Korzár logo Korzár

Problémy, s akými mesto nerátalo

Mestské financie Košíc boli po 1. svetovej vojne menšie ako skromné a pri uťahovaní opaskov muselo mesto aj investovať. Pripravovali sa parlamentné aj komunálne voľby, funkcie sa ujal prvý slovenský starosta, prebiehala reforma mestskej správy.

O tom sme písali 19. 8. 2010 v článku Košice v začiatkoch Československa.

Z článku vyplynulo, že aj po rokoch, hoci je to iba deväť desaťročí, spájajú minulosť so súčasnosťou aj niektoré rovnaké alebo podobné problémy a zdá sa, že ešte aj budú. Napríklad: poisťovne, úžera, nespokojnosť lekárov s platmi, mestské pozemky v iných častiach republiky, nezamestnanosť, rast chudoby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo musela mestská správa riešiť

Vojnové a povojnové roky priniesli do života Košíc, ale aj iných miest také problémy, aké do začiatku 1. svetovej vojny, teda do roku 1914 mestská správa takmer vôbec nielenže neriešila, ale sa s nimi takmer nestretla. Do jej kompetencií dovtedy nepatrilo riešenie problémov chudoby, biedy a nezamestnanosti obyvateľov, ľudí bez domova, zásobovanie obyvateľstva, ale ani ekonomické záležitosti ako napr. výmena nehnuteľností z iných lokalít i území, výstavba Košíc z hľadiska hospodárskeho a kultúrneho centra východného Slovenska podľa jeho rastúcich potrieb. Pritom permanentné boli národnostné spory i spory o úradovanie v slovenskom jazyku a o zachovanie maďarčiny v administratíve mesta. Monarchia zanechala Košiciam „dedičstvo", predstavujúce v roku 1919 dlhy vo výške 30 mil. už v novej československej mene.

SkryťVypnúť reklamu

Súpis majetku a problémov

Zmena po rozpade monarchie a vzniku ČSR znamenala pre mesto zavedenie poriadku v takej dôležitej oblasti, akou bolo mestské hospodárenie. Predpokladom k tomu bola predovšetkým „inventúra" a inventarizácia, súpis majetku mesta, mestských budov, ich právne usporiadanie, dôležité aj pre vyberanie mestských daní a poplatkov, na ich prenájom, ako aj usporiadanie nehnuteľností v iných častiach Slovenska, Maďarska. Košice totiž neoplývali poľnohospodárskou pôdou v svojom chotári, preto si mesto ešte v stredoveku kupovalo celé obce, mesto aj jednotlivci kupovali vinice, polia a pastviny v katastrálnych územiach iných žúp, napr. v Borsódskej, v Zemplíne, na Spiši, v Gemeri, Liptove. Niektoré budovy boli pre mesto pri katastrofálnom stave financií ťarchou, napr. kasárne. Problém opakujúci sa aj po rokoch. Vyriešila ho vláda financovaním ich prevádzky aj údržby. Aj rieka Hornád vyžadovala reguláciu, chýbali školy, chudobní nemali kde bývať, čo mesto vyriešilo núdzovo prestavbou vojenských barakov.

SkryťVypnúť reklamu

Výmeny nehnuteľného majetku

Vychádzajúc zo súpisu majetku dochádzalo aj k výmenám, napr. mestské poľnohospodárske nehnuteľnosti vo Forró a Garadne vymenili za veľkostatok grófa Csákyho v Jaklovciach. Ako informovala vtedajšia regionálna tlač, aj niektoré slovenské mestá vlastnili pozemky v Košickej župe. Preto napr. Pozemkový úrad v Trenčíne ponúkol Košiciam v roku 1921 "...výmenu niektorých svojich pozemkov, ktoré ležia ladom a sú bez úžitku". Košice mali zase pozemky v ich župe, preto mestské zastupiteľstvo súhlasilo s podmienkou, že by mali byť v blízkosti Košíc. Na takéto výmeny vytvorilo komisiu pre urýchlené vybavenie. Mnohé vinice sa do mestského majetku nevrátili.
Veľkým nešvárom ešte na začiatku 20. storočia, keď úver poskytovali záložne, bola úžera. V Košiciach sa takéto úvery stali úradne trpeným úžerníctvom, pretože niektoré záložne požičiavali na 36-percentný úrok namiesto povoleného 12-15-percentného. Takéto záložne boli zrušené, no jednotliví úžerníci existovali, rozšírili sa rady priekupníkov a kšeftárov s tabakom, cigaretami, potravinami - toto všetko bolo v tom období na prídel - pašerákov liehu. Zriadenie Protiúžerového úradu v Košiciach i v iných centrách žúp s dostatočným počtom revízorov, vysoké pokuty aj väzba obmedzovali takéto „podnikanie".

SkryťVypnúť reklamu

Štrajky lekárov

Problémy boli aj s nemocenskými pokladnicami (dnes zdravotnými poisťovňami). Lekári týchto pokladníc boli nespokojní s finančným ohodnotením za jednotlivé ochorenia. Podľa nich pokladnice od roku 1921 iba šetrili a nič neriešili a preto na protest proti tomu tri roky po sebe vstupovali lekári do štrajku. Posledný, tretí štrajk priniesol výsledok, o ktorom svedčilo komuniké, uverejnené v Práve lidu z vyjednávania medzi nemocenskými pokladnicami a Ministerstvom sociálnej péče ČSR „ohľadom urovnania sporu a odvolania štrajku". Lekári žiadali, aby im zvýšili ohodnotenie o 80 percent, s čím nesúhlasili pokladnice, ktoré navrhovali 50 percent. Lekári pokračovali v štrajku dva dni a nasledujúce vyjednávanie sa skončilo dohodou, podľa ktorej lekár pokladnice mal dostať za každý prípad ochorenia 15 Kč, okrem toho dohoda zaručovala, že voči štrajkujúcim nebudú uplatnené žiadne sankcie a lekári zostanú naďalej v službách pokladnice podľa stavu z obdobia, kedy sa začal štrajk, teda spred troch rokov. Pripomíname, že zdravotníctvo v Košiciach bolo poštátnené zákonom č. 236/1922 Zb., čo sa uskutočnilo v roku 1927. Infekčné choroby a epidémie si vyžiadali protiepidemickú nemocnicu, ktorú mesto Košice zriadilo v roku 1929.

Prevádzku kina riešilo ministerstvo

Človek tej doby mal problémy, ktoré považuje súčasník za malicherné. Napríklad: kino. Bolo veľmi dôležité pre kultúrne vyžitie, veď v Košiciach nebolo kamenné divadlo, iba hosťujúce súbory SND. Divadlo bolo stále plné. Niektoré nielen východoslovenské mestá, vzdialené od Košíc, nasledovali príklad Humenného, ktoré prispelo sumou 5-tisíc Kč na vtedajšie Vsl. národné divadlo v Košiciach, aby prišlo s práve hosťujúcim SND do ich mesta.
Košičania sa sťažovali, dokonca petíciami, na prevádzku kina Korzo na Hlavnej, ktoré sa neskoršie volalo Tivoli. Skracovaním a zrýchlením premietania filmov pripravovali premietači divákov o zážitok a tým aj zo zištných dôvodov uskutočnili viac predstavení. Ministerstvo kultúry a osvety poslalo do Košíc kontrolórov. Tí potvrdili opodstatnenosť diváckych sťažností, takže výsledkom bolo nariadenie ministerstva o premietaní, ktoré muselo trvať dve hodiny a podľa neho „...každý kinematograf musí dodržať pri premietaní filmu normálnu rýchlosť tisíc metrov filmu za hodinu ..." Nasleduje rad opatrení, vrátane vetracej pauzy a nariadenie sa končí výstrahou: „Tento nešvár je strážený úradmi I. stupňa s prikázaním normálnej rýchlosti premietania filmov."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 486
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 442
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 340
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 650
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 977
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 875
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 194
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 486
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 442
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 340
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 650
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 977
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 875
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 194
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu