Ak totiž signály neklamali, tak žiadne závery sa včera neprijali. Takže do mesiaca či šesť týždňov si procedúru musia zopakovať.
Do mesiaca preto, lebo to je termín, dokedy má tzv. van Rompuyova pracovná skupina o rozpočtových pravidlách predložiť k schváleniu výsledky svojej tvorby. A tie musia dostať politické požehnanie, aby sa akosi uviedli do života, ak teda má život bežať aspoň vo vonkajších znakoch tak, ako bežal doteraz.
Slávne klišé, že Rompuya ("prezident" EÚ) a spol. čaká ešte toľko roboty, ako na kostole, je na pomenovanie reality slabé. Z nových pravidiel, na ktorých má euro a širšie fiškálna stabilita stáť, je doteraz akože dohodnuté toľko, že národné rozpočty sa budú ukazovať EK na posúdenie v marci. Také drobnosti, že aká bude "odporúčacia sila" tejto komisionálnej obhliadky, sú nejasné. Nenechajme sa mýliť politikmi, ktorí unisono hovoria, že poslanci národných parlamentov zostanú v hlasovaní slobodní a zvrchovaní. To iste, ale bez akejsi "dobrovoľne donucovacej" smernice nejde o nič viac, než časové predsunutie procedúry, ktorá existovala už aj doteraz. Evidentne prázdna je množina kompromisu, čo sa týka sankcií. Nápady, ako napr. odňatie hlasovacích práv na určitý čas, krátenie tých či oných eurofondov, či dokonca zelená bankrotovej procedúre, sa vynárajú (naposledy náš známy Trichet) hore-dole a miznú tak, ako sa zjaví dementi mediálne práve nahrávaného národného politika.
Nasledujúci mesiac bude o tom, či sa podarí Nemecko, ktoré jediné drží v rukách budúcnosť-nebudúcnosť eura, uhovoriť k zmäkčeniu jeho predstáv, alebo sa z toho vykľuje už ultimátum, ktorého cieľom je vynútiteľná a sankcionovateľná rozpočtová disciplína tak, aby sa grécka (španielska, portugalská) história nemohla opakovať. Základná logika deja hovorí, že bez oklieštenia suverenity národných parlamentov v rozhodovaní o rozpočtoch je každé iné riešenie len kvázi, pseudo a naoko. Tým nie je povedané, že Merkelová do nejakého kompromisu nevlezie, len toľko, že si je vedomá toho, na čom musí trvať, aby Nemecko neplatilo raz za dlhy Grékov (už sa stalo), inokedy Portugalcov a onehdy, napríklad, Slovákov...
Apropo. Slováci trénovali na summit vo formáte V-4. Keby sa Radičová, Nečas, Tusk a Orbán dohodli, že korporatívne odvolávajú svoju požiadavku nezaratúvať do deficitov náklady penzijných reforiem, urobili by múdry krok ku konečnému kompromisu. To však zrejme nehrozí, keďže Orbán už opäť vypustil torpédo na forint vyhlásením, že ak nápad nebude schválený, Maďarsko nesplní cieľ schodku pod 3 % HDP. To je hrozné. Ak sa Radičová od Maďara nedištancuje, tak je namieste odvolávanie v NR SR... Inak platí, že hľadanie spoločnej regionálnej pozície V-4 voči Nemecku je v tejto kauze úplné scestie a nová ilustrácia, že politici kompas nieže stratili, ale oni ani nevedia, čo kompas je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.