Rodený Lipták tak má teraz dostatok času aj na výrobu nízkych drevených stoličiek a pastierskych palíc zo samorastov.
HANISKA/JAKUBOVA VOĽA. Šesťdesiatpäťročný Ladislav Jambrich vraví, že taký pokoj ako teraz nikdy v živote nemal. Štrnásť rokov pôsobil vo funkcii starostu, dnes si k svojmu dôchodku privyrába ako pastier oviec.
"Keď som bol starostom, od božieho rána som nemal pokoj. Ľudia mi volali už od siedmej," spomína L. Jambrich.
Teraz si pokoj v prírode nevie vynachváliť. Tri dni v týždni teraz hovorí iba s ovcami a svojím psom. Vstáva už o piatej ráno. "Pripravím si raňajky, po obede si zdriemnem. Je to na nezaplatenie. Pre mňa ako balzam na dušu."
K palici pridáva aj recept na šípkový koňak
Počas dlhých letných večerov si čas kráti vyrezávaním drevených stoličiek a pastierskych paličiek. Niektoré z nich skrývajú aj prekvapenie v podobe fľaštičky s alkoholom. Pastier Jambrich vraví, že majú dušu. Do rúčky vyvŕta dieru a vkladá tam šípkový koňak.
"To je na to, aby mal pastier silu dôjsť domov z paše. Keď pocíti únavu, vzpruží ho to," smeje sa.
Zo zisku z predaja drevených výrobkov dopraje sebe i manželke potešenie. Manželke v podobe kúpeľného pobytu, sebe nakúpi nástroje na rezbárčenie: "Peniaze dávajú slobodu."
Pri pití treba dodržať návod
K palici s koňakom pridáva aj návod na jej používanie. "Môj priateľ Dino Dugas, autor kníh o liečivých bylinách, ho užíva celý život a nikdy nemal chrípku," radí bývalý starosta.
Dôležité je podľa L. Jambricha, teda baču Laca, dodržať spôsob pitia koňaku: "Pohárik naplníme skoro po okraj a za stáleho sledovania ho prevrátime do seba čakajúc, kým tá dobrota vytečie. Potom položíme pohárik na stôl a musíme povedať nasledovnú formulku, aby sa okamžite začal v našom tele uvoľňovať vitamín C: Daj Bože zdravíčko tomu, čo to vymyslel a tomu, čo mi poradil, ako sa to robí. Keď to užívateľ nepovie, dôjde k oneskorenému uvoľneniu vitamínu a môže sa stať, že to skončí v malej potrebe. Upozorňujeme 'expertov', ktorí si chcú dať aj do druhej nohy, že to je už nanič a skončí to nevyužité, ako je vyššie uvedené. Rovnako nepomáha ani formulácia, že vošlo to do tej istej nohy..."
Palička slúži aj na vysvetľovanie názoru
Súčasťou návodu je aj to, ako sa používa pastierska palička. Snehové vločky vyrezané na palici určujú hranicu napadnutia snehu. Ak napadol sneh po značku dvoch vločiek, neodporúča sa ísť z domu von. "Je to takzvaný dvojvajcový sneh. Tento termín bol prevzatý od horolezcov, a tí s tým majú skúsenosti," vtipkuje bača.
Podľa neho sa palička môže použiť na turistiku, zber šípok i ako pomôcka na konverzáciu. "Ukázalo sa v praxi, že úplne ináč prebieha rozhovor majiteľa tejto paličky, keď ju má pri sebe a keď sa s ňou pohráva. V kritických prípadoch ju potom použije v takzvanom dvojručnom úchope. Pri vysvetľovaní svojho názoru i pri oponovaní majiteľovi paličky. Vtedy stačí uchopiť ju v dolnej časti a náprotivnú stranu raz ňou pretiahnuť po chrbte," radí s úsmevom bača Laco.
Držadlo paličky. Ukrýva dušu v podobe šípkového koňaku. Foto: tim
Bača Laco pri ovciach. V prírode našiel vytúžený pokoj. Foto: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.