Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

III. liga: Premiérový triumf Svidníčanov

V 5. kole III. futbalovej ligy doma nezaváhala vedúca Moldava B a zdolala Sabinov. Prekvapila remíza Lok. Košice v derby s V. Opátskym. Prvé víťazstvo zaknihoval Svidník, ktorý rozdrvil Topoľany.

J. Puchír zariadil pohodlné vedenie Svidníka za necelú štvrťhodinu.(Zdroj: Imrich Makó)

Zmierlivo sa skončil aj duel v Krásnej, kam zavítali V. Tatry. Nováčik zo Svitu porazil rozdielom triedy Giraltovce a úrodu gólov videli diváci v Snine., kde sa predstavil V. Šariš.

Snina - V. Šariš 4:2 (1:1)

SNINA. Ako prví sa z gólu tešili hostia, keď využili rýchly protiútok, ktorý zakončil Bandžuch. V 10. min. mohlo byť už 0:2, keď znova po rýchlom protiútoku netrafil odkrytú bránu Bandžuch. V 40. min. Snina vyrovnala, keď. M. Pčola krásnou tiahlou strelou z 30 m trafil šibenicu. V 45. min. vybojoval loptu aktívny M. Pčola, našiel Š. Pčolu a ten sa v šestnástke uvoľnil, ale nezakončil presne. Po polčase akoby vyšlo iné mužstvo Sniny a ihneď sa to prejavilo. Po ľavej strane ušiel Hišem, naservíroval M. Lukáčovi a ten prízemnou strelou otočil skóre. V 62. min. hostia využili ofsajdovú pascu Sniny a V. Keresteš zostal zoči-voči brankárovi a s prehľadom vyrovnal. V 74. min. po rohovom kope hlavičkoval F. Hanc, ale lopta skončila tesne vedľa brány. V 82. min. vyšlo Snine striedanie, keď nový hráč na ihrisku Popovič sa svojou dravosťou presadil a naklonil misky váh na sninskú stranu. V 88. min. Popovič vysunul za ofsajdovú líniu Červeňáka, ten našiel v ideálnej pozícii Š. Pčolu, ktorý upravil skóre na 4:2.

Góly: 40. M. Pčola, 46. M. Lukáč, 82. Popovič, 89. Š. Pčola - 7. Bandžuch, 62. V. Keresteš. ŽK: Aľušík, M. Pčola - V. Keresteš, Sedlák, Štefko. Rozhodca: Zvolánek. Diváci: 700. MFK: Mucha - Jankaj, F. Hanc, Haburaj (67. J. Lukáč) - Červeňák, Tomčák, Aľušík, P. Hišem - M. Lukáč (81. Popovič), Š. Pčola (89. Gubik), M. Pčola. V. Šariš: M. Lukáč - Popovec (88. Macko), Hlávka, Guži, M. Keresteš - Sedlák, Štefko, V. Keresteš, Jusko - Kubánka (83. Mráz), Bandžuch.

M. Luc

Barca - N. Hrušov 3:0 (2:0)

BARCA. Domáci veľmi túžili zvíťaziť, a tak od úvodu nasadili nekompromisný pressing. Hneď z prvého útoku po kombinácii Gajdoš - Gašpar, druhý menovaný otvoril skóre. Už v 12. min. minul loptu vo vyloženej šanci Oros. O minútu nato však Gajdoš využil spätnú prihrávku od Ohmana na zvýšenie náskoku. V 16. min. sa Oros opäť ocitol sám pred bránou, no netrafil. Snahu hostí a Palkovu strelu odvracal z bránkovej čiary Tököly. V 33. min. zahrával priamy kop Gajdoš a jeho strela ponad múr skončila na brvne. V 37. min. zastavil Dedinský sólo Mamaja. Po prestávke hostia vyrovnali hru a častejšie sa dostávali na polovicu súpera, avšak ich útočná snaha bola bezzubá, a tak víťazstvo domácich poistil v 86. min. Pástor, keď po ukážkovej kombinácii z rohu šestnástky trafil šibenicu Klamárovej brány.

Góly: 1. Gašpar, 13. Gajdoš, 86. Pástor, ŽK: Albičuk (N. Hrušov), pred 250 divákmi rozhodoval Michalík. BARCA: Dedinský - Čižmár, Eštočin, Tököly, Hoščuk - Gajdoš, Valkučák, Gašpar, Ohman (80. Melkovič) - Pástor, Oros (58. Borza). N. HRUŠOV: Klamár - Duda, Svetlík (89. Matej), R. Lukáč, Pavlík (30. Hamza) - Mamaj, Palko, Mikloš, Albičuk - L. Lukáč, Tkáč.

R. Rondzik ml.

Svidník - Topoľany 5:0 (3:0)

SVIDNÍK. Svidník vykročil za prvým víťazstvom v novej sezóne priamočiaro a už v úvodnej 10-minútovke musela hostí zachrániť žrď, plus skvelým reflexom na čiare Komenda. Domáci pokračovali v aktívnom výkone, no strely Vyravca s Luščákom zblokovala obrana a Vyravcova hlavička letela nad bránu. Skóre sa prvýkrát menilo v 30. min., keď Vyravec doklepol do prázdnej brány prihrávku Puchíra, ktorý hral hlavnú úlohu aj v ďalšom priebehu. O dve minúty sa sám presadil prízemnou strelou po rohu a v 44. min. uzavrel účet prvého polčasu. Topoľany sa do zápasu nevrátili ani po zmene strán, pretože už po troch minútach hry sa individuálnou akciou s nekompromisným zakončením blysol Koscelník. Svidníčania sa so štvorgólovým vedením uspokojiť nechceli, ale Puchír, Peregrim, Horochonič, či Sališ vo svojich vyložených príležitostiach nepochodili. Bodku za stretnutím dal po rýchlej kontre v 87. min. striedajúci 16-ročný Frančák.

Góly: 30. Vyravec, 32. Puchír, 44. Puchír, 48. Koscelník, 87. Frančák. ŽK: Peregrim, Paňko – Praščák, Rebič. Pred 250 divákmi rozhodoval Vojtko. Svidník: Biroš – Morjak, M. Kočiš, P. Kočiš, Peregrim - Puchír, Luščák, Horochonič, Koscelník (74. Vaľany) - Paňko (68. Sališ), Vyravec (82. Frančák). Topoľany: Komenda – Jacko, Firda, Chovan, Praščák (66. Rebič) - Čornej (71. Devečka), Liška, Csomos, Smoľak - Ďuďa, Kandala.

I. Makó

J. Puchír vymaľoval v priebehu 14 minút

SVIDNÍK. FK Drustav Svidník už nepatrí medzi mužstvá, ktoré v novej sezóne ešte neokúsili chuť víťazstva. Svidníčania rozstrieľali FK Topoľany 5:0, pod čo sa dvomi gólmi a jednou asistenciou podpísal stredopoliar Ján Puchír.

Dva klince

FK Drustav Svidník si v prvých troch kolách vypil trikrát kalich horkosti do dna, a preto sa čakalo, kedy sa zverenci trénera Pavla Piršča utrhnú z futbalovej reťaze. Neúspešný vstup Svidníčanov do súťaže si v 4. kole odniesli hráči FK Topoľany, ktorí pod Duklou inkasovali päťku. Najväčší podiel na hladkom víťazstve domácich mal ofenzívny stredopoliar Ján Puchír, pretože vďaka svojim dvom presným zásahom v prvom polčase odklial jednogólovú kliatbu svojich spoluhráčov. V 30. min. mohol svojím dôrazom ponúknuť presný zásah ako na podnose M. Vyravcovi a v ďalšom priebehu už strelecky úradoval sám. O dve minúty si počkal na prihrávku P. Morjaka, aby ju bez problémov doklepol do prázdnej brány. V 44. min. sa dostal po rohovom kope k odrazenej lopte a rutinérsky podstrelil každého, kto mu stál v ceste. "V mojom prípade stačilo byť v správny čas na správnom mieste. Pri druhom góle som síce strieľal cez spleť tiel predo mnou, ale vedel som, že pri strelách súperovi hráči naskakujú, a preto som sa snažil strieľať po zemi, čo mi vyšlo. Pravda je, že na góly som sa veľa nenamakal, no v prechádzajúcich zápasoch sme sa strelecky trápili a dnes teda nebol rozhodujúci spôsob, akým sme skórovali, ale počet gólov v sieti hostí," hodnotil so spokojnosťou v hlase Ján Puchír.

Silnejší ako súper

Svidník išiel za svojím cieľom od prvých minút, pričom jeho hráči pôsobili mentálne silnejšie ako súper. Topoľany si dokázali párkrát skomplikovať v defenzíve jednoduché situácie, čo bola voda na mlyn pre ofenzívu domácich. V prípade FK Drustav nezaujalo iba vysoké víťazstvo, ale aj spôsob, akým ho dosiahol. V prvých troch kolách doplatil Svidník na jednogólový nástrel, a preto bola túžba jeho hráčov ísť za maximálnym výsledkom neprehliadnuteľná. V prípade šancí M. Vyravca, Ľ. Horochoniča, J. Puchíra, N. Sališa, či delovke P. Peregrima môžu hostia ďakovať šťastiu alebo brankárovi P. Komendovi. "Pred zápasom s Topoľanmi nás z Bardejova posilnili M. Luščák s P. Peregrimom a obaja výraznou mierou prispeli k tomu, že sme boli lepším mužstvom. Napriek neúspešným výsledkom v úvodných troch kolách sme boli v kabíne optimisti a dnes sa naša sila ukázala v plnej paráde. Do zápasu sme išli s cieľom streliť rýchly gól, aby sme mohli hrať v ďalšom priebehu pokojne. Keďže už v prvom polčase sa nám podarilo skórovať hneď trikrát, po zmene strán sme mohli hrať absolútne uvoľnene. Pridali sme ešte dva góly, predviedli sme viacero pekných akcií a pokiaľ by sme využili aj ďalšie vyložené šance, mohli sme vyhrať ešte vyšším rozdielom. Takýto zápas sme už naozaj potrebovali, a preto verím, že výhra nad Topoľanmi nás naštartuje k lepším výsledkom," zdôraznil J. Puchír.

Imrich Makó

Krásna - V. Tatry 1:1 (0:1)

KOŠICE. Oba tímy začali svižne a hneď v úvodných minútach sa pred obomi bránami museli brániace mužstvá obávať. Najprv hosťujúci Semivan zle vyriešil koncovku a na opačnej strane nedokázali prepasírovať loptu do siete Gedeon ani Macák. Gedeon pripravil šancu aj Bučkovi, no ten vystrelil slabo. Potom pohrozil Palguta priamo z rohu a Semivan odrazenú loptu poslal ponad brvno. Po Chitavovom centri mal blízko ku gólu Macák, Gedeonovmu pokusu tiež nechýbalo veľa, a tak domáci doplatili na veľkodušnosť. Rýchlu kontru Palguta zasunul do siete špičkou kopačky Semivan. Korfanta ešte pred prestávkou parádne vystrelil, ale bez úspechu. Hneď po návrate zo šatní vysunul Gedeona Macák, avšak strelec Krásnej Melekyho neprederavil. Macákov projektil tesne minul Melekyho šibenicu a tlak Košičanov narastal. Hostia hrozili z dobre organizovaných protiútokov. Až prišiel hektický záver s dvoma protagonistami. Na jednej strane ním bol Chitava, na druhej Cehula. V priebehu piatich minút obranca hostí dvakrát fauloval aktívneho Chitavu a rozhodcovi nezostalo nič iné, len dvakrát nariadiť pokutový kop. Pri prvom si sám faulovaný počínal isto a vyrovnal. Na dokonalý zvrat však už sily nemal a Meleky mu druhú penaltu vystihol.

Góly: 85. Chitava (11m) - 30. Semivan. ŽK: Nik - Palguta, Cehula, Vozár. Pred 200 divákmi rozhodoval Žulevič. Krásna: Csatlós - Béreš, Čopák, Guza, Kičura - Korfanta - Macák, Surgent (46. Urban), Chitava - Bučko (70. Harda), Gedeon. V. Tatry: Meleky - Šimšaj, Krempaský, Cehula, Šefc - Sova (62. Lopúch), Buc, Kakaščík, Novák - Palguta (90. Ilavský), Semivan (65. Vozár).

R. Rondzik

K víťazstvu i prehre mali obaja súperi rovnako

KOŠICE. Hoci celý zápas mal aj v nedeľňajšej horúčave svoj náboj, predsa len jeho hektický záver nemohol nechať chladným nikoho, kto meral cestu do Krásnej. Domáci, napriek celozápasovému úsiliu, už prichádzali o všetky tri body. Musíme však skraja povedať, žeby to spravodlivé nebolo. Vypracovali si dostatok šancí aj na dva víťazné duely, no gól nie a nie dať. Až prišli posledné minúty a dovtedy nenápadný Chitava zviedol dva súboje v pokutovom území súpera s Cehulom, ktoré skončili zhodne - jedenástkami.

Realizácia stopercentne nevyšla

Boli? "Jednoznačne," bez rozpakov potvrdil sám postihnutý. "Pri prvom som si kryl loptu, keď protihráč na mňa nepochopiteľne vyskočil, pri druhom ma skosil. Možno tiež zbytočne. Veď to bolo na bránkovej čiare a ja som bol chrbtom k bráne," bez zaváhania zrekonštruoval osudové momenty nevysoký Gruzínec. Realizácia pokutových kopov mu však stopercentne nevyšla. Čo na to ich exekútor? "Bol som na penalty určený už pred zápasom. Jasne, s dvoma nik vopred nemohol rátať. A tak, keď som prvú bezpečne premenil, veril som si aj po druhykrát. Až keď mi nevyšla, uvedomil som si, že som ju mal riešiť ináč, alebo som to mal prenechať niekomu inému. K tomu druhému faulu došlo po mojom dlhom šprinte, a tak mi na konci zápasu predsa len chýbalo trochu síl," objektívne zhodnotil svoj podiel na nie celkom vydarenom závere. Veď mohol byť "hviezdou večera", ktorá sa mohla postarať o dokonalý zvrat. "Čo už narobíte. Dreli sme, chceli sme, ale z hry sme nedokázali dostať loptu za chrbát súperovho brankára," nechápavo krútil hlavou pre miestnych populárny Miriami.

Ešte o trochu viac nespokojnosti sa zračilo z tváre a mimiky strelca V. Tatier Matúša Semivana. "Na posúdenie oprávnenosti pokutových kopov sú tu iní, no iste chápete to rozčarovanie, keď máte prísť o majstrovské body v takom závere," rozhovoril sa odchovanec Ľubotíc, ktorého vedúci gól bol výsledkom Tatrancami predvádzanej a dobre oprganizovanej hry. Spolu s Palgutom bol až do svojho vystriedania neustálym nebezpečím pre domácu obranu. Zdalo sa, že sa vedia nájsť aj naslepo. Majú to natrénované? "Veru hej. Hoci spolu hráme iba od vlaňajšej sezóny, vyhovujeme si," prezradil iba 21-ročný útočník, ktorý verí, že V. Tatry nie sú jeho konečnou. "Nie veru. Ako každý mladý futbalista, i ja snívam o významnejšej futbalovej kariére. Pri trénerovi Wikarskom sa mám ešte čo priučiť, no potom by som si určite rád vyskúšal aj náročnejšie súťaže," netajil svoje ambície sympatický mladík, ktorý utekal za svojimi spoluhráčmi do šatne, z ktorej bolo i tak počuť víťazný pokrik. Aj ich bod potešil, i keď siahali po troch. Lebo ani im by prehra v tomto stretnutí nesvedčala.

Rudolf Rondzik

Lok. Košice - V. Opátske 1:1 (0:1)

KOŠICE. Dianie na ihrisku sa prelievalo iba medzi šestnástkami a prvú skutočnú šancu sme zaznamenali až v 31. min., no Šuster s ňou majstrovsky nenaložil. O chvíľu na to odpovedal Mišenčík, ale poslal loptu príliš vysoko. Ani Klučárova hlavička si cestu do siete nenašla. No Steiningerova v 36. min. už áno a hostia sa dostali do vedenia. Klučár sa ako prvý z domácich pokúsil odpovedať, no bombou v 41. min. trafil iba brvno. Po prestávke dal signál k ofenzíve opäť Klučár. Jeho strieľaný center minul spoluhráčovu kopačku, no aj bránu súpera. V 53. min. poslal do šance Takáča Lipnický, no útočník Lokomotívy mal problém so spracovaním lopty. V 64. min. Krakovský zo štandardky pripravil šancu pre Šustera, ale jeho hlavičke chýbala razancia. V 66. min. vystihol Takáč rozohrávku V. Opátskeho, položil si na zem i Smetanku a do prázdnej brány vyrovnal. V zapätí odpovedal Steininger, no jeho strelu zblízka obrana zblokovala. Ten istý hráč v 88. min. prekonal Chovana, avšak Grünvaldský z bránkovej čiary odvracal.

Góly: 66. Takáč - 36. Steininger, ŽK: Kavka - Šuster, pred 600 divákmi rozhodoval Palinský. LOKOMOTÍVA: Chovan - Jurek, Grünvaldský, Baránek, Chmelo - Janči (77. Mihok), Kavka (53. Šmelko), Mišenčík, Klučár (74. Lorinčák) - Takáč, Lipnický. V. OPÁTSKE: Smetanka - Jakab, Školník, Zábavník, Vilčko - Šuster, Majoroš, Lesniak (76. Kočiš), Krakovský - Steininger (90. Angelovič), Turczyk.

R. Rondzik

Sp. Podhradie – Stropkov 2:1 (1:0)

SP. PODHRADIE. Prvou strelou zápasu sa prezentoval Pokrivčák v 4. min. V 13. min. aj hostia dali vedieť, že sú na ihrisku nevýraznou strelou Jenča. Z následného protiútoku Glevického strelu k žrdi s námahou zneškodnil Vateha. Na konci prvej dvadsaťminútovky ani Glevického volej si nenašiel miesto v bráne Stropkova. Na opačnej strane Ďurica neudržal Zápotockého priamy kop v náručí, no vyznamenal sa pri následnej dorážke Čepa, ktorú zázračne zneškodnil. Prišla 43. min. a Matfiak sklepol loptu pre Pokrivčáka, ten sa nemýlil a vsietil úvodný gól stretnutia. Zvýšiť mohol po zmene strán v 58. min. opäť Pokrivčák, no hlavou netrafil. O štyri minúty si to však všetko vynahradil, keď sa prekľučkoval až do šestnástky, obišiel aj brankára a vsietil dôležitý gól, ktorý sa nakoniec ukázal ako rozhodujúci. V 71. min. sa ešte Stropkovu podarilo znížiť, po chybnom odkope gólmana Ďuricu sa k lopte dostal Čepa a pohodlne dopravil loptu do brány. V závere už len domáci kontrolovali hru a nedovolili Stropkovu uchmatnúť im vydreté víťazstvo.

Góly: 43., 62. Pokrivčák – 71. Čepa. ŽK: Suchý, Glevický. Divákov: 300. Rozhodca: Mihalík.
Spišské Podhradie: Ďurica - Soták, Papcún, Mišenčík, Prusák - Maliňák (90. Benko), Matfiak (56. Hritz), Suchý, Haničák - Glevický (85. Forgáč), Pokrivčák. Stropkov: Vateha - Medvec, Zápotocký, Kaňuk, Pavlík - Veselý, Bokšanský, Porkoláb, Fiľarský (62. Palička) - Jenčo, Čepa.

V. Šolc

Svit - Giraltovce 3:0 (1:0)

SVIT. Stretnutie začali obe družstvá opatrne. Domáci mali síce územnú prevahu, ale šance si nevytvorili. Prvú mali v 10. min. hostia, keď po ofsajdovej situácii útočník hostí mieril nad Marušákovu bránu. V 21. min. bol v šestnástke hostí faulovaný Jambor a nariadený pokutový kop sám premenil. Hra sa aj naďalej odvíjala medzi šestnástkami a ani jedno mužstvo si v prvom polčase šancu nevybudovalo. Hneď v úvode druhého polčasu po centri Droppa Jarkuliš zvýšil na 2:0. V 52. min. jedovatá strela Pekarčíka len tesne minula horný roh hosťujúcej brány. V 71. min. sa dostali do šance hostia, ale hlavička Biroša išla tesne vedľa pravej tyče. V 77. min. prenikol po krídle Pekarčík a jeho strieľaný center si Mitál tečoval za chrbát brankára. V 83. min. priamy kop Vojtu Marušák vytlačil nad brvno. V nadstavenom čase mohli víťazstvo prikrášliť Jambor a po ňom Monka, avšak diváci gól už nevideli.

Góly: 21. Jambor (z 11 m), 46. Jarkuliš, 77. Mitaľ (vlastný), ŽK: Koch, Monka - Mitaľ, Uhrín, pred 300 divákmi rozhodoval Slobodník. SVIT: Marušák - Macko, Kaprál, Budzák, Koch, Petrilák (34. Jarkuliš), Jambor, Kostolník, Lelkeš (52. Sabo), Pekarčík, Dropp (84. Monka). GIRALTOVCE: Štefaník (70. Jurč) -Partila, Džubara, Bednár, Mitaľ, Roba, Cauner, Čurlík (87. Vaľovský), Biroš, Vojta, Uhrín.

D. Dinda

Moldava B - Sabinov 2:0 (1:0)

MOLDAVA. V 13. min. loptu potiahol Hanzel, kolmicou našiel Maďaríka, no Palenčár šancu nevyužil. V 20. min. zahrával Dupkala roh a Palenčár zaznamenal úvodný gól domácich. V druhom polčase sa hral obojstranne aktívnejší futbal a domáci už po minúte hry mohli zvýšiť svoj náskok, keď sa dostal k strele Maďarík, ale jeho strelu brankár Sabinova zlikvidoval. Vzápätí nasledovala prudká strela Dupkalu, ktorá skončila pár centimetrov nad brvnom. Sobotu v 57. min. vychytal Eliáš. Vzápätí sa dostal k strele Maďarík, ale jeho muška bola vychýlená. Po aktivite Palenčára zaváhal Dupkala vo vyloženej šanci. Potom sa dostali k slovu aj hostia a ich prvá priama strela na bránku v 71. min. skončila v náručí domáceho brankára Nováka. V týchto fázach hry stavili hostia všetko na jednu kartu, ale vážnejšiu príležitosť si nevypracovali. V 85. min. vystrašila brankára hostí ďalekonosná strela Majoroša, no Eliáš bol opäť na mieste. Výsledok zápasu uzavrela pekná akcia Dupkalu, ktorý preniesol hru na Schnörera, ten vystrelil a odrazenú loptu doklepol do siete Palenčár.

Góly: 20. a 89. Palenčár, ŽK: Mačaj (Moldava), pred 400 divákmi rozhodoval Maliňák. MOLDAVA B: Novák - Brezničan, Mačaj, Fazekaš - Rusinko, Majoroš, Maďarík (62. Tóth), Rybár (46. Sobota), Dupkala - Hanzel (76. Schnörer), Palenčár. SABINOV: Eliáš - Molčan, Krbčár, Sochovič, Peregrin - Radačovský (41. Novotný), Andrejko, Andraščík, Dlugoš - Vranko, Verešpej.