Korzár logo Korzár
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Kniežací palác v Monaku

V dnešnej časti seriálu si to namierime do ďalšieho mestského štátika, do Monaka, a predstavíme palác jeho vládcu.

Letecký pohľad na palác a okolie. Kniežací palác je vľavo dole, hore vidno majestátnu budovu oceánografického múzea.Letecký pohľad na palác a okolie. Kniežací palác je vľavo dole, hore vidno majestátnu budovu oceánografického múzea. (Zdroj: archív)

V našom seriáli sme sa už dva razy venovali stavbám, ležiacim na území tzv. mestských štátov, tvorených prakticky jediným mestom. Kedysi na začiatku sme predstavili vatikánsku baziliku sv. Petra a prednedávnom sme jeden diel venovali moderným mrakodrapom mesta a štátu Singapur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý najmenší na svete

Monako, oficiálne Monacké kniežatstvo (francúzsky Principauté de Monaco), leží na pobreží Stredozemného mora, z troch strán obklopené Francúzskom a len 16 km vzdialené od Talianska. Čo do rozlohy je Monako druhým najmenším štátom sveta, a to po Vatikáne. Rozloha tohto štátika je len dva štvorcové kilometre a počet jeho obyvateľov sa odhaduje na 33 000 (z toho približne 84 % tvoria bohatí cudzinci). Názov Monako sa vzťahuje na celý štátik i na mesto, ktoré ho tvorí. Mylná je predstava, že Monte Carlo je samostatné mestečko, pretože je to len jedna z monackých štvrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Sedemstoročná dynastia

Pozoruhodné je, že Monaku už vyše 700 rokov (od roku 1297) vládne dynastia Grimaldi. Súčasným monackým vládcom (nevládne absolútne, pretože Monako je konštitučná monarchia) je knieža (a sveták a elegán) Albert II., ktorému koncom marca 2005 odovzdal moc jeho už chorý otec Rainier III. (ten vládol 56 rokov). Vládnuce knieža sídli v kniežacom paláci, ktorý patrí spolu s kasínom, oceánografickým múzeom a pretekmi F1 k hlavným turistickým atrakciám miništátika. Vládnucemu rodu Grimaldiovcov nikdy nebolo dopriate to, čo si mohli dovoliť také dynastie, akými boli napríklad Habsburgovci, Bourbonovci, britské kráľovské rody či Romanovci.

Nedostatok miesta pre nové sídlo

Vládcovia, pochádzajúci z týchto rodov, si často (najmä s príchodom nových architektonických slohov) stavali nové, modernejšie sídla a paláce, rôzne letné rezidencie či lovecké zámky. Grimaldiovci si nikdy nemohli dovoliť postaviť nové, alternatívne sídlo, pretože na dvoch štvorcových kilometroch ich krajiny jednoducho na to nebolo (a nie je) miesto. Preto je monacký kniežací palác jedným z najneobvyklejších v Európe. Jediné, čo mohli Grimaldiovci v priebehu stáročí robiť, bolo pristavovať nové krídla či vežičky, prípadne (a to najčastejšie) prestavať existujúcu časť paláca do modernejšej podoby.

SkryťVypnúť reklamu

Pevnosť na ochranu prístavu

Sídlo monackých vládcov bolo založené v roku 1191 ako pevnosť, postavená na skale a chrániaca prístav, ktorý vtedy získala Janovská republika. V roku 1215 sa začali práce na novej pevnosti, ktorá mala štyri vežičky, prepojené hradbami. Tu treba trochu odbočiť do histórie. V 13. storočí bojovali v Janove medzi sebou dve skupiny, z ktorých jedna podporovala pápeža a druhá cisára. Koncom spomenutého storočia zvíťazili prívrženci cisárskej koruny a svojich odporcov vyhostili z Janova.

Vyhostená rodina Grimaldiovcov

Medzi vyhostenými bola aj patricijská rodina Grimaldiovcov, ktorá sa potom usadila na francúzskej riviére. Podľa legendy v januári roku 1297 François Grimaldi, prevlečený za mnícha, požiadal o útulok v monackej pevnosti. Po vstupe do nej zavraždil strážcov a potom do pevnosti vpustil svojich mužov, ktorý pevnosť obsadili. Pevnosť sa tak stala opevneným sídlom rodu Grimaldi. Toto obsadenie pevnosti ľsťou dnes pripomína socha F. Grimaldiho pred palácom. Karol I., ktorý vládol v rokoch 1331 až 1357, pevnosť podstatne rozšíril, a to pridaním dvoch veľkých budov: prvou pri východných hradbách, druhou na strane k moru.

SkryťVypnúť reklamu

Z pevnosti opevnený dom

Tým sa zmenil výzor pevnosti, ktorá už vyzerala skôr ako opevnený dom než ako pevnosť. Opevnenia však boli stále dôležité, pretože v nasledujúcich troch desaťročiach bola pevnosť striedavo v rukách Grimaldiovcov a Janovčanov. Ďalších sto rokov Grimaldiovci bránili svoje teritórium pred útokmi mnohých iných štátov, vrátane Španielska, Nemecka, Anglicka a Provensálska. Pevnosť bola často bombardovaná, poškodená a opravená. Grimaldiovci si však svoju pozíciu postupne posilnili alianciou s Francúzskom a začali uvažovať o honosnejšom sídle. V 15. storočí sa opevnený dom postupne menil na palác, a to stavbami za vlády Lamberta i jeho syna Jeana II.

Nové trojpodlažné krídlo

V tomto období bola východná strana pevnosti rozšírená o trojpodlažné krídlo, ktoré obsahovalo novú hlavnú miestnosť, tzv štátnu sálu (dnes miestnosť stráže), ktorá slúžila na oficiálne rokovania. Postavené boli aj luxusnejšie miestnosti s balkónmi a lodžiami, slúžiace pre súkromné účely Grimaldiovcov. Lucien, ktorý vládol v rokoch 1505 až 1523, pristaval veľké krídlo k hlavnému krídlu, postavenému Lambertom a rozšírenému Jeanom II. V tomto novom krídle sú dnes štátne apartmány.

Prestavba na palác

Počas vlády Honoré I. (1523-1581) sa pokračovalo vo vnútornej prestavbe pevnosti na palác. Prebudovalo sa nádvorie a architekt Dominique Gallo postavil dve arkádové chodby. Na jednej strane nádvoria bolo postavené nové krídlo, ktorého vonkajšie stany ozdobil freskami janovský umelec L. Cambiasi. Honoré II., ktorý sa v roku 1633 stal prvým kniežaťom Monaka, prestaval palác už temer do dnešnej podoby. Kvôli zlepšeniu obrany bola postavená polkruhovitá Veža všetkých svätých, ktorá chránila koniec skalného výbežku, a bastión Serrravalle.

Zbierka hodnotných obrazov

V skale boli vytesané spojovacie podzemné chodby. Pod nádvorím bola vybudovaná cisterna s oblúkovitým stropom, ktorá obsahovala dostatok vody pre tisíc vojakov na 20 mesiacov. Honoré II. založil aj zbierku umenia, v ktorej sú diela Tiziana, Rafaela, Rubensa i Michelangela, a poveril architekta J. Catoneho, aby palácu dal menej „pevnostný" vzhľad. Hlavná fasáda paláca bola vyzdobená dekoráciami a horné lodžie napravo od vchodu boli zasklené. Nová kaplnka s kupolou bola zasvätená sv. Jánovi Krstiteľovi.

Inšpirácia zámkom Fontainebleau

Knieža Ľudovít I. (vnuk Honoré II.) sa pri ďalších úpravách paláca inšpiroval francúzskym zámkom vo Fontainebleau. Za jeho vlády vznikli dva najznámejšie prvky paláca, a to vchod v tvare veľkej barokovej brány a dvojité podkovovité schodisko s tridsiatimi stupňami, ktoré je vraj zhotovené z jedného bloku carrarského mramoru. V roku 1793 nastali pre Monako zlé časy, pretože ho vodcovia Veľkej francúzskej revolúcie anektovali a knieža bol uväznený. Kniežací poddaní palác vyrabovali. Monako bolo premenované na Fort d´Hercule (Herkulesova pevnosť) a stalo sa francúzskym kantónom, pričom z paláca sa stala vojenská nemocnica a chudobinec.

Obnovené kniežatstvo

K obnoveniu Monackého kniežatstva došlo 17. júna 1814. Palác bol ale v takom zlom stave, že časť východného krídla musela byť zbúraná. V nasledujúcich rokoch bola úplne zreštaurovaná kaplnka a na vonkajšej strane fasády boli namaľované obrazy, znázorňujúce hrdinské činy grimaldiovcov. Svoju dnešnú podobu získal palác až po dôkladnej renovácii a reštaurácii, ktorú v roku 1949 začal po svojom nástupe na trón Rainier III. Kniežací palác hrá dnes, rovnako ako v ostatných 700 rokoch, kľúčovú úlohu v živote monackého kniežaťa i jeho poddaných.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
  3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
  4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  1. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  2. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  3. dm sa zameriava na ženské zdravie
  4. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  5. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  6. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  7. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  8. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 473
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 928
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 6 045
  4. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 5 975
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 651
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 481
  7. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 3 378
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 832

Blogy SME

  1. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  2. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  4. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
  5. Peter Kubica: O behaní s mobilom
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (2. - 8.6.1923)
  7. Miroslav Lukáč: Treba zachraňovať, jedných pred druhými. Už nestačí zadarmo, alebo postavíme...
  8. Irena Šimuneková: Veľký Plešivec
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 132 893
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 903
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 685
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 8 319
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 469
  6. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 7 434
  7. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 422
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 849
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  2. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  4. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
  5. Peter Kubica: O behaní s mobilom
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (2. - 8.6.1923)
  7. Miroslav Lukáč: Treba zachraňovať, jedných pred druhými. Už nestačí zadarmo, alebo postavíme...
  8. Irena Šimuneková: Veľký Plešivec
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 132 893
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 903
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 685
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 8 319
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 469
  6. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 7 434
  7. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 422
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 849
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu