Korzár logo Korzár

Singapurské mrakodrapy

Táto časť nášho seriálu je venovaná niektorým z najvyšších mrakodrapov, ktoré zdobia panorámu Singapuru.

Panoráma mestského štátu Singapur. Podtext: V Singapure je 49 mrakodrapov, ktorých výška je 140 metrov a viac.Panoráma mestského štátu Singapur. Podtext: V Singapure je 49 mrakodrapov, ktorých výška je 140 metrov a viac. (Zdroj: archív)

Mestský štát

Keď hovoríme o Singapure, obvykle si neuvedomujeme, či hovoríme o meste Singapur alebo o štáte Singapur. Ono je to vlastne jedno, pretože Singapur (oficiálne Singapurská republika) možno považovať za mestský štát, pretože celý štát tvorí jediné mesto. Singapur je ostrovný štát ležiaci na rovnomennom ostrove a 58 ďalších malých ostrovoch v Singapurskom a Johorskom prielive, na juh od najjužnejšieho výbežku Malajského polostrova. Tento štátik leží len 137 km na sever od rovníka a jeho celková rozloha je 710 štvorcových kilometrov, čo je približne trikrát toľko ako je rozloha Košíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Temer päť miliónov obyvateľov

Na tomto území sa však tiesni temer päť miliónov obyvateľov (až tri štvrtiny z nich sú Číňania), čiže len o niečo menej než má celé Slovensko. Nečudo teda, že Singapur má po Macau a Monaku tretiu najvyššiu hustotu zaľudnenia na svete. Singapur je štvrté najvýznamnejšie finančné centrum na svete, má jeden z najrušnejších prístavov na svete a podľa A. T. Kearneyho je to najglobalizovanejšia krajina na svete. Podľa týždenníka The Economist je v Singapure najvyššia kvalita života spomedzi všetkých ázijských krajín a jedenásta najvyššia na svete. O histórii Singapuru len toľko, že tento ostrovný štátik sa v roku 1824 stal britskou kolóniou, počas druhej svetovej vojny ho okupovali Japonci, v roku 1963 získal nezávislosť a hneď nato vstúpil do Malajzijskej federácie.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnosť od roku 1965

Z nej však 9. augusta 1965 vystúpil a vyhlásil sa za samostatnú republiku v rámci britského Commonwealthu. Možno ešte spomenúť, že názov Singapur najpravdepodobnejšie pochádza zo sanskrtských slov sinha (lev) a pura (mesto). Keďže mesto Singapur sa prakticky nemá kam rozpínať do šírky (aj keď plocha ostrovov sa neustále zväčšuje navážaním zeminy z hôr i susedných krajín), musí rásť do výšky. A tak sa zo Singapuru postupne stalo mesto mrakodrapov, či, ak chcete, výškových budov.

Prvý v roku 1939

Za začiatok histórie singapurských mrakodrapov možno považovať rok 1939, keď bola postavená 17-poschodová budova Cathay Building. Táto 70 metrov vysoká budova bola v tej dobe najvyššou budovou v juhovýchodnej Ázii. V roku 1954 bola spomenutá budova prekonaná budovou Asia Insurance Building, ktorej výška je 87 metrov. Prvou singapurskou stavbou, ktorá dosiahla výšku sto metrov, bola budova Shaw Centre, ktorú dokončili v roku 1958. V roku 1971 bola dokončená výstavba prvej veže Meritus Mandarin Singapur, ktorej výška je 144 metrov, a v roku 1973 bola dokončená druhá veža, vysoká 152 metrov. Rovnakú výšku má aj budova UIC Building, dokončená tiež v roku 1973.

SkryťVypnúť reklamu

Cez 200 m až v roku 1975

O rok neskôr bola dokončená budova United Overseas Bank Plaza Two, vysoká 162 metrov. Prvým singapurským mrakodrapom, ktorý prekročil výšku 200 metrov, je budova DBS Building Tower One, ktorá má výšku 201 metrov a bola dokončená v roku 1975. Stavebná konjunktúra v Singapure pokračovala aj v ostatných dvoch desaťročiach, keď sa od roku 1990 do roku 2008 postavilo 30 mrakodrapov s výškou najmenej 140 metrov. V súčasnosti je v mestskom štáte 49 mrakodrapov, vysokých 140 m a viac. Ktorý z nich je najvyšší? Je to síce dobrá otázka, ale mala by byť položená v množnom čísle.

Najvyššie sú tri

Prívlastok najvyššia majú totiž hneď tri budovy v Singapure, ktorých výška je rovnaká, a to 280 metrov. A už ani nie je nádej, že by niektorý nový mrakodrap túto výšku tromfol, pretože singapurský národný letecký úrad stavbu vyššej budovy nepovolí, a to kvôli blízkosti medzinárodného letiska Changi. Prestavme stručne tri singapurské rekordné mrakodrapy. Prvým z nich je Overseas Union Bank Centre s 63 nadzemnými podlažiami. Tento mrakodrap pozostáva z dvoch veží trojuholníkového pôdorysu, medzi ktorými je úzka medzera.

Bol najvyšší mimo Ameriky

Od svojho dokončenia v roku 1986 až do roku 1989, keď bola dokončená veža Bank of China v Hongkongu, išlo o najvyššiu budovu mimo severnej Ameriky. Budovu s kancelárskymi priestormi a obchodmi, ktorá má oceľovú nosnú konštrukciu, navrhol známy japonský architekt Kenzo Tange. Druhým z trojice najvyšších singapurských mrakodrapov je veža United Overseas Bank Plaza One, ktorá má 66 podlaží a bola dokončená v roku 1992. Aj túto budovu navrhlo Tangeho architektonické štúdio.

Sú 70. na svete

No a treťou z troch najvyšších budov v Singapure je budova Republic Plaza, ktorej výstavba bola ukončená v roku 1995. Pod nahor sa zužujúci tvar tohto mrakodrapu, v ktorom jazdí 15 poschodových výťahov, sa podpísal ďalší významný japonský architekt, Kisho Kurokawa. Spomenuté tri mrakodrapy zdieľajú 70. miesto v rebríčku najvyšších budov na svete. Výškovou štvorkou singapurských výškových stavieb je veža Capital Tower, ktorá má výšku 254 metrov. Táto budova je 133. najvyššou budovou na svete a najvyššou, ktorá bola v Singapure postavená v minulom desaťročí.

Najvyšší s bytmi

Piate a šieste miesto zdieľajú dve budovy rovnakej výšky. Prvou z nich je budova One Raffles Quay North Tower s 50 podlažiami, ktorá bola dokončená v roku 2006. Druhou je mrakodrap The Sail @ Marina Bay Tower 1, ktorý má 70 podlaží a bol dokončený v roku 2008. Táto výšková stavba je najvyšším rezidenčným mrakodrapom v Singapure. Obe spomenuté vežovité stavby majú výšku 245 metrov. Na siedmom mieste je budova 8 Shenton Way, ktorá je vysoká 235 metrov a má 52 podlaží.

Najvyšší „valec" na svete

Táto budova, dokončená v roku 1986 a známa aj ako Temasek Tower, je najvyššou budovou valcovitého tvaru na svete. Na ôsmom mieste singapurského výškového rebríčka je hotel Swissôtel The Stamford, ktorého výška je 226 metrov. Tento hotel bol po dokončení v roku 1986 najvyšším hotelom na svete a v súčasnosti je najvyšším hotelom v Singapure. Na deviatom mieste je Millenia Tower s výškou 223 m a 41 podlažiami, ktorá bola dokončená v roku 1996. No a desiatku najvyšších singapurských stavieb uzatvára veža The Sail @ Marina Bay Tower 2, ktorá má výšku 215 metrov a bola dokončená v roku 2008.

Marina Bay Sands

Možno ešte spomenúť, že 13. až 15. miesto rebríčka singapurských mrakodrapov zdieľajú rovnakou výškou 194 metrov tri veže zábavno-hotelového komplexu (módne resortu) Marina Bay Sands, ktorý bol otvorený koncom júna tohto roka. Ide o architektonicky veľmi zaujímavú stavbu, ktorú niekedy v budúcnosti predstavíme samostatne. Mimochodom, zamarilo sa mi, že starobylé hrady a moderné mrakodrapy by predsa len mohli mať niečo spoločné: zatiaľ čo dnes pri putovaní krajinou často vídame siluety zrúcanín hradov, postavených pred tisíckou rokov, o tisíc rokov budú možno putujúci „obdivovať" siluety rozpadajúcich sa mrakodrapov...


c.2_res.jpg
Mrakodrap Overseas Union Bank Centre. Tento mrakodrap s výškou 280 m je jedným z trojice rovnako vysokých najvyšších singapurských stavieb.
Foto: archív


c.3_res.jpg
United Overseas Bank Plaza One. Tento mrakodrap je druhým z trojice najvyšších stavieb v Singapure.
Foto: archív


c.4_res.jpg
Mrakodrap Republic Plaza. Aj tento mrakodrap má výšku 280 m, čo je najvyššia dovolená výška budov v Singapure.
Foto: archív


5_res.jpg
Veža Capital Tower. Táto veža s výškou 254 metrov je najvyššou budovou, postavenou v Singapure v minulom desaťročí.
Foto: archív

6_res.jpg

Severná veža One Raffles Quay. Táto veža, postavená v roku 2006, má výšku 245 metrov.
Foto: archív


7_res.jpg
The Sail @ Marina Bay Tower 1. Tento mrakodrap výšky 245 metrov je najvyšším rezidenčným mrakodrapom v Singapure.
Foto: archív

8_res.jpg
Mrakodrap Shenton Way. Je to najvyššia stavba valcovitého tvaru na svete.
Foto: archív

9_res.jpg
Hotel Swissôtel The Stamford. Po dokončení v roku 1986 to bol najvyšší hotel na svete.
Foto: archív

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 308
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 950
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 165
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 495
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 361
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 103
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 741
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 492
  1. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  2. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  3. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  4. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  5. Anna Miľanová: Vládna koalícia žije v bubline so zdravou klímou?!
  6. Michaela Witters: Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
  7. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni?
  8. Ľubomír Smetana: Vláda SR chce obmedziť podnikanie cudzincov na Slovensku – ohrozený môže byť aj stavebný sektor.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 965
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 991
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 865
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 934
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 360
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 212
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 090
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 6 639
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Matúš Šutaj Eštok.

Hlas by volilo v máji v priemere 8,7 percenta voličov. Menej ešte nemal.


70
Peter Tkačenko.

Pod vedením Matúša Šutaja Eštoka si môžu straníci hľadať nové pôsobisko.


14
Veterná turbína.

Firma JRD Energo chce stavať veľký veterný park pri Nitre.


3
SSC Neapol čaká rozhodujúci a posledný zápas sezóny.

Slovenský mladík môže skaziť oslavy SSC i Lobotku.


6
  1. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  2. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  3. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  4. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  5. Anna Miľanová: Vládna koalícia žije v bubline so zdravou klímou?!
  6. Michaela Witters: Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
  7. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni?
  8. Ľubomír Smetana: Vláda SR chce obmedziť podnikanie cudzincov na Slovensku – ohrozený môže byť aj stavebný sektor.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 965
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 991
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 865
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 934
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 360
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 212
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 090
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 6 639
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu