Korzár logo Korzár
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Košice v začiatkoch Československa

Tento rok - rok 2010 - je rokom volieb. Jedny, parlamentné, máme za sebou a druhé sú pred nami. Popri zmenách, ktoré z nich vyplynú, žijeme v období uťahovania opaskov.

Sídlo úradu od roku 1927. Pracoviská mestského úradu boli na viacerých miestach Košíc, kým sa nepresťahovali v r. 1927 do tejto budovy na Hviezdoslavovej ulici.Sídlo úradu od roku 1927. Pracoviská mestského úradu boli na viacerých miestach Košíc, kým sa nepresťahovali v r. 1927 do tejto budovy na Hviezdoslavovej ulici. (Zdroj: veja)



Vráťme sa späť, do začiatkov ČSR v Košiciach v rokoch 1919 - 1923. V meste vtedy prebiehali zmeny, vyplývajúce predovšetkým zo zmeny štátneho zriadenia a okrem iného s ňou súvisiacim budovaním verejnej správy i reforiem mestskej správy. Mladá republika bola pred parlamentnými aj mestskými voľbami, nehovoriac o uťahovaní opaskov, ktoré sa vojnovými rokmi poriadne predĺžili na tele mesta a jeho obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas vojny voľby neboli

Počas trvania 1. svetovej vojny sa ani raz neuskutočnili v Košiciach voľby do mestského zastupiteľstva, hoci mali byť v roku 1916 a rok predtým kvôli nim upravili podľa nového mestského štatútu aj volebné obvody. Viacerí členovia zastupiteľstva boli povolaní do vojenskej služby a s Košicami nemali žiaden kontakt. Preto navrhli ich mandáty zrušiť a doplňujúce voľby presunúť na december 1918, čo sa už neuskutočnilo. Vojna sa skončila a monarchia zanikla.

SkryťVypnúť reklamu

O čom rokovalo zastupiteľstvo

Vo vojnovom období politické a celoštátne záležitosti zastupiteľstvo odsúvalo do úzadia. Riešilo prevažne ekonomické problémy v súvislosti s vojnovými úlohami, so zásobovaním mesta, fungovaním úradov a inštitúcií po narukovaní ich pracovníkov, zriaďovaním poľných nemocníc (jednu mesto zriadilo aj vo vtedajšej Polepšovni, v terajších priestoroch Univerzity veterinárskeho lekárstva na Komenského ulici). Pravidelne schvaľovalo vojnové príplatky, podpory pre rodiny narukovaných vojakov, riešilo starostlivosť o utečencov z vojnou ohrozeného územia, problémy verejného poriadku aj propagovanie vojnových pôžičiek. V marci 1918 uviedlo ministerstvo do funkcie nového hlavného župana Košíc, ktorý ešte stále veril vo víťazstvo maďarských zbraní, no už v októbri ten istý župan oznámil na zasadnutí zastupiteľstva stanovisko parlamentu: Uhorsko vojnu prehralo.

SkryťVypnúť reklamu

Prechodné obdobie

Za prvého starostu Košíc bol menovaný Dr. Vladimír Mutňanský, ktorý nastúpil na tento post 11. júla 1919 a zotrval v ňom do konca januára 1923. Pred jeho menovaním na čele mesta bol hlavný župan Košíc. Toto päťročné obdobie bolo prechodným obdobím alebo - ako ho označili - provizóriom, ktoré bolo potrebné pre prvé kroky Československa. K 1. januáru r. 1923 sa uskutočnila reforma mestskej správy, podľa ktorej sa už starostovia Košíc nemenovali, ale volili, a od februára 1923 do r. 1928 zasadol do kresla starostu Dr. Pavol Novák. Jeho prvým námestníkom sa stal Dr. J. Stuchlík, druhým Dr. J. Polák. V ďalšom päťročnom období do r.1933 Nováka vystriedal V. Mutňanský. V septembri r. 1923 boli vypísané voľby do mestského zastupiteľstva, na ktorých sa zúčastnilo 11 politických strán. Dovtedy, počas provizória, bolo mestské zastupiteľstvo menované a fungovalo ako Administratívny výbor mesta Košíc. (Tematická bibliografia "Mestská správa v Košiciach v rokoch 1848 - 1945" zostavená JUDr. J. Kirstom a JUDr. M. Potemrom, vyd. ŠVK Košice v r. 1984 poskytuje cenné informácie o vývoji a fungovaní mestskej správy.)

SkryťVypnúť reklamu

Cesta ku konsolidácii

Posledné zasadnutie menovaného mestského zastupiteľstva - Administratívneho výboru - bolo 13. septembra 1923. Na ňom starosta Novák zdôraznil: "Skončilo sa päťročné provizórium ako cesta ku konsolidácii podľa potrieb československého štátu."

V provizóriu, keď sa museli riešiť ekonomické, sociálne a politické záležitosti, to nemal starosta Mutňanský ľahké. Po nastúpení do úradu musel predovšetkým zabezpečiť zásobovanie mesta potravinami, verejný poriadok, konsolidáciu občianskeho zázemia. Jeho úlohou bolo zaviesť úradovanie v štátnom - slovenskom jazyku, čo znamenalo obsadiť do vedúcich funkcií v mestskej správe slovenských úradníkov, ale aj zorganizovať kurzy slovenčiny, tiež vyriešiť používanie maďarčiny občanmi v úradnom styku na mestských úradoch. Postupne sa poštátňovali jednotlivé agendy mestskej správy, prebiehala reorganizácia a systemizácia jej úradov aj úradníkov, v rámci ktorej sa v r. 1920 znížil v nej počet zamestnancov o 278 zo 459 v roku 1918.

Museli šetriť aj investovať

Mesto nemalo z nízkych príjmov peňazí nazvyš. Obyvateľov nepotešilo predvianočné zvýšenie poštových poplatkov v roku 1920, ani následné zvýšenie cien potravín po vstupe do roku 1921. Stúpli ceny hovorov podľa vzdialenosti, tiež dobierkových zásielok a tie posielali košickí obchodníci vo veľkom svojim zákazníkom, pošta doručovala po celom východnom Slovensku vyčistené šatstvo z košickej chemickej čistiarne a jej náklady na poštové vozy a kone sa zvyšovali.

Mesto popri úsporných opatreniach na svoj chod splácalo niekoľkomiliónovú vojnovú pôžičku budapeštianskej banke v maďarskej mene a muselo investovať do mestských verejných podnikov. Pre ne zastupiteľstvo za starostovania V. Mutňanského v prechodnom období schválilo spolu 260-tisíc Kč na stĺpy pre elektrické vedenie pre jednu ulicu, na plynové zariadenia úradníckych kolónií, na káble pod železničný násyp, na verejné osvetlenie terajšej Štúrovej ulice, na parkovú výsadbu a opravu okrasného kovového oplotenia na Hlavnej ulici, na opravu cesty a obrubníky chodníkov na Masarykovej, na ktorej sa ničili vozy aj koče. Zriadilo Ľudovú kuchyňu, penzistom s podpriemerným príjmom, ktorí požiadali o príspevok na stravu, poskytlo v januári 1921 päťstokorunovú zálohu. Matky v núdzi s malými deťmi mohli využívať bezplatnú lekársku pomoc.

Nie plat, ale čestný honorár

Keď šetriť, tak treba začať od hlavy. Keďže hlavou mesta bol starosta, patril mu aj plat, rovnako i jeho zástupcom. V tom čase všetko, čo sa na mestskom úrade udialo, bolo uverejnené v regionálnej tlači. Z nej sa každý, kto ju čítal, dozvedel, a od neho ústnym podaním rad ďalších, že starosta bude dostávať pravidelne mesačne peniaze, ale nebude to plat, iba čestný honorár. Ten "ustálilo" zastupiteľstvo na 2 500 a reprezentačný príspevok na 1 500 korún. Ak by mal starosta dovolenku nad 15 dní, reprezentačné dostane zástupca starostu. V rámci systemizácie mestského úradu prepustili takmer polovicu zamestnancov, ale starosta Mutňanský dosiahol pre kvalifikovaných tunajších i skúsených odborníkov z Čiech primeranejšie platy aj vyplácanie drahotných príplatkov.

Pripomeňme, aká bola hodnota vtedajšej čsl. koruny k 1. januáru 1921: 1 USA dolár stál 93 Kč, 1 anglická libra 375 Kč, 100 francúzskych frankov 652 Kč, 100 švajčiarskych frankov 1 792 Kč, 100 maďarských korún 13 Kč. V cudzej mene platila ČSR za dovážané obilie, z ktorého múku podľa počtu obyvateľov distribuovali do miest a obcí, kde si ju kupovali v predpísanom množstve ako tzv. prídel vždy na jeden mesiac.

Vojna zastavila a spomalila stavebné práce (napr. pošty, terajšej FN L. Pasteura), ktorých pokračovanie sa usilovalo mesto pohnúť, pre zachovanie umeleckých pamiatok vytvorilo 10-člennú komisiu pod vedením Karola Hlavinku a požiadalo o štátny príspevok na zabezpečenie slovenského internátu pre študentov a vytvorenie mestského kultúrneho strediska. Kvôli tomu, či je táto žiadosť opodstatnená, prišla do Košíc komisia ministerstva školstva, aby - ako písala tlač - "preskúmala" finančné pomery mesta a zistila, či je žiadosť opodstatnená. Mestské financie boli naozaj viac ako skromné.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 571
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 032
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 010
  4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 527
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 256
  6. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 4 438
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 852
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 833

Blogy SME

  1. Martin Borecky: Dieťa
  2. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  3. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  4. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  5. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  6. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 630
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 945
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 923
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 027
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 630
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 522
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 896
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 595
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Martin Borecky: Dieťa
  2. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  3. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  4. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  5. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  6. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 630
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 945
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 923
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 027
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 630
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 522
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 896
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 595
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu