Slovenské basketbalistky postúpili na majstrovstvá Európy

Radosť z postupu. Slovenky sa môžu tešiť na šampionát.
Radosť z postupu. Slovenky sa môžu tešiť na šampionát. (Autor: Tomáš Mačej)
Marián Špacai|30. aug 2010 o 00:00

Basketbalové reprezentantky Slovenska si vybojovali účasť na majstrovstvách Európy 2011. V poslednom zápase proti Nemecku im išlo o všetko, a hoci to bola veľká dráma do konca, napokon ju zvládli.

KOŠICE. Slovenky vyhrali včera v Košiciach nad Nemeckom 73:67. Iba víťazstvo ich mohlo posunúť na šampionát a mali čo robiť, aby ho dosiahli.

Fröhlichová hrozila

Obrovské problémy našim narobila bývalá hráčka Košíc Linda Fröhlichová, ktorá nastrieľala 27 bodov a bola kľúčovou hráčkou súpera. "Očakávala som takýto ťažký zápas, lebo v hre bolo veľa. Rozhodujúcou silou sa napokon ukázala naša obrana," vravela po skončení stretnutia trénerka Slovenska Pokey Chatmanová. Zápas bol v závere dosť o nervozite, veď v 29. minúte naše viedli už 63:52, ale v poslednej štvrtine zaznamenali len päť bodov. Nemky sa nebezpečne priblížili na trojbodový rozdiel, a tak si náš národný tím mohol vydýchnuť až v záverečných sekundách. "Nemyslím si, že to bola nervozita. Dievčatá sa na tento zápas tešili, chceli ho zvládnuť čo najlepšie, takže skôr ich bolo treba upokojovať. Ako však vravím, najdôležitejšia bola obrana. Nemky nám v druhom polčase dali len dvadsaťtri bodov."

Pomohli aj diváci

Celá kvalifikácia na ME 2011 bola veľmi napínavá. Slovenky začali dvomi víťazstvami a zdalo sa, že cesta na šampionát nebude tŕnistá. Opak bol pravdou, prišli tri prehry v rade a rozhodoval až posledný zápas. "Ja vždy čakám, že zápasy budú dramatické, pretože to je podstatou športu. Je tu veľmi veľa výborných trénerov, skvelých hráčok, takže tvrdé bitky sú logické. Som však rada, že dnes nám pomohlo aj domáce prostredie, fanúšikovia boli našou oporou," dodala P. Chatmanová.

FAKTY

Slovensko - Nemecko 73:67 (45:44)

Zostava a body Slovenska: Kupčíková 15, Jalčová 14, Vyňuchalová 10, Hricková 8, Lásková 0 (Michulková 14, Lawlessová 8, Podešvová 4, Jurčenková a Čarnoká 0). Najlepšie strelkyne Nemecka: Fröhlichová 27, Breitreinerová 11, Austmannová 9. TH: 20/16 - 21/16, fauly: 22 - 25, trojky: 7 - 3, rozhodovali: Obradovič (Bosna a Herceg.), Delestree (Belg.), Lutešič (Čierna Hora), 1 200 divákov.

Ďalší výsledok: Ukrajina - Veľká Británia 70:66.

Tabuľka D-skupiny

1. V. Británia 6 4 2 409:380 10
2. Slovensko 6 3 3 430:400 9
--------------------------------------------
3. Ukrajina 6 3 3 382:412 9
4. Nemecko 6 2 4 381:410 7

Pozn.: Pri rovnosti bodov a vyrovnanej bilancii vzájomných zápasov rozhodol rozdiel skóre zo vzájomných zápasov.

Domov»Sportnet na východe»Slovenské basketbalistky postúpili na majstrovstvá Európy