Korzár logo Korzár

Historické centrum Baku

Baku je hlavné mesto jednou z krajín v Zakaukazsku, a to Azerbajdžanu. Táto republika, ktorá sa azerbajdžansky nazýva Azerbaycan Respublikasý, leží medzi Kaspickým morom a Kaukazom a svoju nezávislosť po prvý raz získala 28. mája 1948.

Širvanšáhov palác. Výstavba palácového komplexu sa začala v roku 1411 za vlády Ibrahima I.Širvanšáhov palác. Výstavba palácového komplexu sa začala v roku 1411 za vlády Ibrahima I. (Zdroj: archív)

Potom bol Azerbajdžan začlenený do ZSSR (vysvetlenie pre mladých čitateľov: do Zväzu sovietskych socialistických republík) a po jeho rozpade získal Azerbajdžan 18. októbra 1991 opäť nezávislosť.

Obrovské ložiská ropy

Krajina má okolo deväť miliónov obyvateľov a hlavným zdrojom jej príjmov sú obrovské ložiská ropy. Spomeňme ešte, že prevládajúcim náboženstvom je islam, ktorý do krajiny "priviezli" arabskí dobyvatelia v 8. storočí. Hlavným mestom Azerbajdžanu je Baku, nazývané aj Baky či Baki. Toto dvojmiliónové mesto leží na Apšeronskom polostrove na brehu Kaspického mora, v nadmorskej výške -28 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pod hladinou mora

Vlastne by sme mali hovoriť o "podmorskej" výške, pretože Baku leží skutočne 28 metrov pod všeobecne prijatou nulovou hladinou svetového oceánu. Baku možno rozdeliť na dve hlavné časti, a to na staré mesto (azerbajdžansky Iç?ri Ş?h?r) a na novšie okolité štvrte. Historici sa zatiaľ nevedia dohodnú na tom, kedy sa toto staré mesto začalo stavať. Usudzuje sa, že to bolo najneskôr v 12. storočí, pričom niektorí odborníci tvrdia, že to mohlo byť už v 7. storočí.

Množstvo stredovekých stavieb

V tomto stredovekom období vyrástlo v meste Baku mnoho významných stavieb, napríklad minaret Synyg Gala (z 11. storočia), múry a veže opevnenia (11. – 12. storočie), Panenská veža, kúpele Haji Gayyib (15. storočie) i Palác Širvanšáha. Staré mesto s Palácom Širvanšáha a Panenskou vežou bolo v roku 2000 zapísané, ako prvé miesto v Azerbajdžane, do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Priblížme si obidve spomenuté stavby.

SkryťVypnúť reklamu

Širvanšáhov palác

Palác Širvanšáha či Širvanšáhov palác (azerbajdžansky Şirvanşahlar sarayi) je najväčším pamätníkom tzv. širvan-abšeronskej vetvy azerbajdžanskej architektúry. To, čo sa nazýva palác, je ale komplexom stavieb, ktorý zahrnuje hlavnú budovu paláca, pavilón Divanhane, krypty, šachovu mešitu s minaretom, mauzóleum šacha Seyida Yahya Bakuvi, východný portál (Muradova brána) a zvyšky starých kúpeľov. História paláca začína v 15. storočí, keď dynastia Širvanšáha za vlády Ibrahima I. preniesla hlavné mesto svojej ríše zo Šemachy (toto mesto bolo zničené zemetrasením) do Baku.

Začiatok v roku 1411

Výstavba hlavnej budovy komplexu sa začala v roku 1411. Išlo o obytnú časť, ktorá sa stavala temer desať rokov a tvoria ho dve identické podlažia, každé s približne 25 miestnosťami. Na dolnom podlaží sú sklady a miestnosti pre služobníctvo. Malý kamenný pavilón (divankhana či divanchana) stojí na malom nádvorí, ktoré je z troch strán obklopené arkádami. V tomto pavilóne je osemuholníková sála s kamennou kupolou. Táto sála slúžila na slávnostné ceremoniály. Vysoký portál hlavného vchodu do sály je dekorovaný ornamentmi (figové listy prepletené s listami viniča) a arabskými nápismi.

SkryťVypnúť reklamu

Mauzóleum s kupolou

Vedľa sály je menšia miestnosť, ktorá slúži ako vestibul a spojenie s miestnosťami horného podlažia paláca. Súčasťou komplexu je aj mauzóleum Širvanšáhov, ktoré má obdĺžnikový tvar a je korunované šesťuholníkovou kupolou. Ďalšou stavbou komplexu je malá mešita, ktorá bola postavená na spodnom nádvorí paláca, a to pravdepodobne v rokoch 1441 až 1442. V mešite sú dve modlitebné miestnosti, väčšia pre mužov a menšia pre ženy.

Mihráb ukazuje k Mekke

Podlaha pred mihrábom (to je výklenok v stene, ktorý určuje smer k Mekke a tým aj smer, ktorým sa moslimovia majú modliť), je pokrytá tyrkysovou platňou a chránená nízkou kamennou mriežkou. Nad mešitou čnie minaret, vysoký 22 metrov. Do veľkej sály sa vstupuje hlavným portálom, ktorý je obrátený k mauzóleu. Šach so svojou družinou vstupoval do sály cez menší vchod. V južnej časti palácového komplexu je mauzóleum, v ktorom je pochovaný Seyid Yahya Bakuvi, učenec na dvore Širvanšáha Khalilullaha.

Turecká okupácia Baku

Mauzóleum má osemuholníkový tvar a má dve podlažia. Prízemie slúžilo na kultové účely, podzemie je kryptou s hrobkou spomenutého učenca. Do palácového komplexu patrí aj portál východnej brány, nazývanej brána sultána Murada. Táto brána v múre okolo paláca bola postavená počas tureckej okupácie Baku v rokoch 1585 až 1603 a pomenovaná podľa sultána Murada III. Na najnižšej terase komplexu stáli palácové kúpele. Tie boli objavené až v roku 1939 a ich vznik je datovaný do 17. storočia. Archeologické vykopávky odhalili veľké kúpele s 26 miestnosťami.

Ostreľovali ho ruské lode

Podľa zvyškov múrov možno usudzovať, že miestnosti boli zakryté kupolami, v ktorých boli otvory, ktorými dovnútra prenikalo svetlo. V 18. storočí bol palácový komplex ťažko poškodený ostreľovaním z ruských lodí. V roku 1964 bol palácový komplex vyhlásený za muzeálnu rezerváciu a vzatý do ochrany štátu. Druhou významnou stavbou v Baku, zaradenou do zoznamu UNESCO, je spomínaná Panenská veža. Presný vek tejto veže sa zatiaľ nepodarilo určiť. Usudzuje sa však, že jej základy pochádzajú z 5. alebo 6. storočia a horné časti z 12. storočia.

Stála na brehu mora

Veža, vysoká 29, m, bola pravdepodobne súčasťou východnej časti opevnenia mesta, ktorá dnes už neexistuje. Valcovitá veža priemeru okolo 17 metrov bola postavená z lokálneho vápenca. Múry veže majú pri zemi hrúbku päť metrov, smerom nahor sa zužujú na štyri metre. V dne veže bola vyhĺbená studňa, hlboká 21 metrov. Jedinou časťou veže, ktorá bola často prestavovaná, je jej horná časť, pretože tam boli umiestnené kanóny. Veža, ktorá pôvodne stála priamo na brehu mora, bola na začiatku 20. stočia zreštaurovaná a od pobrežia bola oddelená cestou.

Skočila do mora

Názov panenská dostala veža podľa povesti preto, lebo z nej do mora skočila kráľova dcéra, s ktorou sa chcel oženiť jej vlastný otec. V novembri 2000 postihlo Baku veľké zemetrasenie, po ktorom boli mnohé historické budovy zbúrané a na ich mieste postavené moderné stavby. Komisia svetového dedičstva pri UNESCO preto v roku 2003 dala historické centrum Baku na tzv. červený zoznam ohrozených pamiatok. Po zriadení novej pamiatkovej správy, ktorá zastavila všetky nové stavebné projekty, však bolo staré centrum Baku zo spomenutého zoznamu vyškrtnuté.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 276
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 930
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 165
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 443
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 339
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 101
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 701
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 545
  1. Michaela Witters: Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
  2. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni?
  3. Ľubomír Smetana: Vláda SR chce obmedziť podnikanie cudzincov na Slovensku – ohrozený môže byť aj stavebný sektor.
  4. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým.
  5. Miroslav Kocúr: Fico vie, že niektorí už vedia
  6. Juraj Ondruška: „Letisko Vajnory – porušenie verejnej vôle? Dokumenty hovoria jasne“ ✈️🚨
  7. Adriana Kerestešová: Detská kniha, ktorá inšpiruje k pomoci iným
  8. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 936
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 980
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 818
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 902
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 326
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 227
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 209
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 113
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Za rok éry Šutaja Eštoka na čele Hlasu strana prišla o jedno ministerstvo.

Hlas by volilo v máji v priemere 8,7 percenta voličov. Menej ešte nemal.


35
Peter Tkačenko.

Pod vedením Matúša Šutaja Eštoka si môžu straníci hľadať nové pôsobisko.


8
Gustáv Murín

O odvolanie žiadali umelci aj prezidenta.


88
SSC Neapol čaká rozhodujúci a posledný zápas sezóny.

Slovenský mladík môže skaziť oslavy SSC i Lobotku.


5
  1. Michaela Witters: Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
  2. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni?
  3. Ľubomír Smetana: Vláda SR chce obmedziť podnikanie cudzincov na Slovensku – ohrozený môže byť aj stavebný sektor.
  4. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým.
  5. Miroslav Kocúr: Fico vie, že niektorí už vedia
  6. Juraj Ondruška: „Letisko Vajnory – porušenie verejnej vôle? Dokumenty hovoria jasne“ ✈️🚨
  7. Adriana Kerestešová: Detská kniha, ktorá inšpiruje k pomoci iným
  8. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 936
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 980
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 818
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 902
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 326
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 227
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 209
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 113
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu