Aj keď po včerajšej stereoprednáške Mikloš-Mihal sú už zreteľnejšie kontúry zámerov, ktorými chce štát zarobiť štyristo či viac mil. eur na budúci rok, a ešte viac v nasledujúcich, predovšetkým platí, že o skutočných rozpočtových dosahoch nemôžu autori tušiť nič. Na poriadne "dopadové štúdie" takých masívnych zákrokov, ako "zodvodnenie" práce na dohody, zjednotenie výdavkových paušálov, výrazné redukcie v nezdaniteľných základoch dane (a pod.) by nestačili azda ani roky, nieto mesiac v lete. Je isté, že fyzické osoby na pracovnom trhu, i právnické, ktoré s nimi uzatvárajú zmluvy, budú meniť svoje správanie tak, aby si optimalizovali životy v nových podmienkach. Rozšírenie daňového a odvodového základu, čo je presnejšie pomenovanie operácie, môže takto vypáliť aj ako fiasko Mikloša a spol. Tým by bol napr. už významne nižší výnos do rozpočtu, než si nakreslili na plány. Takže koalícia nielenže začína (resp. zamýšľa začať) opatrením, ktoré sa dá frapantne označiť nielen ako "antiprotikrízové", ale aj vysoko rizikové z hľadiska naplnenia doň vkladaných očakávaní. A keby po rokoch 2009 a 2010 aj v r. 2011 prekročilo Slovensko deficit, ktorý je na papieri a očakávajú trhy, tak to už bude naozaj na zníženie ratingu a teda zdraženie dlhovej služby. To v čase pokoja. Ak nadíde ďalšia vlna krízy, tak sme v kategórii Maďarska. Podstatnejšia ako absolútna hodnota štátneho dlhu je totiž rýchlosť zadlžovania.
Pohoršenie nad Jozefom Mihalom, ktorý sa priznal, že v rámci platných zákonov neplatil sociálne odvody, bolo pokrytecké. Ak ale včera minister zvyšoval náladu a chuť na platobnú disciplínu výrokom, že zmeny budú mať "pozitívny efekt" na tých ľudí, ktorí doteraz sociálne poistenie neplatili, lebo to "pre nich znamená pre budúcnosť vznik nároku na dôchodok", tak sa ho treba opýtať, že on osobne sa prečo doteraz dobrovoľne poistenia nezúčastňoval... Ak to teda má taký "pozitívny efekt", o ktorom hovorí, všakáno?
Koalícia ide čelne proti filozofii reformy."
Situácia však odhaľuje viac ako osobu ministra a jeho pretvárku. Mihal sa postavil mimo systému preto, lebo dôchodok nepotrebuje, a prostriedky, ktoré mu zostanú, investuje do svojej budúcnosti lepšie. To, že zákony umožnili niektorým skupinám osôb postaviť sa úplne mimo solidárneho systému, je jedna úchylka. Druhá, a horšia, je tá, ak štát tlačí do závislosti na verejnom financovaní aj osoby, ktorých životné stratégie so štátnym dôchodkom nepočítali a vôbec oň nestoja. Koalícia tak ide čelne proti filozofii dôchodkovej reformy, ktorou je odľahčenie verejných financií v dlhodobom horizonte cez súkromné sporenie. Minister, ktorý sám neodvádzal nič, naháňa peniaze na plátanie dnešných deficitov tým, že zvyšuje bremeno pre budúcnosť. Teda aspoň reklamou na tlačovej konferencii...
Perlička záverom. Česká tlač sa zabáva na tom, že z VÝDAVKOVÝCH škrtov tamojšej koalície vyjde ako najväčší poškodený Václav Klaus, ktorý stratí 16 a pol percenta svojich čistých príjmov. No. Ak tú maketu, čo ukázali, slovenská koalícia presadí, tak pod Tatrami prídu i o podstatne viac, než 16 a pol percenta čistých príjmov, mraky ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.