zameraním. Najnovšia nesie názov Po stopách komunizmu... a z lekára, pôsobiaceho mnoho rokov aj v Košiciach, sa odrazu stal historik.
Výraznú túžbu stať sa lekárom v sebe pán Meško pocítil ešte počas gymnaziálnych štúdií. "Bolo to hlavne vďaka profesorovi prírodopisu, ktorý nás uviedol do tajov prírody. Veľmi ma oslovila kniha Paula de Kruifa Lovci mikróbov, v ktorej Louis Pasteur zachránil chlapca s besnotou," spomína lekár, ktorý má mimoriadne vyvinuté humánne cítenie. Promoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1952 a v Košiciach sa na Detskej klinike špecializoval na kardiológiu až do roku 1956, keď sa stal primárom v Ústave pre detské choroby srdcové v Sliači. Neskôr sa vrátil na kliniku do Košíc a od roku 1968 už pôsobil v Nemecku a neskôr v Amerike.
Pravdu dusil v sebe celé roky
Keďže je detská kardiológia jedným z najnáročnejších odborov na psychiku, zaujímalo nás, čo mu počas rokov praxe pomáhalo odosobniť sa a čo považoval vždy za najdôležitejšie. "Znalosť problematiky je nevyhnutné skĺbiť s vytvorením dôvery rodiča a hlavne dieťaťa. Pacientov záujem je odrazu mojím záujmom a som ochotný urobiť všetko, aby som mu pomohol a zachránil ho."
Čo ho však primalo odkloniť sa v ostatných rokoch od medicíny a dať sa na odbornú literárnu tvorbu? "My, ktorí sme museli emigrovať po roku 1968, hnaní zvoľou systému, sme po skúsenosti byť americkým občanom chceli po roku 1989, po páde ´Ríše zla´ a páde berlínskeho múru povedať pravdu. Tú pravdu, ktorú sme roky dusili v sebe. A tak vo mne prvá myšlienka písať skrsla v tomto čase a vznikla prvá kniha. Písanie je pre mňa doslova kreatívnym pôžitkom. Nepovažujem to za komplikované, ale skôr za akúsi výzvu."
Knihu písal päť rokov
Úspech prvej knihy s názvom Zamlčané sprisahanie, ktorá sa zaoberala politickými čistkami na lekárskych fakultách v Bratislave a Košiciach, v ňom vyvolal túžbu pokračovať v novoobjavenom koníčku. Svetlo sveta uzrel titul Po stopách komunizmu a míľniky slovenskej krútňavy, ktorý nájdeme na pultoch vybraných kníhkupectiev. Snaží sa v nej vysvetliť, ako sa dostal komunizmus na Slovensko a aké to malo následky. "Biologický výskum predkladá fakty a dejiny majú robiť to isté. Predložiť udalosti tak, ako sa stali a poukázať na tých, ktorí boli hlavnými hercami."
Autor je zástancom myšlienky, že historik má byť osobou bez bázne a korupcie, otvorený, nezávislý... A ako tvrdí, presne o to sa pri písaní kníh usiluje.
"Nemám problém s bázňou a o korupcii nemôže byť ani reči. Bolo totiž treba vypovedať. Knihu som písal dokopy päť rokov, v knižniciach som strávil množstvo času a ťažko to je kvantitatívne vyjadriť. Táto práca ma však veľmi bavila, nepovažoval som ju za lopotu. Ako môj výskum pokračoval, tak som napredoval, keďže koncepciu som mal jasnú od začiatku."
Fašisti ho nevzali kvôli infekcii
V rámci štúdia materiálov ho nič výrazne neprekvapilo, no nepríjemne ho zaskočila jedna skutočnosť. "Zarazilo ma, ako nízko dokáže homo sapiens eticky poklesnúť, len aby sa dostal niekam hore na piedestál."
Kniha Po stopách komunizmu ide po stopách vzniku komunistického hnutia najmä v západnej Európe, od začiatkov industriálnej revolúcie vo Veľkej Británii a prenikaní týchto myšlienok hlavne do Nemecka a krajín bývalej habsburskej monarchie. Zaoberá sa historickými postavami a myšlienkami, pomerne dramaticky opisuje prenikanie týchto myšlienok do novovzniknutej Československej republiky, ako i okolnosti vzniku a zániku Slovenskej republiky rád.
Ak to autorovi, ako vraví, osud dovolí, možno v budúcnosti napíše ešte jednu knihu. Jej dej bude údajne viac ako pútavý. "Ako šestnásťročného ma mali maďarské vojská na povel nemeckých fašistov zobrať do Nemecka, ako sa to stalo mojim spolužiakom, ktorých zobrali v decembri 1944 a vrátili sa domov v júli 1945. Unikol som len vďaka infekcii, keď ma lekár vypísal na tri mesiace a mamička ma z okupovaných Košíc zobrala do Vrútok," dodáva Z. Meško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.