Bolo to po prvý raz a niekoľko desaťročí sa to už pravdepodobne nezopakuje: na košickom medzinárodnom letisku za prísnych bezpečnostných opatrení pristálo jedno z dopravných lietadiel zo stavu amerického vojenského letectva (USAF), určených na prepravu vysokých predstaviteľov americkej vlády. Stalo sa tak pri príležitosti zasadania najvyššieho vojenského orgánu Severoatlantickej aliancie (NATO), teda Vojenského výboru NATO, ktoré sa uplynulý víkend konalo vo Vysokých Tatrách.
Existujú len štyri
Išlo o jedno zo štyroch dopravných lietadiel typu C-32A, ktoré nesú na trupe označenie United States of America a ktoré sú primárne určené na prepravu amerického viceprezidenta, prvej dámy (teda manželky amerického prezidenta) a členov vlády i Kongresu. Lietadlo s typovým označením C-32A nie je pritom nijakým špeciálne vyvinutým vojenským dopravným lietadlom, ale je to v podstate „militarizovaná" verzia známeho a na celom svete používaného civilného dopravného lietadla Boeing 757-200 (v letových poriadkoch označovaného skrátene 752).
Navonok zhodná s civilnou
Firma Boeing označuje vojenskú verziu pre americké letectvo ako 757-2G4, kde symbol G4 je zákazníckym kódom amerického vojenského letectva. Navonok je vojenská verzia zhodná s civilnou, iné je však jej vnútorné vybavenie. Kabína pre cestujúcich je rozdelená na štyri sekcie. V prednej sekcii je komunikačné centrum, toaleta. Kuchynka a desať pohodlných kresiel triedy biznis. Druhá časť je úplne uzavretý salónik pre primárneho (teda najdôležitejšieho) cestujúceho. V tejto časti je súkromná toaleta, zábavný systém, šatňa, dve otočné kreslá prvej triedy a diván pre troch, ktorý možno rozložiť na pohodlnú posteľ.
Maximálne 45 cestujúcich
V tretej sekcii je konferenčná miestnosť s ôsmimi kreslami triedy biznis. V poslednej, štvrtej časti kabíny je 32 kresiel, kuchynka, dve toalety a šatník. Celkovo môže v lietadle cestovať 45 cestujúcich. Pokiaľ ide o samotné lietadlo, rozpätie jeho krídiel je 37,99 m, dĺžka je 47,32 m a výška je 11,02 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 115 668 kg. Na pohon lietadla slúžia dva prúdové motory Pratt & Whitney PW2040, každý s ťahom 184 kN. Lietadlo dosahuje maximálnu rýchlosť 850 km/h a môže letieť vo výške až 12 700 metrov. Palivové nádrže lietadla pojmú 41 731 kg paliva.
Dolet vyše 10 000 kilometrov
Dolet lietadla je až 10 200 kilometrov. Je samozrejmé, že toto lietadlo je vystrojené najmodernejším prístrojovým, komunikačným a bezpečnostným vybavením. Do bezpečnostného vybavenia lietadla patria aj systémy TCAS na zabránenie kolízie s inými lietadlami, systém EGPWS na varovanie pred blízkosťou zeme i poveternostný radar, schopný varovať pred tzv. strihom vetra (náhla zmena smeru vetra), ktorý môže byť veľmi nebezpečný najmä pre pristávajúce lietadlá. Viceprezident či ktorákoľvek iná významná osoba, nachádzajúca sa na palube, má k dispozícii najmodernejšie komunikačné systémy, ktoré jej umožňujú byť v spojení s kýmkoľvek na svete.
Stačí krátka dráha
Za jednu z bezpečnostných výhod lietadla sa považuje aj to, že jeho podvozkové nohy sú veľmi dlhé, takže členovia ochrany dobre vidia popod trup lietadla. Lietadlo je schopné operovať zo vzletových dráh, ktorých dĺžka je len 1 524 metrov. Kontrakt na dodanie lietadiel C-32A, ako náhrady za už zastarané štvormotorové lietadlá C-137 (odvodené od civilného typu B707) podpísalo americké letectvo v auguste 1996. Prvé zo štyroch objednaných lietadiel priletelo na základňu Andrews koncom júna 1998. Posádky týchto lietadiel tvoria príslušníci 89. leteckého dopravného krídla, sídliaceho na spomenutej základni. Posádka používa pri komunikácii s centrami riadenia letovej prevádzky rôzne volacie znaky, a to v závislosti na druhu misie. Len ak sa na palube niektorého lietadla C-32 nachádza viceprezident USA, používa posádka volací znak Air Force Two (vzdušné sily dva).
Lietajú nimi aj prezidenti
Lietadlá C-32A však príležitostne využívajú aj americkí prezidenti (využívali ich G. W. Bush i B. Clinton, ale letel nimi už aj B. Obama), a to najmä pri letoch do lokalít, v ktorých nie je dostatočne dlhá dráha na pristátie lietadla VC-25A (modifikovaný Boeing B747), ktoré je primárnym prezidentovým lietadlom. No a práve vtedy a len vtedy, keď je na palube lietadla (či už VC-25A alebo C-32) prezident USA, používa posádka volací znak lietadla Air Force One (vzdušné sily jeden). Pri lete do Košíc, keď bola na palube americká generalita, nemohol byť teda použitý volací znak Air Force One. Lietadlá C-32A amerického letectva majú na chvoste číselné označenie 80001, 80002, 90003 a 90004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.