Korzár logo Korzár

Priletia Mitchell i Corsair

Dobrí angličtinári (možno) vedia, že Mitchell je pomerne rozšírené anglické či americké priezvisko a slovo corsair znamená korzár či pirát.

Obr. B-25J Mitchell c.1 alebo c.2. Bombardovacie lietadlo B-25J Mitchell. Lietadlá Mitchell dodávali Spojené štáty aj Anglicku a Sovietskemu zväzu.Obr. B-25J Mitchell c.1 alebo c.2. Bombardovacie lietadlo B-25J Mitchell. Lietadlá Mitchell dodávali Spojené štáty aj Anglicku a Sovietskemu zväzu. (Zdroj: archív)

Dobrí angličtinári (možno) vedia, že Mitchell je pomerne rozšírené anglické či americké priezvisko a slovo corsair znamená korzár či pirát, ale len tí, ktorí sa zaoberajú históriou amerického vojenského letectva v období druhej svetovej vojny vedia, ako tieto dve slová súvisia s letectvom. Takže - Mitchell je doplnkové slovné označenie lietadla B-25, no a označenie „korzár" patrí lietadlu typu F4U. Venujme sa najprv lietadlu B-25 Mitchell. Z typového označenia, začínajúceho písmenom B, vyplýva, že ide o bombardovacie lietadlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dvojmotorový bombardér

Mitchell je dvojmotorové stredné bombardovacie lietadlo, ktoré vyvinula a vyrábala dnes už neexistujúca americká firma North American Aviation. Prototyp tohto lietadla sa do vzduchu po prvý raz dostal 19. augusta 1940, teda prakticky pred 70 rokmi. Prvé sériové mitchelly boli už koncom roka 1941 pridelené bombardovacím jednotkám na západnom pobreží USA a na Štedrý deň uvedeného roka potopili svoju prvú japonskú ponorku. Lietadlá B-25 sa vyrábali v niekoľkých verziách, označovaných písmenami podľa abecedného poriadku. Najpočetnejšou verziou mitchellov bola verzia B-25J vyrábaná v období rokov 1943 až 1945.

Až 18 guľometov

Táto verzia sa vyrábala buď so zasklenou prednou časťou (v nej sedel bombometčík), alebo so zaplechovaným predkom, v ktorom boli umiestnené guľomety kalibru 12,7 mm. Plechová verzia mohla niesť až 18 guľometov, čo bolo viac než ktorýkoľvek iný bombardér za druhej svetovej vojny. Celkovo bolo vyrobených 4 318 lietadiel B-25J. Americké armádne letectvo používalo mitchelly najmä v boji proti Japonsku, ale tieto lietadlá boli nasadené aj v Afrike a Európe. Lietadlá B-25 boli dodávané aj spojeneckým krajinám, a to najmä Veľkej Británii i Sovietskemu zväzu, kam putovalo 866 lietadiel.

SkryťVypnúť reklamu

Doslúžili v roku 1979

Celkovo bolo vyrobených okolo 10 000 mitchellov všetkých verzií, pričom posledné lietadlá doslúžili až v roku 1979 v indonézskom vojenskom letectve. Mimochodom, B-25 je jediné americké vojenské lietadlo, pomenované po konkrétnej osobe, a to po generálovi Billym Mitchellovi, pionierovi amerického vojenského letectva. Prejdime teraz k lietadlu F4U Corsair. Toto lietadlo, ktoré vyvinula a vyrábala tiež už neexistujúca firma Chance Vought, je považované za najlepšie palubné stíhacie lietadlo druhej svetovej vojny.

Z paluby lietadlových lodí

Vývoj lietadla sa začal v roku 1938 na základe požiadaviek amerického námorníctva (US Navy) na jednomiestne stíhacie lietadlo, schopné operovať z palúb materských lietadlových lodí. Prvý vzlet prototypu tohto lietadla sa uskutočnil 29. mája 1940. Do služby u námorníctva bol tento typ zaradený 28. decembra 1942. Na pohon typu F4U bol vybraný najväčší motor, aký bol vtedy k dispozícii. Išlo o 18-valcový hviezdicový motor Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp výkonu 1 500 kW. Motor poháňal trojlistovú vrtuľu priemeru až 406 cm.

SkryťVypnúť reklamu

Zalomené krídla

Výraznou konštrukčnou črtou tohto typu sú zalomené krídla, ktoré umožnili skrátiť dĺžku podvozkových nôh (dlhé nohy nie sú vhodné pre prevádzku na lietadlových lodiach). Lietadlo malo, pochopiteľne, sklopné krídla, aby sa zmestilo na palubné výťahy a zaberalo menej miesta v podpalubí materských lodí. Aj typ F4U sa vyrábal v mnohých verziách. Poslednou verziou, vyrábanou počas druhej svetovej vojny, bola verzia F4U-4. Tá sa dostala do služby až koncom roka 1944. Na pohon verzie F4U-4 slúžil 18-valcový motor s dvojstupňovým prepĺňaním, ktorého maximálny výkon bol 1 600 kW.

Najdlhšie obdobie výroby

Keď sa do valcov vstrekovala zmes vody a alkoholu, výkon sa krátkodobo zvýšil na 1 830 kW. Trojlistová vrtuľa bola nahradená štvorlistovou. Corsair sa vyrábal od roku 1942 do roku 1952, čo je najdlhšie obdobie výroby spomedzi všetkých amerických piestových stíhacích lietadiel. „Korzár" bol taký žiadaný (podobne ako náš denník...), že ho okrem firmy Vought začali vyrábať aj firmy Goodyear a Brewster. Celkovo bolo vyrobených 12 571 lietadiel Corsair, ktoré slúžili v letectvách viacerých krajín a do dejín sa zapísali aj účasťou v kórejskej vojne.

Flotila „lietajúcich býkov"

Treba už ale vysvetliť, prečo práve dnes tu obe lietadlá spomíname. Je to preto, lebo bombardovacie lietadlo B-25J Mitchell i stíhacie lietadlo F4U-4 uvidia návštevníci tohtoročného Aerovíkendu, ktorý sa bude na košickom letisku konať túto sobotu i nedeľu. Obe lietadlá patria do flotily spoločnosti The Flying Bulls (lietajúce býky), ktorú vlastní D. Mateschitz, jeden z najbohatších Rakúšanov a majiteľ 49 % akcií spoločnosti Red Bull, vyrábajúcej známe energetické nápoje.

Vyrobené v roku 1945

Do Košíc priletí lietadlo B-25J Mitchell s americkou poznávacou značkou N6123C, výrobné číslo je 108-47547 a bolo vyrobené v závode firmy North American Aviation v Kansas City v roku 1945. Po ukončení služby v americkom vojenskom letectve bolo lietadlo v decembri 1957 uskladnené na základni Davis Monthan, v decembri 1958 to kúpil prvý civilný užívateľ. V roku 1994 lietadlo kúpil Sigi Angerer, terajší šéfpilot Red Bull. Ten to nechal zreštaurovať, pričom dostalo pohodlný interiér a bolo zbavené laku, takže jeho vyleštený kovový povrch je teraz jeho hlavným poznávacím znakom.

V Európe len zopár

Do Salzburgu, kde majú „lietajúce býky" domovskú základňu, priletelo lietadlo v septembri 1997. Mitchell spoločnosti The Flying Bulls je najznámejším z len niekoľkých mitchellov, ktoré lietajú v Európe. Lietadlo s rozpätím krídiel 20,6 m a dĺžkou 16,3 m má maximálnu vzletovú hmotnosť 11 800 kg a dosahuje maximálnu rýchlosť 580 km/h. „Korzár" verzie F4U-4, ktorý sa cez víkend ukáže na košickom nebi, má výrobné číslo 9149 a bol vyrobený pre americké námorníctvo v roku 1945, ale už nezasiahol do bojov počas druhej svetovej vojny.

Bojovalo v Hondurase

Lietadlo tiež menilo majiteľov, pričom v roku 1960 bolo dodané letectvu Hondurasu a v jeho farbách sa zúčastnilo tzv. futbalovej vojny s El Salvadorom. V roku 1965 kúpil lietadlo jeden texaský milionár, od ktorého ho v roku 1990 kúpil už spomínaný S. Angerer. Lietadlo, ktoré teraz lieta s rakúskou poznávacou značkou OE-EAS, má rozpätie krídiel 12,5 m, dĺžku 10,2 m a jeho maximálna rýchlosť je až 750 km/h.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 262
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 330
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 898
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 646
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 262
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 330
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 898
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 646
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu