, keď tie peniaze z nášho účtu odídu."

Medzi prihlásenými pretekármi sú ďalšie nové mená, ktoré by mali inkasovať najviac. Napríklad vlaňajší víťaz Jacob Kipkorir Chesire z Kene, pre ktorého majú organizátori pripravené štartové číslo 1. No ešte je otázne, či ho bude mať obhajca 3. októbra pripnuté na tričku. "Posledné dva týždne totiž vypadol z tréningu, a momentálne sa robia nejaké testy, či bude schopný absolvovať náš maratón. Keby Chesire neprišiel, tak tam budeme mať bežca s číslom 11, ktoré ponesie iba 21-ročný Keňan Kipkoech Ruto." V Košiciach zažije svoju maratónsku premiéru, ale jeho výkony v polmaratóne ho radia medzi najhorúcejších kandidátov na prvenstvo. Patrí tam aj jeho krajan Naibel Solomon Bushendich, ktorý má na konte víťazstvo na jednom z najuznávanejších maratónov sveta v Amsterdame v roku 2006 (v osobnom rekorde 2:08:52). Na scénu sa vrátil po zranení tohto roku na jar solídnym výkonom v Prahe, kde časom 2:11:51 obsadil 9. miesto. Na päťcifernú odmenu v eurách si trúfa aj ďalší z kenských bežcov Peter Kiplagat Chebet, ktorý sa pýši výborným osobákom 2:08:43 z Chicaga. Pravda, zabehol ho už pred siedmimi rokmi, ale pod 2:09 sa dostal aj v roku 2005 v Berlíne či 2006 vo Viedni. Jeho hendikepom však sú časté zranenia, ktoré ho trápili v posledných sezónach.

Na maratónsku trať sa po dlhšom čase vracia aj náš olympionik z Atén Marcel Matanin, ktorý má za úlohu trochu popreháňať najmä krajšie pohlavie v štartovom poli. "Veríme, že aj jeho zásluhou sa v kategórii žien dostaneme prvý raz pod hranicu 2:30 h. Najviac si sľubujeme od 24-ročnej Etiópčanky Gishu Mindaye Tilahun, ktorá má na konte víťazstvo na maratóne v Rotterdame, patriacom do prvej päťky najväčších maratónov sveta," vraví B. Koniar.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Finančné odmeny na MMM prerástli 50-tisíc eur