Korzár logo Korzár
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Zničujúce živly: záplavy a horúčavy

Striedanie extrémnych teplôt, požiarov a povodní nebolo iba tohtoročnou zvláštnosťou. O tom, ako Európu ničili tieto živly v roku 1923, sme sa dočítali v tlači z toho istého roku.

Vodný živel. Aj v tomto roku narobil problémy na mnohých miestach Slovenska. Snímka je z dediny Ždaňa.Vodný živel. Aj v tomto roku narobil problémy na mnohých miestach Slovenska. Snímka je z dediny Ždaňa. (Zdroj: Judita Čermáková)



Najväčšie povodne na našom území sú písomne doložené už z roku 1012, o boji proti nim svedčia v priebehu storočí nariadenia troch panovníkov o stavbe a údržbe protipovodňových hrádzí. V súvislosti s klimatickými zmenami i s demografickým vývojom prognostici predpovedali zánik ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tropické horúčavy

Také vysoké teploty, aké boli v roku 1923, Európa podľa správ o meteorologických výkyvoch od roku 1911 nepamätala. Takisto ani požiare a povodne. V Amsterdame ošetrili za deň 60 ľudí s úpalom, v Londýne ukazoval teplomer v polovičke júla 91 stupňov Fahrenheita, v Berlíne bolo v tieni dovtedy ešte nenameraných 32 stupňov, takže v nemocniciach ošetrovali desiatky ľudí postihnutých úpalom. Náhla búrka v meste povyvracala stromy aj s koreňmi, zničila oplotenie parkov a v priebehu pár minút odniesla stometrový novopostavený kovový plot okolo továrne. Búrka tam zničila plachetnice, blesk usmrtil sedem ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Povodne, búrky a požiare

O nič lepšie to nebolo ani vo Viedni, kde ľudia odpadávali od horúčavy na ulici a záchranná zdravotná služba musela za deň zasiahnuť 76-krát. Hasiči zachraňovali topiacich sa v Dunaji, kde ich zastihla búrka. Víchrica odniesla strechy prízemných domov, zničila mnoho pre Viedeň typických fiakrov, spôsobila škody na verejných budovách. Španielsko postihli povodne. Najväčšie boli v provincii Saragoza, kde voda zničila celé obce a obyvatelia si zachránili iba holý život. Blesky spôsobili v krajine dlhotrvajúce lokálne požiare v lesoch a v Madride z tropických horúčav zomreli viacerí na zlyhanie srdca. V Prahe bolo 33 až 36 stupňov, Košičania sa ochladzovali v Hornáde z vyše tridsaťstupňovej horúčavy, našťastie ich neprekvapila víchrica ani povodeň. Koncom júna 1923 zažili Londýnčania prietrž mračien, akú v minulosti nepoznali. Trvala šesť hodín a medzi zničenými stromami a stavbami bolo aj 132 telegrafných stĺpov s vedením a káble vedúce na kontinent.

SkryťVypnúť reklamu

Kto má pravdu?

V súvislosti s vyčíňaním počasia (nespomenuli sme búrky na mori a ich dôsledky na lodiach, rybárskych člnoch a životoch ľudí) sa v tlači publikovali predpovede o blížiacom sa konci sveta. Poznáme viacero dátumov koncov sveta. Kráľovná zo Sáby, ktorá bola Sibylou - tak sa volali staroveké veštkyne - ho predpovedala na rok 2012, podľa Nostradama ho už máme mať za sebou v roku 2000. Astrológovia, šamani, Sibyly, Nostradamus a iní proroci strašili ľudstvo jeho zánikom, ktorý si spôsobí samo svojou neznášanlivosťou a túžbou po moci. Keď prorokov nahradili prognostici, títo proklamovali teórie zakladajúce sa na vedeckej práci a štatistike. Prognostici a štatistici v roku 1923 vypočítali, že vtedy žila na svete asi 1 miliarda 650 miliónov ľudí a upozornili na vzrastanie ich počtu. Ak by počet ľudí vzrastal takým tempom aj naďalej, dosiahol by v roku 2100 šesť miliárd. Podľa nich by na takéto množstvo ľudí plocha Zeme nestačila a preľudnenie by bolo také veľké, že by nebolo vôbec možné všetkých uživiť. Experti upozorňovali na preľudnenie aj v roku 1950 pri vtedajšom počte 2,55 mld. V roku 2007 nás bolo 6,7 mld. a v súčasnosti obýva zemeguľu 6,9 mld. pozemšťanov, pričom jedna miliarda z nich si myslí, že sú medzi nimi aj mimozemšťania - najviac, asi 40 percent si to myslia Číňania a Indovia. V roku 2050 by nás malo žiť na zemi 9 miliárd. Kto má pravdu o tom konci? Alebo - o začiatku niečoho nového?

SkryťVypnúť reklamu

Záznamy o povodniach

Najväčšie vodné toky na Slovensku, ktoré ohrozovali okolie, boli Dunaj a Váh. Povodne boli aj na mnohých potokoch pri obciach, kde odnášali lávky a mostíky, na východnom Slovensku napr. na riekach Ondava, Torysa a Hornád, odkiaľ odnášali mosty a voda doširoka zaplavovala pôdu aj budovy. O povodniach sa podľa rakúskych hydrológov zachovali písomné doklady, kde sa uvádza prietok vody a výška vodnej hladiny. Podľa písomných záznamov najväčšie povodne na Dunaji boli v rokoch 1012, 1210, 1501, 1572, 1578, 1787, 1899, 1954, keď prietok presiahol hranicu 10-tisíc kubických metrov za sekundu. Najstaršia písomne doložená ľadová povodeň na Dunaji bola v r. 1501. Prietok vody dosahoval pri Bratislave 14-tisíc m3 za sekundu, čo bolo najviac za 500 rokov. Povodňové prietoky z r. 1501 boli najvyššie v histórii našich veľkých povodní a pravdepodobnosť výskytu takejto povodne je raz za 3-tisíc rokov.

Našli smrť vo Váhu

Katastrofálna zimná povodeň na Dunaji bola v r. 1809, keď ľadové kryhy, vytlačené z Dunaja zvalili v Bratislave viac domov a v Petržalke všetky budovy. Záplavu v r. 1837 spôsobili znovu dve ľadové bariéry. V dobovej regionálnej tlači je správa o stúpnutí hladiny Dunaja o 518 cm, čo zapríčinila ľadová povodeň a voda zaplavila domy až v centre Bratislavy. V r. 1683 sa vylial Váh a zaplavil obce v jeho údolí. Najväčšia a najzničujúcejšia bola povodeň v r. 1813, ktorá zničila takmer všetky obce v údolí Váhu a smrť v ňom našlo 243 ľudí. V jeho vodách zahynulo vyše 2-tisíc kráv a tiež toľko ošípaných, takmer 8-tisíc oviec, 812 koní, vyše tristo ťažných zvierat a zničených bolo vyše 17-tisíc meríc ornej pôdy.

Protipovodňové hrádze

Pred vodným živlom chránili okolie vodných tokov budovaním hrádzí a ich údržbou, čo prikazovali aj kráľovské nariadenia a zákonné články. Kráľ Žigmund Luxemburský v r. 1426 vydal písomné nariadenie prikazujúce poskytovať na budovanie hrádzí a ich údržbu bezplatné pracovné sily. Kráľ Maximilián v r. 1569 nariadil obyvateľstvu povinnosť: šesť dní v roku odpracovať na výstavbe a údržbe hrádzí. Zákonný článok o povinnosti zúčastniť sa na budovaní protipovodňových stavieb vydal aj Leopold I. v r. 1659 a ďalší v r. 1687. Hrádze sa budovali aj na vodou ohrozovaných úsekoch verejných a kráľovských ciest. Okrem týchto ciest museli slúžni kontrolovať aj súkromné mýtne mosty a cesty a nútiť majiteľov k poctivým opravám. Tieto práce vykonávali poddaní v období, keď sa na poliach nepracovalo. Od 18. stor. sa začala vykonávať v Podunajskej nížine pravidelná, dovtedy sporadická protipovodňová činnosť, ktorej hlavným cieľom bolo budovanie hrádzí a to sa postupne rozšírilo na ostatné vodné toky, kde hrozili záplavy. V druhej polovici 19. stor. Dunaj zregulovali. V tom období sa začali zakladať aj vodné či protizátopové družstvá. V r. 1851 vzniklo v Slov. Mederi Sereďsko-komárňanské vodné družstvo. Gróf Alojz Károlyi založil v r. 1894 funkčné Družstvo proti zátopám a vnútorným vodám na južnom Slovensku.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  5. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  6. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  1. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
  4. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
  5. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  6. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  7. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  8. dm sa zameriava na ženské zdravie
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 899
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 310
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 931
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 358
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 414
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 959
  7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 3 752
  8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 599

Blogy SME

  1. Radka Wagingerová: Ako strategicky bojovať s tisíckami ton textilného odpadu ročne?
  2. Michael Achberger: Ako získať plážovú postavu za 30 dní: sprievodca letnou výzvou
  3. Ivan Čáni: Erik Tomáš a nie len jeho falošne stratená pamäť ...
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik sľuboval milión za vraždu, tvrdí iný kajúcnik. Obete aj sledoval
  5. Jozef Varga: Krkavci / 11. /
  6. Anna Miľanová: Že bobor spravil neporiadok, počula som v televízii...
  7. Dada Vozáriková: Idú Slovák, Gruzínec a Rus pod Kazbeg
  8. Rastislav Puchala: Zakázali Bibliu
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 139 508
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 20 194
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 461
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 192
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 845
  6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 482
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 665
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 973
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Radka Wagingerová: Ako strategicky bojovať s tisíckami ton textilného odpadu ročne?
  2. Michael Achberger: Ako získať plážovú postavu za 30 dní: sprievodca letnou výzvou
  3. Ivan Čáni: Erik Tomáš a nie len jeho falošne stratená pamäť ...
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik sľuboval milión za vraždu, tvrdí iný kajúcnik. Obete aj sledoval
  5. Jozef Varga: Krkavci / 11. /
  6. Anna Miľanová: Že bobor spravil neporiadok, počula som v televízii...
  7. Dada Vozáriková: Idú Slovák, Gruzínec a Rus pod Kazbeg
  8. Rastislav Puchala: Zakázali Bibliu
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 139 508
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 20 194
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 461
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 192
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 845
  6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 482
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 665
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 973
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu