Korzár logo Korzár
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Stavby sveta - Belémska veža

Narýchlo si ani neviem spomenúť, či sme v našom seriáli už predstavili nejakú stavbu z Portugalska. Ak nie, tak je to naša portugalská premiéra, ak áno, tak sa nič nedeje a predstavíme ďalšiu stavbu z menšej z dvoch krajín na Iberijskom polostrove.

Belémska veža. Slúžila na ochranu lisabonského prístavu.Belémska veža. Slúžila na ochranu lisabonského prístavu. (Zdroj: archív)

Ide o jednu z najozdobnejších pevnostných stavieb na svete. Pevnostná veža na lisabonskom predmestí Belém.

Veľké námorné objavy

Belémska veža (portugalsky Torre de Belém) je spomienkou na časy veľkých námorných objavov i na časy, keď Portugalsko bolo významnou námornou veľmocou. V roku 1498 oboplával Vasco de Gama africký Mys dobrej nádeje a otvoril (či lepšie povedané objavil) tak morskú cestu do Indie. Tento moreplavec a objaviteľ sa do Portugalska vrátil s nákladom korenín, čím založil portugalský monopol na obchod s korením z krajín pri Indickom oceáne. Muškátový orech, čierne korenie, škoricu a klinčeky vyvažovali Portugalci zlatom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lisabonské predmestie Belém

Portugalské lode vyrážali na svoje objaviteľské cesty v prístave pri ústí rieky Tejo, v lisabonskom predmestí Belém. Preskočme niekoľko storočí a spomeňme, že dnešné Portugalsko, ktoré má približne takú rozlohu ako Maďarsko, má okolo 11,3 milióna obyvateľov a od 1. januára 1986 je členom Európskej únie. Prejdime ale konečne k Belémskej veži. Tá stojí, ako sme spomenuli, pri ústí rieky Tejo, ktorá je najdlhšou riekou na Iberijskom polostrove a vyviera v Španielsku, kde sa nazýva Tajo (a aby to nebolo také jednoduché, v angličtine sa nazýva Tagus).

Obrana ústia rieky Tejo

Obranný systém pre ústie rieky Tejo navrhol koncom 15. storočia portugalský kráľ Ján II. Ten dal postaviť pevnosti Santo António de Cascais a Săo Sebastiăo da Caparica. Tieto dve pevnosti však nepokrývali celé ústie rieky Tejo a tak bolo potrebné vybudovať ďalšie obranné stavby. Takou stavbou je práve Belémska veža. Možno poznamenať, že pred jej výstavbou slúžila na dodatočnú ochranu ústia rieky Tejo silne vyzbrojená tisíctonová loď Grand Nau (veľká loď). Výstavbu veže v Beléme naplánoval kráľ Ján II. a po jeho smrti vežu dokončil kráľ Manuel I.

SkryťVypnúť reklamu

Autorom vojenský architekt

S výstavbou veže sa začalo v roku 1515 (niekde sa uvádza rok 1514). Autorom projektu pobrežnej pevnostnej veže bol vojenský architekt Francisco de Arruda., ktorý si získal dobré meno v severnej Afrike, kde vybudoval niekoľko pevností. De Arruda je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov tzv. manuelského slohu (ide o neskorogotický portugalský architektonický štýl, ktorý podľa kráľa Manuela I. pomenoval v roku 1842 Francisco Adolfo de Varnhagen).

Orientálne a maurské prvky

Tento architekt začlenil do veže rôzne maurské a orientálne ozdobné prvky, a to napríklad delené kupoly a výrazné „koreničkové" kupoly na vrchole strážnych veží. Na dekorovaní budovy sa podieľal aj Diogo de Boitaca, prvý architekt neďalekého kláštora hieronymitov. Výstavba veže bola dokončená v roku 1520 (niekde sa uvádza rok 1521). Podľa niektorých turistických sprievodcov bola veža postavená uprostred rieky Tejo a k jej brehu sa „dostala" po tom, čo sa zemetrasením v roku 1755 zmenil tok rieky.

SkryťVypnúť reklamu

Na malom ostrovčeku

To však nezodpovedá pravde, pretože podľa portugalského ministerstva kultúry bola veža postavená na malom ostrovčeku pri brehu rieky Tejo. Postupným zanášaním brehu rieky sa veža „priblížila" až temer k nemu. Veža slúžila ako pevnosť do roku 1580, keď bol Lisabon obsadený španielskymi vojskami v priebehu bojov o portugalský trón. Počas nasledujúcich storočí sa pevnosť využívala najmä ako väzenie pre politických väzňov. Vo vlhkých podzemných kobkách držal svojich liberálnych oponentov napríklad kráľ Miguel I. (vládol v rokoch 1828-1834). Veža sa využívala aj ako colnica pre lode, plávajúce do lisabonského prístavu. Veža bola armádou zmodernizovaná v roku 1589 a potom v rokoch 1809-1814.

V roku 1845 nechala kráľovná Maria II. vežu zreštaurovať, a to na popud romantického spisovateľa Almeidu Garretta. Počas renovácie bola veža doplnená o množstvo neomanuelských dekoračných prvkov. V roku 1907 bola veža vyhlásená za národný pamätník. V roku 1940 sa veža dostala pod správu ministerstva financií. V roku 1983 bolo okolo veže vybudované umelé jazierko, aby veža bola stále obklopená vodou. V tom istom roku bola Belémska veža spolu so spomenutým kláštorom hieronymitov zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Veža a bastión (bašta) boli v období od februára 1997 do januára 1998 podrobené údržbe a reštaurovaniu.

Múry hrúbky 3,5 metra

Pri týchto prácach bola zosilnená nosná štruktúra stavby a ošetrené maltové spoje. Podpery južného balkónu boli zosilnené tyčami z nehrdzavejúcej ocele. Belémska veža bola postavená z pomerne vzácneho liozkého vápenca rôznych farieb. To, čo sa bežne nazýva Belémska veža, pozostáva z dvoch častí: prvou je bastión nepravidelného šesťuholníkového pôdorysu, druhou je samotná veža, postavená na severnej strane bastiónu. V obrannej stene bastiónu, hrubej 3,5 metra, sú otvory pre hlavne 16 kanónov.

Prvé zobrazenie nosorožca

Nad touto stenou je terasa so šiestimi strážnymi vežičkami. Na vežičkách sú zobrazené rôzne zvieratá, okrem iného aj nosorožec. Ide o prvé zobrazenie tohto zvieraťa v západnej Európe a pravdepodobne zobrazuje nosorožca, ktorého kráľ Manuel I. poslal v roku 1515 pápežovi Leovi X. Na terase mohli stáť ďalšie delá menšieho kalibru. Išlo o prvú portugalskú pevnosť, v ktorej boli delá umiestnené na dvoch úrovniach a ktorá tak označuje nový vývoj vo vojenskej architektúre. Neskôr bola na terase postavená socha sv. Panny Márie, ktorá hľadí na more, aby ju mohli námorníci žiadať o pomoc pri svojich plavbách.

Kríž Kristovho rádu

Cimburie okolo terasy má tvar štítov a je ozdobené krížom Kristovho rádu, ktorého členom bol aj kráľ Manuel I. Samotná veža má štvorcový pôdorys so stranami dĺžky okolo 12 metrov. Výška veže je približne 30 metrov. Veža má štyri podlažia, pričom prvé, nazývané guvernérovo, je na úrovni terasy bastiónu. Druhé podlažie je kráľovská miestnosť, tretie je audienčná miestnosť a na štvrtom je kaplnka s rebrovou klenbou. Podlažia sú prepojené úzkymi špirálovými schodišťami. Kráľovská miestnosť má elegantnú arkádovú lodžiu s kamennými balustrádami, inšpirovanú talianskou architektúrou.

Zasvätená sv. Vincentovi

Nad kaplnkou je terasa, z ktorej je pekný výhľad do okolia. Zaujímavým dekoračným prvkom veže sú do kameňa vytesané skrútené lodné laná a elegantné uzly, poukazujúce na bohatú portugalskú námornú históriu. Veža je vyzdobená aj tzv. armilárnymi sférami, čo je astronomická pomôcka, tvorená sústavou pevných a pohyblivých kruhov. Táto pomôcka, slúžiaca na stanovenie pozícií rôznych hviezd, bola osobným symbolom kráľa Manuela I. a symbolizuje objavy, ktoré portugalskí námorníci urobili počas jeho vlády. Ostáva už klen dodať, že Belémska veža je zasvätená sv. Vincentovi, ktorý je patrónom Lisabonu.


Kazematy bastiónu. V kazematoch s hrúbkou múra 3,5 metra bolo 16 diel. Foto: archív


Jeden z rohov terasy. Na terase mohli byť umiestnené ďalšie delá. Foto: archív

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
  4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  5. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  7. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  1. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  2. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  3. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  6. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
  7. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
  8. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 947
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 616
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 232
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 479
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 896
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 5 763
  7. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 5 524
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 216

Blogy SME

  1. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  2. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
  3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
  4. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
  5. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
  6. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
  7. Karol Kováč: Sexuálne násilie a krutá Slovenská realita
  8. Eva Gallova: Vtipy, ktoré si zobral Noé do bárky
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 225
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 661
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 081
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 906
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 544
  6. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 8 091
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 702
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 982
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hodruša Hámre Baňa Rozália

Firma si na rozhodnutie v EIA nepočkala.


2. jún
Livio Magoni.

S novou zverenkyňou je to odlišné - sústredí sa iba na jednu disciplínu.


7 h
Generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun.

Nový minister hospodárstva chce priniesť pokoj a transparentné pravidlá v energetike.


2 h
Nataša Holinová

Nástroje environmentálnej politiky sú len polenom pod nohami.


5 h

Blogy SME

  1. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  2. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
  3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
  4. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
  5. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
  6. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
  7. Karol Kováč: Sexuálne násilie a krutá Slovenská realita
  8. Eva Gallova: Vtipy, ktoré si zobral Noé do bárky
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 225
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 661
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 081
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 906
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 544
  6. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 8 091
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 702
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 982
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu