Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš

Košická hokejová gólová paráda

V zápasoch 3. kola najvyššej hokejovej súťaže Košičania rozdrvili Žilinu, ktorej v prvom domácom zápase v tomto ročníku nadelili poltucet. Menej sa darilo Popradčanom, ktorí mali smolu v Trenčíne, kde podľahli futbalovým výsledkom 0:1.

Takto padol v Košiciach prvý gól zásluhou Jenčíka.(Zdroj: Judita Čermáková)

Pritom Podtatranci mali množstvo šancí, ale na Murína boli prikrátki.

Košice - Žilina 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

KOŠICE. Hostia začali bez rešpektu a v úvodných piatich minútach si vytvorili viacero sľubných príležitostí, no bez gólového efektu. Košičania pridali a v 7. minúte vystrašili celú žilinskú defenzívu, ale Lipovský bol na svojom mieste. To už neplatilo po následnej akcii, keď sa po peknej spolupráci Jenčíka s Tabačkom presadil prvý menovaný a otvoril skóre stretnutia - 1:0. Domáci prevzali iniciatívu a ďalšiu dobrú príležitosť si vypracovali v 15. minúte, avšak Pašek z dobrej pozície mieril vedľa brány. Dve minúty pred koncom prvej tretiny udreli "oceliari" po druhýkrát. Gronovu prihrávku z pravej strany prepasíroval peknou strelou pomedzi Lipovského betóny Bartoš. V druhom dejstve sa pokračovalo v nasadenom tempe a hra sa prelínala z jednej strany na druhú. Žilinčania si dávali väčší pozor v obrane a už v zárodku narúšali rozvíjajúce sa akcie Košíc. Aj preto druhú časť zdobili najmä strelecké pokusy z väčších vzdialeností a pohotové zákroky oboch gólmanov. Košičania pokračovali v kombinačnej hre a napokon sa dočkali v 40. minúte, keď na 3:0 zvýšil Kristek. Po tom, ako ho prihrávkou vysunul Deyl, trafil ľavý horný roh žilinskej svätyne. Vstup do tretej tretiny vyšiel východniarom a už po troch minútach premenil svoje sólo po Kristekovom vysunutí Andrašovský, ktorý podobne ako pri predchádzajúcom góle vymietol ľavý horný roh Lipovského brány. Domáci pokračovali v tlaku a v 49. minúte poslal na kolená žilinských "vlkov" Haščák, ktorý si obkorčuľoval bránu a z otočky upravil na 5:0. Sedem sekúnd pred koncom ešte po prihrávke Grona Bartoš upravil na konečných 6:0. Košičanom sa domáca premiéra vydarila a po prvý raz si v tejto sezóne pripísali víťazstvo v riadnom hracom čase.

Góly: 8. Jenčík (J. Tabaček), 18. P. Bartoš (S. Gron, M. Ščerbák), 40. Kristek (Deyl), 43. Andrašovský (Kristek), 49. Marcel Haščák, 60. P. Bartoš (S. Gron, Tomík). Vylúčení: 4:6 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország - Korba, Smrek, 5079 divákov. Košice: J. Hudáček - Homer, J. Tabaček, M. Grman, M. Šterbák, Šeda, Deyl, Slimák, Huba - Vorel, Jenčík, Michel Miklík - P. Bartoš, S. Gron, Tomík - Andrašovský, Kristek, Marcel Haščák - Pašek, Frolík, Hričina. Žilina: Lipovský - Kolarz, Nádašdi, Milovanovič, Pozník, Krčula, Rúfus, Ďurkech, Dlouhý - J. Kopecký, Klouda, M. Kokavec - Petruška, Palovčík, Stupka - Hájnik, M. Horský, Valášek - Kubiš, Linet, Smotrila.

Kristek otvoril svoj gólový účet

Žilinčania košických hokejistov včera potrápili len v prvej tretine, avšak bez gólového vyjadrenia. Naopak, dvakrát inkasovali, a to udalo tón celému stretnutiu. Domáca premiéra obhajcov titulu, na ktorú čakali až do tretieho kola, sa teda oceliarom vydarila.

KOŠICE. Stalo sa tak aj vďaka útočníkovi východniarov Jaroslavovi Kristekovi. Český legionár krásne „zavesil" tretí gól a pri štvrtom nádherne vysunul do sólového nájazdu Andrašovského. Ten už vedel, čo s pukom.

„Výsledok 6:0 je hladký, ale začiatok duelu tomu nenasvedčoval. Po treťom góle sme sa upokojili a záver už bol v našej réžii. Je to pochopiteľné, keď je náskok, hrá sa lepšie a každý si na ľade aj viac dovolí," uviedol Jaroslav Kristek, ktorý patril k najlepším hráčom na ľade.

Tohto skúseného tridsiatnika získalo HC ako poslednú posilu do útoku už po štarte extraligy zo Zlína, debutoval v piatok v Poprade. Včera potvrdil, že je to hráč so skúsenosťami z NHL a ukázal, že môže byť platnou súčasťou mužstva. „Som rád, že sa mi v novom drese už podarilo aj skórovať. Prvé dojmy zo slovenskej extraligy mám zatiaľ dobré, i keď predchádzajúci zápas v Poprade kvôli neskutočnej hmle ťažko nejako hodnotiť. Dnes som si to užil, Steel Aréna sa mi páči a najmä mi vyhovuje, že je tu široké klzisko," dodal legionár spoza rieky Moravy.

Žilinčania ľutovali začiatok stretnutia. Mali šance, keby oni otvorili skóre, mohol byť vývoj iný. Po záverečnom hvizde sa im zdal teda poltucet krutý. „Kto bol na hokeji, videl, že v prvej tretine sme my hrali hokej a súper dal góly. Mali sme však bojovať ďalej, veď ešte ostávalo 40 minút. Rozhodujúci bol však tretí gól na konci druhej tretiny," hodnotil obranca hostí Tomáš Nádašdi. V ďalšom priebehu však už hostia za favoritom zaostali a pykali za to. „Nemôže sa nám stávať napríklad to, že dvakrát po sebe sme vylúčení za príliš veľa hráčov na ľade. Takéto oslabenia potom kľúčové opory stoja veľmi veľa síl, a potom toho majú už dosť. Napriek tomu sme však mali hrať do konca, nie sa na to vykašľať ako pri šiestom góle, keď sme brankára Lipovského nechali úplne napospas osudu," krútil hlavou zadák Žiliny, ktorý svojho času pôsobil aj v Košiciach.

Marián Špacai

Trenčín - Poprad 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

TRENČÍN. Domáci po výprasku v Martine dlho nevedeli nájsť správny herný rytmus a aktivita sa tak presťahovala na popradské hokejky. Hostia boli strelecky usilovnejší, ale najväčším
problémom pre nich bolo premieňanie šancí. Trenčanov výbornými zákrokmi držal nad vodou brankár Murín. V polovici stretnutia hrali Podtatranci dokonca krátku presilovku o dvoch hráčov, no kedže neuspeli ani v nej, prišiel trest. V 36. min. hral Trenčín presilovú hru a kapitán Pardavý nekompromisnou strelou otvoril skóre - 1:0. Domácich to povzbudilo a v treťom dejstve sa s chuťou pustili do súpera, ich hra získala na dynamike a zdramatizovala sa. Trenčianske príležitosti však zostávali nevyužité, preto bol záver zápasu hektický. Poprad nezužitkoval ďalšiu presilovku a vyrovnať sa mu nepodarilo ani v 40-sekundovej hre bez
brankára. Trenčín najtesnejšie víťazstvo vydrel zlepšeným výkonom od druhej tretiny, Poprad stroskotal na pozornej defenzíve protivníka na čele s výborným brankárom Murínom.

Gól: 36. Pardavý (A. Kollár, M. Hlavačka). Vylúčení: 4:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Šefčík, Stano, 1 840 divákov. Trenčín: Murín - M. Hlavačka, Martin Chovan, Turoň, Trefný, Hruška, Fatyka, Jarábek, P. Čerešňák - Pardavý, A. Kollár, T. Melichárek - Paroulek, Jánoš, Vala - Tybor, T. Klíma, Koložváry - L. Ružička, P. Kopecký, M. Filo. Poprad: Melicherčík - Kledrowetz, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, J. Brejčák, Kasík, Dubaj - Škovira, A. Kroták, Kmiť - Lapšanský, Rataj, Drotár - Lundberg, Mlynarovič, Paločko - Mašlonka, Troliga, P. Svitana - Rapáč.

"Kamzíci" opäť nedali gól

Už v druhom zápase po sebe nestrelili hokejisti Popradu gól. A to i napriek tomu, že pod hradom Matúša Čáka prestrieľali domáci tím v pomere 29:17. Koncovka ich však v úvode sezóny očividne trápi, a tak po troch kolách na svoje prvé víťazstvo stále čakajú.

TRENČÍN/POPRAD. Po prehre v Martine v predĺžení a domácej s Košicami až po samostatných nájazdoch vyšli Podtatranci tentoraz celkom naprázdno. Kameňom úrazu je doposiaľ jedna jediná vec - strelecká mizéria, veď v troch dueloch dali zverenci trénera Jána Jaška iba dva góly.

"V obrannej fáze hráme vynikajúco, ale smerom dopredu nám to zatiaľ nejde. Koncovka je doposiaľ našou Achillovou pätou a musíme ju výrazne zlepšiť. Bez gólu sa nedá vyhrať žiaden zápas," povedal nám bezprostredne po skončení včerajšieho súboja kapitán Popradu Arne Kroták a pokračoval: "Hokej sa hrá na góly a my sme opäť nedokázali streliť ani jeden, takže domov odchádzame s prehrou. Na tréningoch komplexne pracujeme na všetkých herných činnostiach, a preto si neviem vysvetliť, prečo nám to strelecky zatiaľ vôbec nejde."

"Kamzíci" v príprave inkasovali príliš veľa gólov, a preto je pozoruhodným zistením, že obranná činnosť im doposiaľ pracuje na výbornú. "To je síce pravda, ale na druhej strane musíme zlepšiť hru v útočnom pásme a dať do nej viac hokejového kumštu i dôrazu. Zakončenie je totiž momentálne naša veľká slabina," zdôraznil A. Kroták.

Včera nastúpil už na svoj 901. zápas v najvyššej súťaži, čím načal už desiatu stovku majstrovských stretnutí. So 401 gólmi je aj jej historicky najlepším strelcom. "Moje pocity by určite boli lepšie, keby sme tento zápas zvládli a vyhrali ho. Žiaľ, nevyšlo nám to. Musíme sa dobre pripraviť na utorňajší domáci zápas so Žilinou a gólovo sa presadiť," pripomenul kanonier, ktorý na svoj prvý gólový zápis tejto sezóny stále čaká.

O prvé tohtosezónne víťazstvo sa Popradčania pokúsia zajtra proti "vlkom". "V každom prípade potrebujeme získať tri body, lebo po troch zápasoch ich na svojom konte máme iba dva. Začiatok súťaže nám určite nevyšiel podľa predstáv, ale pred nami je ešte množstvo zápasov. Už ten najbližší so Žilinou je pre nás veľmi dôležitý," dodal A. Kroták.