Ich výroba mu trvala s prestávkami sedem rokov, spolu 8 760 hodín. Na erby spotreboval 63-tisíc metrov vlákna a takmer 38 kilogramov klinčekov. Jeho dielo je slovenskou raritou. Už v polovici augusta počas prvej prezentačnej výstavy erbov bude zapísané v Slovenskej knihe rekordov.
ILIAŠOVCE. Ondrej Frankovič začal pred rokmi vypletať jednoduché obrázky. Ako prvý vyrobil erb obce Arnutovce na podnet niekdajšieho starostu. Oslavovali 625. výročie. Nasledoval erb rodných Iliašoviec. Dnes ich má 140, vrátane erbu Slovenskej republiky a rodiska.
Na presné vyobrazenia mu pomohlo šesť zväzkov Heraldického registra. Prvú výstavu mal v roku 2003, kde predstavil 33 erbov miest a obcí okresu Spišská Nová Ves. Tak sa zrodila myšlienka zhotoviť erby všetkých slovenských miest. Pri každom erbe si O. Frankovič robil podrobné popisy, z ktorých dnes vyčíta zaujímavé veci.
"Každý erb má rozmer 40 x 50 cm. V priemere som na jeden spotreboval 450 metrov vlákna. Najdlhší názov mesta je Hanušovce nad Topľou, najkratší Svit. Počet bodov (klinčekov) spolu je 225 828. Písmen je 1 813," vyratúval.
Na erby spotreboval 1 050 kusov cievok nití, ktoré všetky starostlivo uschoval v sklenenom demižóne, zaplnenom až takmer po okraj.
Obľúbený erb Bytče
Techniku vypletania Iliašovčan okukal od starších žienok, ktoré napichávali špendlíky a vypletali. O. Frankovič však techniku neustále zdokonaľoval, vylepšoval. Obrázok erbu najprv naskenoval, zväčšil, kde sa menia farby, nabil klinčeky. Na ich spodný okraj natiahol spodnú vrstvu nití, okolo hlavičiek vrchnú. Tak vznikol dvojvrstvový obrázok. Ako prezradil, ku každému má osobitý vzťah. Erby všetkých miest sú podľa neho krásne, ale má jeden, ktorý ho očaril vari najviac. Erb mesta Bytča.
"Na prvý pohľad bol veľmi náročný, tak som ho odkladal na neskôr. Fascinoval ma však od začiatku. Sám osebe je zvláštny, akoby to bol erb v erbe. Najviac námahy ma zasa stálo vyhotovenie 43 lístkov v erbe mesta Brezová pod Bradlom. Bola to mravčia práca," zaspomínal si. Najjednoduchší erb má mesto Hlohovec. Zaujímavosťou je aj zhodný počet bodov (klinčekov) v názve mesta i v samotnom erbe, je ich presne 466.
Najviac O, najmenej F
Obrázky O. Frankoviča dnes pozná doslova celý svet. Nachádzajú sa v 72 krajinách sveta, pričom nechýbajú ani exotické krajiny ako Dubai, Filipíny, Mexiko, Južná Kórea. Či už pri vypletaní obrázkov s rôznymi motívmi alebo pri práci na erboch, zažil aj vtipné okamihy. Pred 10 rokmi posielal obrázok k 80. narodeninám jednému z kardinálov do Vatikánu. Nastal zmätok v zabalených škatuliach. Colníkom sa pri prehliadke niečo nepozdávalo, tak si O. Frankoviča zavolali. Po rozbalení sa zistilo, že v škatuli je obrázok sporo odetej ženy zhotovený pre jednu z košických skupín. Hoci dnes na to spomína s úsmevom, je presvedčený, že colníci ho zachránili pred možnou "katastrofou".
A na záver ešte jedna symbolika. Názvy slovenských miest obsahujú najviac písmeno O, ktoré sa vyskytuje 221-krát, najmenej písmeno F (raz - v názve mesta Fiľakovo). Tieto dve písmená sú aj iniciálkami tohto šikovaného Iliašovčana.
Zaujímavosti
Erby O. Frankoviča
- Najnáročnejší erb na počet odpracovaných hodín (105) má mesto Krupina. Najmenej erb Slovenskej republiky (28 hodín).
- Presne 1 000 bodov (klinčekov) je v erbe mesta Žilina, zhodne po 2 000 majú mestá Bratislava, Lučenec, Prievidza, Spišské Podhradie. Erb Levoče má zasa najviac bodov (2 620), najmenej Svidník (918).
- Pätnásteho augusta sa v Iliašovciach uskutoční prvá prezentačná výstava mestských erbov Slovenska. Na výstave pod názvom Slovensko v Iliašovciach bude na tabuli dlhej 18 metrov vystavených v 4 radoch po 35 erbov. Program sa začína od 10. hodiny.
šim
Vypletacia technika. Základom sú tzv. body (klinčeky), na ktoré sa naťahujú dve vrstvy nití.
Foto: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.