Vojna ministra financií s predsedom Najvyššieho súdu ozvláštnila politické leto s výmenou garnitúr najjasnejšou žiarou. Čo sa týka zápletky, je banálna v tom zmysle, že Harabin, ktorý nie a nie a nepustí kontrolu MF do svojho úradu, ťahá za kratší koniec zákona a práva než jeho súper. Teda ako zvyčajne, resp. vždy, je v nepráve, na čom sa zhodujú všetci experti, ktorí sa už vyjadrili k otázke, či rezort financií môže alebo nemôže vykonať audit na Najvyššom súde. Vrátane generálneho prokurátora, ktorý (ozaj v rekordnom tempe) odhodil Harabinovo trestné oznámenie (!!) na Mikloša ako nepodložené. Takže výzvou ministrovi, aby smelo "využil všetky právomoci, ktoré mu zákon umožňuje", a hoci aj sekerou (ako sudca Štefanko blahej pamäti) sa prerúbal ku kontrole, by sa dala téma aj uzavrieť. Ale až také úplne triviálne to zase nie je.
Zákony treba rešpektovať, nech sú akékoľvek. Vysoká zásada je však taká, že výkonná moc by do súdnej až takto pchať nos nemala, i keď je legislatíva na jej strane. Prekročiac otázku, že načo máme NKÚ (na srandu králikov), abstraktné princípy ako oddelenie štátnych mocí na dnešnom Slovensku nehrajú rolu. Justícia tak prepila svoju dôveryhodnosť až do dna, že ako ústavne konformný spôsob urobenia poriadku s Harabinom sa pociťuje už aj defenestrácia. I autor by sa preto dokázal vznášať nad vecou. Inventúru MF na NS však ešte nad to problematizuje fakt, že financie a osobne Mikloš sú v konskom konflikte záujmov. Harabinov "rezort" totiž čaká verdikt o tzv. mimoriadnom opravnom prostriedku (dovolanie) v kauze Tipos, kde je Mikloš nielen hlavou MF, ale i ten bývalý opozičný poslanec, ktorý škandál na tému, že Počiatek sa neodvolal, rozpútal a sám požiadal generálneho prokurátora, aby to dovolanie podal.
Nechajme bokom anatómiu kauzy, lebo to je na tri komentáre. (Podľa napadnutého rozsudku, tiež NS, má štátna lotéria zaplatiť asi 60 mil. eur na Cyprus za "scudzenie know-how Sazky.) V každej normálnej zemi, kde nevedia, čo je to Harabin, by však bola vládna kontrola súdneho účtovníctva interpretovaná v tejto situácii ako brutálny nátlak. Na Slovensku je interpretácia tá, že ak nevieme spravodlivosť od justície vysúdiť, tak ju z nej vymlátime.
To sa však nemusí podariť, keďže Harabin už senát, ktorý má rozhodovať, tak personálne premiešal, že ani v Tipose s číslami do žrebovania to lepšie nevedia. A keďže Mikloš tiež nie je včerajší, aby netušil, aký rozsudok sa pripravuje, uvalil na Tipos 40 miliónov eur tzv. povodňovej dane. Kto by nerozumel pointe zákona (o hazardných hrách), ktorý už schválila NR SR, spočíva v tom, čo exposlanec SDKÚ navrhoval už pred dvoma rokmi Jánovi Počiatkovi: Prečo neposlať štátnu lotériu do konkurzu? Rozumiete; presne tak šikovne, ako kedysi "dobrí podnikatelia mečiarovci", ktorí po vytunelovaní firmy dali škrupinku do bankrotu, sa záväzkov zbaví aj Slovenská republika.
My vieme, že celý know-how Sazky bol tunel od začiatku. Nedá sa však ubrániť dojmu, že štát, ktorý proti mafii používa mafiánske metódy, tiež nie je žiadny jacpot.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.