Potom sa vraj Slováci už majú tešiť len na znižovanie odvodového zaťaženia.
Skúste v skratke povedať, o čom je vlastne vaša reforma, ktorá vzbudila také veľké antipatie verejnosti a médií?
- Až 90 percent ľudí sa reforma absolútne nedotkne. Odvody do Sociálnej poisťovne platí asi 200-tisíc živnostníkov a 85 percent z nich ich má z minimálneho základu. Tým sa aj po novelizácii zákonov nič nezmení, lebo aj keď im zmeníte paušálne výdavky, tak pri základe dane blízkom nule budú ich odvody rovnaké. Zvyšní by platili buď len mierne alebo o trochu viac. Živnostníci, ale napr. aj novinári mali výhodu oproti zamestnancom a o ňu by teraz prišli. Takže to nie je tak, že znevýhodňujeme zamestnancov, ale ide o to, že im zrušíme neodôvodnené výhody a dôjde k zrovnoprávneniu systému. Ak by sme to neurobili, museli by sme zrejme zvyšovať dane a odvody zamestnancom, ktorí si to nezaslúžia.
A nebolo by lepšie a spravodlivejšie zvýšiť napr. DPH o dve percentá? Pre bežných ľudí by neišlo o veľkú čiastku a zdanili by ste spotrebu a nie odvody?
- To by nebolo dobré riešenie, lebo by to postihlo najmä nízkopríjmové skupiny ako sú mladé rodiny alebo dôchodcovia. Možno 1-percentné zvýšenie DPH by sa premietlo do nižšieho zisku obchodníkov, no každé vyššie by už zrejme znamenalo zvýšenie cien. Podobné opatrenie sa vždy niekoho dotkne. My len rušíme neodôvodnené výnimky. Podstatné je, aby sa nedokonalý systém vyčistil a v platení odvodov dosiahla spravodlivosť. Ak sa pritom vygeneruje niekoľko sto miliónov eur do štátneho rozpočtu, bude to dobré, ale pre mňa až druhoradé. SaS chce zaviesť odvodový bonus, podľa ktorého sa dane a odvody majú platiť zo všetkých príjmov. Už roky hovorím, že výnimky v daňovom alebo odvodom systéme sú hlúposťou a urážajú všetkých zamestnancov, ktorí platia vysoké dane alebo odvody. Ak systém vyčistíme, v ďalších rokoch budeme sadzby poistného už len znižovať.
Čo hovoríte na názory viacerých komentátorov alebo ekonómov, že ani smerácki ministri Tomanová s Počiatkom by nepredložili také ľavicové návrhy na zmenu odvodov?
- Takéto tvrdenia nemajú žiadne racio. Voči týmto zmenám bojujú aj mnohí novinári, ktorých sa zmena odvodov a paušálnych výdavkov negatívne dotkne. Pre slobodných umelcov sa zavádza povinnosť platiť sociálne odvody, čo sa týka remeselníkov, nie je to až také horúce. Tie ich paušálne výdavky zrejme nebudú uvažovaných 30 percent, ale bližšie k tým pôvodným 60 percentám. Preto my teraz nebojujeme s dvoma miliónmi zamestnancov alebo živnostníkov, ale s ľuďmi, ktorí sú v médiách. Paradoxne, predtým, než som prišiel do vlády, som mal biznis založený práve na tom, že som vysvetľoval diery v systéme odvodov. A teraz chcem všetky tie deformality odstrániť, čím idem aj sám proti sebe, lebo potom prídem o to, na čom som si postavil svoju predchádzajúcu existenciu.
Bežný človek zo strednej triedy však ťažko dokáže pochopiť, že kým on bude musieť platiť viac, tí najbohatší, ktorí sú napr. konateľmi firiem a raz ročne si vyplatia zisk, nezaplatia na odvodoch do Sociálnej poisťovne ani euro. Tak ak páni Široký, Dospiva alebo Tkáč nebudú platiť nič, prečo iní majú platiť odvody za nich?
- Budeme uvažovať aj o tom, aby sa podiely platili aj z odvodov zo zisku, no sú tam viaceré problémy. Konatelia môžu mať výnosy aj z kapitálového majetku a z toho by sa podľa mňa odvody platiť nemali. Na druhej strane sa ale takto najlepšie obchádza poistný systém. A to bude zrejme asi najpádnejší dôvod, aby sme napokon pristúpili k tejto alternatíve. Zároveň však ľudí ako pán Široký je maximálne niekoľko tisíc, a aj keby zaplatili odvody z maximálneho vymeriavacieho základu, Sociálnu poisťovňu to nevytrhne z biedy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.