Korzár logo Korzár

Dve planéty pred jednou hviezdou

Vedci vyhodnocujúci údaje, ktoré na Zem posiela vesmírna sonda Kepler, uverejnili nedávno vo vedeckom časopise Science (veda) článok o mimoriadnom objave.

Obr. NASA - Kepler. Kresba dvoch planét pred jednou hviezdou. Vesmírna sonda Kepler hľadá planéty, na ktorých by boli podmienky pre život.Obr. NASA - Kepler. Kresba dvoch planét pred jednou hviezdou. Vesmírna sonda Kepler hľadá planéty, na ktorých by boli podmienky pre život. (Zdroj: archív)

Sonda Kepler totiž objavila prvý extrasolárny (jeho centrom je teda iná hviezda než Slnko) planetárny systém, tvorený viac než jednou planétou. Ide o systém tvorený dvomi planétami, obiehajúcimi okolo tej istej hviezdy. Spomenutá sonda objavila tieto planéty prostredníctvom pozorovania ich prechodu (tranzitu) popred ich materskú hviezdu. Pri prechode planéty pred hviezdou sa totiž nepatrne zníži jej jas a toto zníženie zaregistruje mimoriadne citlivý fotometer. Sonda objavila tranzit planét pred hviezdou, podobnou nášmu Slnku a označenou Kepler-9. Planéty dostali označenie Kepler-9b a Kepler-9c. Hmotnosť objavených extrasolárnych planét bola odhadnutá pomocou pozorovaní z pozemného Keckovho observatória na Havajských ostrovoch. Podľa týchto pozorovaní je planéta Kepler-9b väčšou z oboch planét. Obidve planéty majú o niečo nižšiu hmotnosť než planéta Saturn našej Slnečnej sústavy. Planéta Kepler-9b obieha bližšie k svojej hviezde než druhá planéta a jej obežný čas je okolo 19 dní. Obežný čas planéty Kepler-9c je okolo 38 dní. Vedci vyhodnocujúci údaje zo sondy Kepler objavili aj čosi, čo by mohlo byť treťou planétou, obiehajúcou okolo hviezdy Kepler-9. Signál zodpovedá prechodu planéty, ktorá má približne 1,5-násobný priemer ako naša Zem a obieha veľmi blízko hviezdy, takže jej obežný čas je len 1,6 dňa. Na potvrdenie toho, či ide skutočne o malú planétu alebo o nejaký iný astronomický jav, sú však potrebné ďalšie pozorovania. Spomeňme ešte niekoľko základných údajov o vesmírnej sonde Kepler. Túto sondu vyslal do vesmíru americký úrad pre vesmír a aeronautiku (NASA) v marci minulého roka. Sonda odštartovala 6. marca 2009 pomocou rakety Delta II zo základne amerického vojenského letectva na floridskom myse Canaveral. Sonda Kepler je prvou sondou, ktorá je špeciálne určená na detegovanie planét podobných Zemi, ktoré okolo svojej materskej hviezdy obiehajú v tzv. „obývateľnej zóne". Ide o zónu, v ktorej je teplota taká, že v nej môže existovať voda v kvapalnom stave. Táto podmienka sa považuje za podstatnú pre vznik a udržanie života. Sonda Kepler teda hľadá planéty, na ktorých by mohol existovať život. Základným prístrojom sondy je teleskop priemeru 0,95 metra, ktorý kontinuálne sleduje jas okolo 100 000 hviezd. Teleskop je vystrojený mimoriadne citlivým fotometrom, ktorý je schopný zaregistrovať pokles jasu len o stotinu percenta. To je približne taký pokles, aký spôsobí muška, ktorá preletí popred reflektor auta. Povedané inak, sonda Kepler by bola z vesmíru schopná zaregistrovať zmenu nočného jasu malého mestečka, ktorú by niekto spôsobil vypnutím jediného svetla na verande. Vesmírna misia Kepler by mala trvať tri a pol roka a jej výsledky by mali pomôcť zodpovedať na starodávnu otázku - sme či nie sme vo vesmíre sami?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 534
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 293
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 489
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 209
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 625
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu