Korzár logo Korzár
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Plynovod Nord Stream

Ako som už kedysi spomínal, existujú stavby, ktoré možno nie sú stavbami v klasickom slova zmysle, ale predsa len by ich bolo hodno predstaviť na tejto strane.

Schéma ukladania potrubia. Potrubie plynovodu uložia na morské dno tri špeciálne lode.Schéma ukladania potrubia. Potrubie plynovodu uložia na morské dno tri špeciálne lode. (Zdroj: archív)

Mnohé z takýchto netypických stavieb je však ťažké predstaviť aj preto, že ich opis vlastne nemožno ilustrovať vhodnými obrázkami. Taká transibírska železničná magistrála, ktorá spája Moskvu s Vladivostokom a má dĺžku vyše 9 000 km, je určite obdivuhodným stavebným dielom, ale ilustrovať túto stavby snímkami páru koľajníc či nejakého vlaku alebo železničnej stanice by bolo dosť fádne. Ani k dnes predstavovanej stavbe nebolo ľahké nájsť aspoň niekoľko vhodných ilustrácií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priamo z Ruska do Nemecka

Ako už napovedal titulok, dnešnú časť nášho „stavebného" seriálu venujeme plynovodu. A to nie hocijakému, ale prvému plynovodu, ktorý spojí Rusko priamo so západnou Európou, konkrétne s Nemeckom Pôjde teda o vôbec prvý plynovod z Ruska, ktorý na svojej trase ku koncovému odberateľovi nebude prechádzať ďalšími krajinami, ktoré by prípadne (ako sa to už stalo a ako sme to aj my pocítili) mohli „zavrieť" jeho kohútiky. Možno pripomenúť, že aj cez Slovensko vedie niekoľko paralelných línií tranzitného plynovodu, ktoré v súčasnosti prevádzkuje akciová spoločnosť eustream.

SkryťVypnúť reklamu

Severný prúd

Vráťme sa ale k plynovodu, ktorý dnes predstavujeme. Plynovod má oficiálny názov Nord Stream, čiže severný prúd (v ruštine sa volá severnyj potok), ale je známy aj ako rusko-nemecký plynovod či baltiskomorský plynovod. Plynovod Nord Stream, ktorého výstavba sa nedávno začala, povedie z ruského mestečka Vyborg po dne Baltského mora až do prijímacej stanice v nemeckom Greifswalde. S výstavbou sa začalo po dlhých rokoch príprav a diskusií o všetkých možných aspektoch tohto kontroverzného diela.

Námietky politikov i ekológov

Medzi hlavné námietky odporcov diela patrilo to, že plynovod ďalej zvýši závislosť Európy na ruskom plyne, i to, že v prípade akejkoľvek havárie či mimoriadnej situácie by došlo k ohrozeniu už aj tak krehkej ekologickej rovnováhy vo vodách Baltského mora Základnú dohodu o výstavbe North European Gas Pipeline (to bol pôvodný názov plynovodu Nord Stream) podpísali firmy Gazprom, BASF a E.ON začiatkom septembra 2005. Krátko nato bola založená spoločnosť North European Gas Pipeline Company (neskôr premenovaná na Nord Stream) so sídlom v švajčiarskom meste Zug.

SkryťVypnúť reklamu

Švajčiarske, nie európske právo

Už to sa mnohým odporcom projektu nepáčilo, pretože pri riešení akýchkoľvek problémov medzi jednotlivými partnermi či medzi spoločnosťou a odberateľmi plynu by sa postupovalo podľa švajčiarskeho práva a nie podľa zákonov Európskej únie. Akcionármi spoločnosti Nord Stream AG sú ruská spoločnosť Gazprom (tá vlastní 51 %, teda väčšinu akcií), Wintershall Holding GmbH (15,5 %), E.ON Ruhrgas AG (15,5 %), N.V. Nederlandse Gasunie (9 %) a GDF Suez S.A. (9 %). Slávnostné začatie prác na novom plynovode sa uskutočnilo 9. apríla tohto roku v zálive Portovaja pri Vyborgu, a to za účasti ruského prezidenta Dmitrij Medvedeva.

Dôkladný prieskum morského dna

Poďme ale k stavebnej či technickej stránke nového plynovodu, ktorý bude skutočne unikátnym dielom. Začatiu stavby predchádzal mimoriadne dôkladný prieskum morského dna pozdĺž navrhovanej trasy plynovodu. Na dne mora, najmä vo Fínskom zálive, leží totiž ešte množstvo mín, pochádzajúcich z obdobia prvej i druhej svetovej vojny. Míny, ktoré sú priamo v ceste plynovodu, ležia v hĺbkach vyše 70 metrov a spoločnosť Nord Stream ich plánuje odstreliť. Na trase plynovodu leží aj niekoľko potopených lodí i sovietska ponorka. Prieskum tiež stanovil miesta, kde plynovod bude musieť byť uložený v ryhe a zasypaný, aby sa zabránilo jeho prípadnému poškodeniu (napríklad kotvami lodí).

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z najdlhších na svete

Celková dĺžka plynovodu bude 1 222 kilometrov, takže Nord Stream bude jedným z najdlhších podmorských plynovodov na svete. Z uvedenej celkovej dĺžky povedie 1,5 km na ruskej pevnine, 121,8 km v ruských teritoriálnych vodách, 1,4 km v ruskej ekonomickej zóne, 375,3 km vo fínskej ekonomickej zóne, 506,4 km v švédskej ekonomickej zóne, 87,7 km v dánskych teritoriálnych vodách, 49,4 km v dánskej ekonomickej zóne, 31,2 km v nemeckej ekonomickej zóne, 49,9 km v nemeckých pobrežných vodách a 0,5 km na nemeckej súši.

Dve paralelné línie

Položené budú dve paralelné línie plynovodu, pričom výstavba prvej línie by mala byť ukončená koncom budúceho roka, druhá línia by sa mala vybudovať v rokoch 2011-2012. Spolu by mali tieto plynovody prepravovať do Nemecka ročne až 55 miliárd kubických metrov plynu. Na začiatku plynovodu vo Vyborgu bude jediná kompresorová stanica, ktorá bude plyn stláčať na tlak 22 MPa. Odstredivé kompresory tejto stanice bude poháňať osem plynových turbín (odvodených od leteckých prúdových motorov), ktoré dodá britská firma Rolls-Royce. Pretože tlak plynu bude v plynovode postupne klesať, na odbernom mieste bude mať plyn tlak len 17 MPa.

Rôzna hrúbka steny

Kvôli tomuto poklesu tlaku nebude mať plynovod rovnakú hrúbku steny pozdĺž celej trasy. Zatiaľ čo na začiatku, kde má plyn najväčší tlak, bude hrúbka steny 41 mm, na konci plynovodu to bude už len 26,8 mm. Plynovod bude zhotovený z rúr priemeru 1 153 mm, vyrobených z ocele typu X-70. Aby sa znížilo trenie plynu o vnútornú stranu rúry, je táto strana opatrená antifirikčnou („protitrecou") epoxidovou vrstvou, hrubou 0,06 mm. Na vonkajší povrch rúr sa nanáša antikorózna ochranná vrstva a na ňu ešte vrstva betónu, ktorej hrúbka kolíše od 60 mm do 110 mm. Táto vrstva zvýši hmotnosť rúr a tým aj zlepší ich stabilitu po uložení na morské dno.

Tri špeciálne lode

Na ukladanie rúr na morské budú slúžiť tri špeciálne lode (jedna už pracuje). Na tieto lode sa privážajú rúrové segmenty dĺžky 12 metrov. Z dvoch segmentov sa na palube automatickým zváracím agregátom zvarí „dvojča" dĺžky 24 metrov. Tento dlhý kus sa potom po špeciálne rampe posunie ku koncu už existujúceho úseku plynovodu a privarí sa k nemu. Loď sa potom posunie ďalej a celý proces sa opakuje. Plynovod sa ukladá tak, aby jeho bočná odchýlka od ideálnej línie neprekročila 7,5 metra na obe strany, v kritických miestach bude tolerancia ukladania ešte menšia.

Castoro Sei už pracuje

Prvou loďou, ktorá už začala plynovod ukladať, je loď Castoro Sei talianskej firmy Saipem. Táto loď dĺžky 193 metrov (s. ukladacou rampou) má posádku 330 ľudí a uloží 853,5 km plynovodu, teda približne 70 % jeho celkovej dĺžky. Denne uloží táto loď okolo 2,5 kilometra plynovodu. Loď Castoro Dieci s nižším ponorom a bez vlastného pohonu bude ukladať plynovod v plytkých vodách pri nemeckom pobreží.

Je najväčšia na svete

V oblasti Fínskeho zálivu bude plynovod ukladať loď Solitaire, ktorá je najväčšou loďou svojho typu na svete. Táto loď je vystrojená plne dynamicky pracujúcim polohovacím systémom, ktorý udržuje loď na jednom mieste bez použitia klasických kotiev(lode Castoro Sei a Castoro Dieci sú na jednom mieste držané sústavou 12 resp. 8 kotiev). To je vo Fínskom zálive s hustou premávkou a s množstvom mín na dne veľkou výhodou. Ostáva už len dodať, že presné náklady na výstavbu plynovodu Nord Stream nie sú známe, ale odhadujú sa na 7,4 až 8,8 miliardy eur.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 717
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 322
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 487
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 980
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 019
  6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 845
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 838
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 326

Blogy SME

  1. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
  2. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
  3. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
  4. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
  5. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
  6. Ľudmila Križanovská: Slovensku zvoní do hrobu
  7. Viliam Datel: Ficove maškary
  8. Lukáš Kačaliak: Peši po Taliansku (Lucca-Roma + Neapol)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 146
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 105
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 30 869
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 421
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 524
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 707
  7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 7 840
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 706
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka pri čakaní na výsledky predčasných parlamentných volieb.

Na rozdiel od Smeru neubrali hlasy stranám, ktoré sa prepadli.


3 h
Predseda Hlasu Peter Pellegrini a predseda Smeru Robert Fico.

Zo štyroch scenárov trčí ako pravdepodobný pre Hlas len jeden.


a 1 ďalší 4 h
Erika Jurinová v centrále OĽaNO.

Najviac krúžkov mali Fico a Pellegrini.


4 h
Čáčov, dnes podvečer spadlo lietadlo aj s posádkou.

K nehode došlo mimo obývanej časti mesta.


33m

Blogy SME

  1. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
  2. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
  3. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
  4. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
  5. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
  6. Ľudmila Križanovská: Slovensku zvoní do hrobu
  7. Viliam Datel: Ficove maškary
  8. Lukáš Kačaliak: Peši po Taliansku (Lucca-Roma + Neapol)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 146
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 105
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 30 869
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 421
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 524
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 707
  7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 7 840
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 706
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

Výsledky volieb 2023
SkryťZatvoriť reklamu