Nikto netvrdí, že si máte všetko zakazovať. Veď ochutnať miestne špeciality nie je hriech. Netreba však popustiť svoje predsavzatia do miery prežierania sa. Ponúkame vám návod, ako počas dovolenky nepribrať.
Ak sa na nás počas dvoch týždňov letovania niečo nalepí, ani to nezbadáme. Precitnutie príde až potom. Do bronzova opálená sa postavíte na váhu a neveriacky zízate. Ručička ukazuje o niekoľko stupienkov viac, ako keď ste si odchádzali oddýchnuť.
Ako je možné, že ľudia na dovolenke priberú? Ľudské telo je ako tepelná elektráreň. Vyhrieva sa na vhodnú teplotu cca 37 stupňov Celzia.
Množstvo dobrôtok
V prímorských letoviskách sa teploty šplhajú k štyridsiatkam. Naše telo si odrazu uvedomí, že nemusí produkovať tak veľa tepla, čím dochádza aj k menšej spotrebe kalórií.
Na dovolenke si zvyčajne odmietame aj pohyb. Hovoríme si, že sme sa neprišli ničiť, ale oddychovať. Napriek tomu telo vyčerpávame množstvom dobrôtok, ktoré si na tanier nakladáme najmä večer.
Počas dňa jedlo príliš nechutí, a tak stravovanie odkladáme na neskoré hodiny, keď nás nebude zaťažovať horúčava.
Polpenzia alebo all inclusive
Pri voľbe dovolenky si zvyčajne vyberáme z dvoch druhov stravovania - skromnejšiu, ale dostačujúcu polpenziu, alebo honosnú a často zbytočnú all inclusive.
Väčšina ľudí zastáva názor, že raňajky a večera sú na pobyt pri mori ako stvorené. Počas dňa, keď sa teploty vyšplhajú na neuveriteľné hodnoty, by si zrejme len málokto spomenul na teplú polievku alebo vyprážané mastné hranolčeky.
Platí však zásadné pravidlo, využite dva termíny, keď sa dobre najete. Základom a štartom do dňa sú sýte raňajky. Vyvarujte sa množstva bieleho pečiva, radšej zvoľte celozrné. Ako prílohu si dajte syr, nízkotučnú nátierku a veľa zeleniny alebo ovocia. Pite len nesladené nápoje.
Miestne pochúťky
Keďže polpenzia nezahŕňa obed, v prípade hladu vám ostáva stravovať sa v miestnych reštauráciách. Vzhľadom na teplo uprednostnite zeleninový šalát, ovčí syr, morčacie alebo kuracie mäso pred pizzou alebo hranolčekmi. Ak im neviete odolať, musíte sa uskromniť na večeru.
Večera je počas dovolenky hlavným jedlom dňa. Začnite ju polievkou, ktorá vyplní váš žalúdok. Druhé jedlo si servírujte na malom tanieri s kopou zeleniny a kusom rybacieho alebo kuracieho mäsa.
Ak dezert, tak v podobe ovocia. Medzi jedlom si doprajte pauzu každých štyri až päť hodín.
Naberanie kíl
All inclusive je najväčší chyták na naberanie kilogramov. Raňajky a večera by sa mali orientovať približne rovnako ako pri polpenzii. Ak aj zvažujete využiť obedovú ponuku, riaďte sa zásadou radšej menej ako viac.
Aj keď sa zdajú tieto zásady prísne a nevhodné pre dovolenkový režim, nemusíte si pri čítaní týchto riadkov zúfať. Prísny režim by vás malo donútiť dodržiavať aj teplé počasie.
Našinec nie je zvyknutý na viac ako 30-stupňové horúčavy, a tak si radšej zvolí alternatívu ovocia a zeleniny počas celého dňa. Nadmernému vykrmovaniu sa vyhnete, ak nezanedbáte pitný režim a počas dňa si viackrát s chuťou zahryznete do ovocia.
Náruživí papkáči sa pred túžbou po jedle ubránia aj tým, že si dokážu naplánovať riadny program. Ak sa rozhodnete celé dni preležať na plážovom ležadle a vypekať slaninu, jedlo vám zrejme bude behať po hlave neustále.
Vyplňte čas programom
Ak si však dokážete na každý deň nájsť nejaký program, akým môže byť napríklad spoznávanie miestnej kultúry, návšteva historických pamiatok alebo športová činnosť, jedenie vám z hlavy vyšumí prirodzenou cestou.
Na škodu nie je ani pravidelný pohyb. Nemusíte vykonávať žiadne heroické výkony. Stačí ranný beh v trvaní približne 10 minút, plážový volejbal alebo jednoducho chôdza po schodoch.
Ak máte k dispozícii služby animátorov, skúste sa naučiť niečo nové. Brušný tanec, vodný aerobik či vodné pólo vám nielen osviežia pobyt, ale zabránia usádzaniu nechcených tukov.
Stravovanie v kocke
Vynechajte - biele pečivo, cestoviny, koláče, sladené nápoje
Jedzte - zeleninu, ovocie, biele a rybacie mäso, minerálky, víno a pivo
Autor clanku
Autor: Spracovala: Katarína Gécziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.