Korzár logo Korzár

Košice v začiatkoch Československa

Tento rok - rok 2010 - je rokom volieb. Jedny, parlamentné, máme za sebou a druhé sú pred nami. Popri zmenách, ktoré z nich vyplynú, žijeme v období uťahovania opaskov.

Sídlo úradu od roku 1927. Pracoviská mestského úradu boli na viacerých miestach Košíc, kým sa nepresťahovali v r. 1927 do tejto budovy na Hviezdoslavovej ulici.Sídlo úradu od roku 1927. Pracoviská mestského úradu boli na viacerých miestach Košíc, kým sa nepresťahovali v r. 1927 do tejto budovy na Hviezdoslavovej ulici. (Zdroj: veja)



Vráťme sa späť, do začiatkov ČSR v Košiciach v rokoch 1919 - 1923. V meste vtedy prebiehali zmeny, vyplývajúce predovšetkým zo zmeny štátneho zriadenia a okrem iného s ňou súvisiacim budovaním verejnej správy i reforiem mestskej správy. Mladá republika bola pred parlamentnými aj mestskými voľbami, nehovoriac o uťahovaní opaskov, ktoré sa vojnovými rokmi poriadne predĺžili na tele mesta a jeho obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas vojny voľby neboli

Počas trvania 1. svetovej vojny sa ani raz neuskutočnili v Košiciach voľby do mestského zastupiteľstva, hoci mali byť v roku 1916 a rok predtým kvôli nim upravili podľa nového mestského štatútu aj volebné obvody. Viacerí členovia zastupiteľstva boli povolaní do vojenskej služby a s Košicami nemali žiaden kontakt. Preto navrhli ich mandáty zrušiť a doplňujúce voľby presunúť na december 1918, čo sa už neuskutočnilo. Vojna sa skončila a monarchia zanikla.

SkryťVypnúť reklamu

O čom rokovalo zastupiteľstvo

Vo vojnovom období politické a celoštátne záležitosti zastupiteľstvo odsúvalo do úzadia. Riešilo prevažne ekonomické problémy v súvislosti s vojnovými úlohami, so zásobovaním mesta, fungovaním úradov a inštitúcií po narukovaní ich pracovníkov, zriaďovaním poľných nemocníc (jednu mesto zriadilo aj vo vtedajšej Polepšovni, v terajších priestoroch Univerzity veterinárskeho lekárstva na Komenského ulici). Pravidelne schvaľovalo vojnové príplatky, podpory pre rodiny narukovaných vojakov, riešilo starostlivosť o utečencov z vojnou ohrozeného územia, problémy verejného poriadku aj propagovanie vojnových pôžičiek. V marci 1918 uviedlo ministerstvo do funkcie nového hlavného župana Košíc, ktorý ešte stále veril vo víťazstvo maďarských zbraní, no už v októbri ten istý župan oznámil na zasadnutí zastupiteľstva stanovisko parlamentu: Uhorsko vojnu prehralo.

SkryťVypnúť reklamu

Prechodné obdobie

Za prvého starostu Košíc bol menovaný Dr. Vladimír Mutňanský, ktorý nastúpil na tento post 11. júla 1919 a zotrval v ňom do konca januára 1923. Pred jeho menovaním na čele mesta bol hlavný župan Košíc. Toto päťročné obdobie bolo prechodným obdobím alebo - ako ho označili - provizóriom, ktoré bolo potrebné pre prvé kroky Československa. K 1. januáru r. 1923 sa uskutočnila reforma mestskej správy, podľa ktorej sa už starostovia Košíc nemenovali, ale volili, a od februára 1923 do r. 1928 zasadol do kresla starostu Dr. Pavol Novák. Jeho prvým námestníkom sa stal Dr. J. Stuchlík, druhým Dr. J. Polák. V ďalšom päťročnom období do r.1933 Nováka vystriedal V. Mutňanský. V septembri r. 1923 boli vypísané voľby do mestského zastupiteľstva, na ktorých sa zúčastnilo 11 politických strán. Dovtedy, počas provizória, bolo mestské zastupiteľstvo menované a fungovalo ako Administratívny výbor mesta Košíc. (Tematická bibliografia "Mestská správa v Košiciach v rokoch 1848 - 1945" zostavená JUDr. J. Kirstom a JUDr. M. Potemrom, vyd. ŠVK Košice v r. 1984 poskytuje cenné informácie o vývoji a fungovaní mestskej správy.)

SkryťVypnúť reklamu

Cesta ku konsolidácii

Posledné zasadnutie menovaného mestského zastupiteľstva - Administratívneho výboru - bolo 13. septembra 1923. Na ňom starosta Novák zdôraznil: "Skončilo sa päťročné provizórium ako cesta ku konsolidácii podľa potrieb československého štátu."

V provizóriu, keď sa museli riešiť ekonomické, sociálne a politické záležitosti, to nemal starosta Mutňanský ľahké. Po nastúpení do úradu musel predovšetkým zabezpečiť zásobovanie mesta potravinami, verejný poriadok, konsolidáciu občianskeho zázemia. Jeho úlohou bolo zaviesť úradovanie v štátnom - slovenskom jazyku, čo znamenalo obsadiť do vedúcich funkcií v mestskej správe slovenských úradníkov, ale aj zorganizovať kurzy slovenčiny, tiež vyriešiť používanie maďarčiny občanmi v úradnom styku na mestských úradoch. Postupne sa poštátňovali jednotlivé agendy mestskej správy, prebiehala reorganizácia a systemizácia jej úradov aj úradníkov, v rámci ktorej sa v r. 1920 znížil v nej počet zamestnancov o 278 zo 459 v roku 1918.

Museli šetriť aj investovať

Mesto nemalo z nízkych príjmov peňazí nazvyš. Obyvateľov nepotešilo predvianočné zvýšenie poštových poplatkov v roku 1920, ani následné zvýšenie cien potravín po vstupe do roku 1921. Stúpli ceny hovorov podľa vzdialenosti, tiež dobierkových zásielok a tie posielali košickí obchodníci vo veľkom svojim zákazníkom, pošta doručovala po celom východnom Slovensku vyčistené šatstvo z košickej chemickej čistiarne a jej náklady na poštové vozy a kone sa zvyšovali.

Mesto popri úsporných opatreniach na svoj chod splácalo niekoľkomiliónovú vojnovú pôžičku budapeštianskej banke v maďarskej mene a muselo investovať do mestských verejných podnikov. Pre ne zastupiteľstvo za starostovania V. Mutňanského v prechodnom období schválilo spolu 260-tisíc Kč na stĺpy pre elektrické vedenie pre jednu ulicu, na plynové zariadenia úradníckych kolónií, na káble pod železničný násyp, na verejné osvetlenie terajšej Štúrovej ulice, na parkovú výsadbu a opravu okrasného kovového oplotenia na Hlavnej ulici, na opravu cesty a obrubníky chodníkov na Masarykovej, na ktorej sa ničili vozy aj koče. Zriadilo Ľudovú kuchyňu, penzistom s podpriemerným príjmom, ktorí požiadali o príspevok na stravu, poskytlo v januári 1921 päťstokorunovú zálohu. Matky v núdzi s malými deťmi mohli využívať bezplatnú lekársku pomoc.

Nie plat, ale čestný honorár

Keď šetriť, tak treba začať od hlavy. Keďže hlavou mesta bol starosta, patril mu aj plat, rovnako i jeho zástupcom. V tom čase všetko, čo sa na mestskom úrade udialo, bolo uverejnené v regionálnej tlači. Z nej sa každý, kto ju čítal, dozvedel, a od neho ústnym podaním rad ďalších, že starosta bude dostávať pravidelne mesačne peniaze, ale nebude to plat, iba čestný honorár. Ten "ustálilo" zastupiteľstvo na 2 500 a reprezentačný príspevok na 1 500 korún. Ak by mal starosta dovolenku nad 15 dní, reprezentačné dostane zástupca starostu. V rámci systemizácie mestského úradu prepustili takmer polovicu zamestnancov, ale starosta Mutňanský dosiahol pre kvalifikovaných tunajších i skúsených odborníkov z Čiech primeranejšie platy aj vyplácanie drahotných príplatkov.

Pripomeňme, aká bola hodnota vtedajšej čsl. koruny k 1. januáru 1921: 1 USA dolár stál 93 Kč, 1 anglická libra 375 Kč, 100 francúzskych frankov 652 Kč, 100 švajčiarskych frankov 1 792 Kč, 100 maďarských korún 13 Kč. V cudzej mene platila ČSR za dovážané obilie, z ktorého múku podľa počtu obyvateľov distribuovali do miest a obcí, kde si ju kupovali v predpísanom množstve ako tzv. prídel vždy na jeden mesiac.

Vojna zastavila a spomalila stavebné práce (napr. pošty, terajšej FN L. Pasteura), ktorých pokračovanie sa usilovalo mesto pohnúť, pre zachovanie umeleckých pamiatok vytvorilo 10-člennú komisiu pod vedením Karola Hlavinku a požiadalo o štátny príspevok na zabezpečenie slovenského internátu pre študentov a vytvorenie mestského kultúrneho strediska. Kvôli tomu, či je táto žiadosť opodstatnená, prišla do Košíc komisia ministerstva školstva, aby - ako písala tlač - "preskúmala" finančné pomery mesta a zistila, či je žiadosť opodstatnená. Mestské financie boli naozaj viac ako skromné.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu