Korzár logo Korzár
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Pravda o chudnutí

O chudnutí ste už zrejme počuli veľa. Ako, kedy a čo jesť, resp. nejesť a ako cvičiť, aby sa nenávidené kilá stratili navždy. Nechceme vás poučovať, ani zbytočne zaťažovať ďalšími "cennými" radami o tej najskvelejšej diéte, ktorá zaručene zaberie.

Každý túži po skvelej postave. Ak ju získate, budete sebavedomejšia, spokojnejšia a veselšia.Každý túži po skvelej postave. Ak ju získate, budete sebavedomejšia, spokojnejšia a veselšia. (Zdroj: reuters)

Asi vás trochu prekvapíme, ale taký zázrak zatiaľ neexistuje. Začať musíte samy od seba. Jedine ak budete k chudnutiu pristupovať pravidelne a s pevnou vôľou, môže sa niečo na vašej postave, ale i celom živote zmeniť.

Prečo chudnúť

Ak máte nejaké tie kilá navyše, dôvody na schudnutie sú dva. Jedným a tým najzákladnejším je vaše zdravie. Ľudia s nadváhou trpia rôznymi civilizačnými ochoreniami, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, choroby srdca a ciev, pohybové problémy, sťažené dýchanie. Jedna vedecká štúdia zase hovorí, že aj mierna obezita dokáže skrátiť život človeka v priemere o tri roky.

Druhým a nemenej dôležitým faktorom, ktorý pri nadváhe zaťažuje človeka, je jeho psychika. Podpichovanie od kamarátov, pocit hanby na kúpalisku, nemôcť obliecť si šaty, ktoré odhalia krivky. To všetko je duševná záťaž, ktorá v extrémnych prípadoch vedie k poruchám stravovania a depresívnym stavom.

Aj vy sa zakaždým pýtate, kde robíte chybu. Vyskúšali ste už azda všetky možné druhy diét a nič nezaberá. Princíp je pritom jednoduchý. Ak chcete schudnúť, energetický príjem musí byť nižší ako výdaj. Zvyk je, bohužiaľ, taký, že jeme bez toho, aby sme naozaj pociťovali hlad - z dlhej chvíle, pri návšteve, pri psychických tlakoch či napätí.

Kombinácia nesprávneho stravovania a nedostatku pohybu, ktorý pomáha nadbytočnú energiu stráviť, vedie k tomu, že sa na nás kilá lepia. Obhajovanie sa genetikou, ktorá nepustí a schudnúť sa preto nedarí, nemôžu byť zámienkou toho, aby ste sa svojho cieľa vzdali.

(kag)
Diétne chyby

1. Pri diéte ste len sama so sebou. Nie je nikto, kto by niektoré z diétnych úkonov robil za vás. Zodpovednosť je na vašich pleciach. Preto sa nesmiete spoliehať na nikoho len na seba.

2. Najväčšou chybou diét je snaha o rýchle zhodenie tuku. Preto sa najčastejšie uchyľujeme k drastickému zníženiu prísunu jedla. Organizmus sa tak preorientuje na úsporný režim - všetko, čo prijme, si automaticky odkladá na horšie časy ako tukové zásoby. Ak aj telo zopár kíl stratí, po návrate do normálneho režimu si telo naďalej vytvára tukové rezervy. Hmotnosť sa tak veľmi rýchlo vráti na pôvodné hodnoty.

3. Pohybom všetko nenapravíte. Neustály pohyb síce podporuje výdaj energie, avšak organizmus sa dokáže rýchlo prispôsobiť množstvu pohybu. Okrem toho, tí, čo športujú, prijímajú do organizmu plusové kalórie spálené športovaním. Prílišným pohybom môže organizmus vyhorieť a dochádza k mnohým zdravotným problémom.
Šport je podstatná časť diéty, ale nie jediná. Jej podstata tkvie práve v stravovaní.

4. Ak sa uspokojujete myšlienkou, že obmedzovať sa treba len v množstve a nie vo výbere jedla, ste na omyle. Ľudia väčšinou nevedia odhadnúť správne množstvá potrebných živín, a tak sú neskôr sklamaní výsledkami svojej odtučňovacej diéty. Preto by ste mali úplne vynechať rafinované potraviny a sladkosti. Neplechu môže narobiť aj ovocie, pretože niektoré druhy obsahujú veľa cukru a ten sa môže ukladať ako tuk.

5. Jesť treba aj večer. Organizmus potrebuje prísun živín počas celého dňa, inak sa telo nevyhne pasci zásobenia. Venujte pozornosť výberu jedál - uprednostnite viac bielkovín a jedzte málo uhľohydrátov. Dajte si napríklad pečené kuracie prsia a hlávkový šalát.

(kag)
O módnych diétach

Ich spoločným znakom je, že prinášajú dočasnú stratu hmotnosti a zakladajú sa na obmedzení živín. Takéto zaťaženie organizmus dlho nevydrží, čo sa prejavuje absenciou minerálov a vitamínov, v horšom prípade trpia aj telesné orgány.

Diéty chudobné na uhľohydráty - minimalizujú ich konzumáciu, pretože podľa diétnych postupov sú práve uhľohydráty zodpovedné za vytváranie tukových vankúšikov. Zníženie prísunu uhľohydrátov do organizmu sa ľahko prejaví v nedostatku vitamínov, minerálov a vlákniny. Keďže sú základným zdrojom energie, u človeka sa ich nedostatočný príjem prejaví otupením pozornosti a koncentráciou. Medzi takéto nevhodné diéty patrí napríklad zónová a hoolywoodska diéta, južnomorská aj Atkinsonova diéta.

Diéty chudobné na tuky - škodia dokonca viac ako uhľohydrátové diéty. Predpisujú jednostranné stravovanie zložené z ovocia, ryže a zemiakov. Počas chudnutia je telo oslabené, a tak potrebuje pravidelné dávky vitamínov a minerálov. Keďže tie sa vstrebávajú do tukov, je potrebné, aby telo prijímalo aj jedlo s obsahom tuku, aj keď len v malom množstve. Na tuky sú chudobné Coolyho a Priktinova diéta.

Nulová diéta - je najnebezpečnejšia metóda. Je spoľahlivou príčinou jojo efektu. Organizmus ohrozuje množstvo poškodení, ako napr. arytmia srdca či poškodenie obličiek. Hladovku si môže z rôznych zdravotných príčin dovoliť nasadiť len lekár.

(kag)
Tajomstvo dokonalej diéty

Je až príliš jednoduché. Problém totiž nerobí fakt, že neovládate čarovnú formulku - treba viac energie spotrebovať ako prijať. Skutočné fiasko je zvyčajne uskutočnenie tohto zlatého pravidla. Dôležité je nevzdávať sa za žiadnu cenu. Bez vôle a výdrže to nedotiahnete nikam. Okrem týchto vlastností nesmiete zabúdať na tri základné podmienky:

Pravidelný prísun stravy - vypočítať si časové úseky medzi jedlami. Ideálne je jedenie približne po každej druhej až tretej hodine, pričom treba precízne počítať prijaté a spotrebované kalórie. Častým jedením si človek vypestuje návyk, že nie je potrebné vytváranie tukových zásob.

Konzumácia tekutín - piť nápoje bez kalórií ako voda, minerálka či ochutená voda bez kalórií. Ak si chcete zabezpečiť vhodnú hustotu krvi či zásobovanie buniek vodou alebo prečistenie orgánov, musíte veľa piť. Denná konzumácia by mala dosiahnuť 2 až 3 litre vody denne.

Šport - je neoddeliteľnou súčasťou chudnutia, pretože vystupňuje vaše diétne úsilie. Odporúčajú sa športy kardiovaskulárneho charakteru ako beh, lyžovanie, bicyklovanie a aerobik. Tieto cvičenia podporujú chudnutie, zvyšujú kondíciu a dobre vplývajú na krvný obeh.

(kag)

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
  3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
  4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 552
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 023
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 6 961
  4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 368
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 297
  6. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 4 599
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 809
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 833

Blogy SME

  1. Martin Borecky: Dieťa
  2. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  3. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  4. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  5. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  6. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 570
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 941
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 875
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 8 923
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 601
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 520
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 893
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 595
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Martin Borecky: Dieťa
  2. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  3. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  4. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  5. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  6. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 570
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 941
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 875
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 8 923
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 601
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 520
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 893
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 595
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu