Škody po povodniach na východe odhadli na 80 miliónov eur
Košický Odštepný závod (OZ) Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) odhaduje škody na spravovanom majetku, ktoré spôsobili posledné povodne na prelome mája a júna, na 80,01 milióna eur.
KOŠICE. Vodohospodári ich zaznamenali na viac ako 430 úsekoch. TASR informoval technický námestník závodu Stanislav Dobrotka s tým, že z tejto sumy predstavujú náklady na zabezpečovacie práce vykonané bezprostredne po povodniach čiastku takmer 14,11 milióna eur.
V súčasnosti prebiehajú ešte zabezpečovacie práce na vodných tokoch Poprad, Ondava, Hornád, Torysa a Laborec a ich prítokoch. Najvážnejšia situácia je v obvodoch Bardejov, Trebišov, Michalovce, Košice okolie, Kežmarok a Stará Ľubovňa, konkretizoval technický námestník OZ SVP Košice.
Podstatnú časť odhadovanej sumy potrebujú vodohospodári na východe Slovenska na odstránenie priamych dopadov posledných povodní. Podľa Dobrotku medzi finančne najnáročnejšie budú určite patriť sanácie prietrží oboch brehov hrádze rieky Ondava, sanácie hrádzí Torysy v Šarišských Michaľanoch a Hornádu v Gyňove, ďalej sanácie zosuvov na ľavobrežnej hrádzi Latorice, na pravobrežnej hrádzi Laborca a ľavého brehu hraničného úseku rieky Poprad v Mníšku nad Popradom. Pracovníci OZ SVP Košice musia opraviť a sprevádzkovať technologické časti čerpacích staníc vnútorných vôd, ako aj pokračovať v stabilizácii a čistení korýt tokov od nánosov.
Okrem odstránenia priamych dopadov predchádzajúcich povodní je potrebné podľa Dobrotku sa do budúcnosti zaoberať prednostne preventívnymi opatreniami, ktoré okrem plnenia plánu investičnej výstavby, zahŕňajú aj pravidelnú údržbu tokov a zariadení. Na pravidelnú údržbu by sme za odštepný závod Košice potrebovali pravidelne sumu okolo 8,2 milióna eur. Na tento rok nám bola pridelená čiastka na úrovni 50 percent tohto objemu, skonštatoval technický námestník.
Košický OZ SVP dlhodobo plánuje a pripravuje investičné stavby, medzi ktoré patrí napríklad ochrana intravilánu krajského mesta Košice a Prešov, prestavba hrádzí Ondavy, rekonštrukcia ochrannej hrádze Torysy v Sadoch nad Torysou či úprava Trstianky v Trsťanoch, u ktorých sa predpokladá financovanie z rôznych zdrojov Európskej únie, respektíve štrukturálnych a kohéznych fondov. Po posledných povodniach bolo navrhnutých do urýchlenej prípravy ďalších päť stavieb, pre ktoré by bolo možné žiadať pridelenie finančných prostriedkov z Operačného programu životného prostredia ešte v rámci tretej výzvy.
U týchto stavieb sa ešte len pristúpi k projektovej príprave, a keďže u všetkých pripravovaných stavieb je pretrvávajúci problém s majetkovo-právnym vysporiadaním dotknutých pozemkov, je ešte predčasné hovoriť o ich realizácii, uviedol Dobrotka s tým, že medzi ne patrí napríklad rekonštrukcia ľavobrežnej hrádze rieky Latorica a pravobrežnej hrádze rieky Laborec.