letky majú aj priaznivé účinky na ich zdravie a krásu.
Aj napriek tomu sa stále špekuluje o možných rizikách.
Škodí zdraviu?
Princíp antikoncepcie je jednoduchý: simuluje hormonálny stav podobný tehotenstvu. Tabletka žene dodáva prísun špecifických hormónov, estrogénu a gestagénu, ktoré pôsobia v mozgu, vaječníkoch, vajcovodoch a maternici. Tie brzdia tvorbu látok vyvolávajúcich ovuláciu.
Hoci súčasná antikoncepčná pilulka už podľa odborníkov pravdepodobne dosiahla minimálny možný obsah hormónov a jej vedľajšie účinky sú iba mierne, mnoho žien stále rieši otázku, či pre svoj organizmus robia dobre, keď lieky užívajú dlhodobo.
Gynekológovia však tvrdia, že prevažujú výhody. "K pozitívam patrí napríklad pravidelný cyklus, zmiernenie až vymiznutie bolesti pred a počas menštruácie, zníženie intenzity krvácania, čo prispieva aj k liečbe anémie z nedostatku železa. Je dokázaný pozitívny účinok proti vzniku cýst na vaječníkoch či zápalov v malej panve," vraví gynekologička MUDr. Tatiana Ivanovová zo súkromnej gynekologickej ambulancie na Toryskej I. Významne sa tiež znižuje riziko mimomaternicového tehotenstva a pre mnoho žien je významný aj vplyv na problematickú pleť a akné.
Znížil sa počet potratov
Podľa gynekológov je obrovským prínosom i to, že sa vďaka antikoncepčných tabletkám radikálne znížil počet potratov.
Napriek množstvu výhod má hormonálna antikoncepcia aj vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie patrí pocit napätia v prsiach, mierne bolesti hlavy, prechodný prírastok hmotnosti či riziko vzniku trombózy. "Kým lekár žene predpíše antikoncepciu, mal by sa zaujímať o tromboembolickú záťaž v rodine a krvný tlak. Rizikovou skupinou pre užívanie antikoncepcie sú aj silné fajčiarky, ženy s kardiovaskulárnymi ochoreniami, s vysokou hladinou cholesterolu, ochoreniami pečene či niektorými typmi rakoviny," hovorí MUDr. Ivanovová.
K nepríjemným vedľajším účinkom môže patriť aj zníženie ženského libida. V tom prípade odporúčajú odborníci vyskúšať iný druh antikoncepcie.
Hláste to lekárom
V prípade, že užívate hormonálnu antikoncepciu, musíte to hlásiť každému lekárovi, ktorého navštívite. Sú totiž lieky, ktoré ovplyvňujú účinnosť antikoncepčných tabliet. "Hormonálna antikoncepcia zahusťuje krv, takže môže dôjsť k trombóze ciev alebo pľúcnej embólii." Užívanie antikoncepcie teda musíte oznámiť špeciálne pred operačnými zákrokmi, ale aj u zubára.
Hormonálna antikoncepcia má dnes už okrem tabletovej aj formu injekcií, podkožných implantátov, náplastí, či najnovšie mäkkého flexibilného krúžku, ktorý sa aplikuje do pošvy. "Je vhodný pre všetky ženy v reprodukčnom období. Odporúča sa najmä tým, ktoré si želajú používať vysoko účinnú antikoncepciu prinášajúcu slobodu a pohodlie vďaka jednoduchému používaniu."
Novinkou na trhu je aj vnútromaternicové teliesko Mirena. To pôsobí na sliznicu v dutine maternice a výrazne ovplyvňuje jej rast. Sliznica ostáva nízka, takže menštruačné krvácanie je veľmi slabé a pätina žien nemá menštruácie vôbec. "Odporúča sa pacientkam s nadmerným, častým a bolestivým krvácaním. Na rozdiel od vnútromaternicového telieska Dana je Mirena vhodná aj pre ženy, ktoré ešte nerodili."
"Tabletku po" nezneužívajte, škodí
Na trhu je aj takzvaná núdzová antikoncepcia známa aj ako "tabletka po". Jej zmyslom je okamžitá dostupnosť v krízových situáciách - užíva sa napr. po nechránenom pohlavnom styku, pri zlyhaní inej antikoncepčnej metódy, prípadne po pohlavnom zneužití. Nie je určená na pravidelné užívanie, avšak jej dostupnosť prispieva k zníženiu nechcených tehotenstiev a potratov. "Môže sa užiť kedykoľvek, nezávisle od fázy menštruačného cyklu. Je nutné to však urobiť čo najskôr, obyčajne do 72 hodín po pohlavnom styku. Najúčinnejšie je to bezprostredne po styku. Nie je účinná, ak už došlo k uhniezdeniu oplodneného vajíčka. Nespôsobuje teda minipotrat," dodáva MUDr. Ivanovová. Núdzová antikoncepcia nie je určená na každodenné používanie!
Z histórie hormonálnej antikoncepcie:
- V 20. rokoch minulého storočia lekár Ludwig Haberlandt prišiel s poznatkom, že v tehotenstve žena produkuje väčšie množstvo určitých hormónov. Svoje prípravky testoval len na králikoch.
- Za otca hormonálnej antikoncepcie sa považuje až Gregory Pincus, ktorý stojí za vytvorením prvej pilulky s názvom Enovid v roku 1960
- Postupne sa pri antikoncepčných tabletách skúšal meniť pomer a množstvo rôznych hormónov, aby sa nakoniec dosiahla optimálna možná miera, ktorá zaručuje spoľahlivú ochranu pred neplánovaným otehotnením a zároveň udržuje pravidelný menštruačný cyklus
Autor clanku
Autor: i.dnes.cz, Andrea Tomaschova
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.