Korzár logo Korzár

Prepúšťanie v ťažkom priemysle aj v samospráve a podpory nezamestnaným

Obyvatelia ČSR sa ešte nestačili spamätať z dôsledkov prvej svetovej vojny a už ich postihla nezamestnanosť. V roku 1923 prišlo v ČSR o prácu 63-tisíc ľudí, na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi, ktorá sa stala súčasťou ČSR, 7 500 obyvateľov.

Kežmarský hrad. Kežmarský hrad. (Zdroj: sita)

Zo slovenských miest bola najväčšia nezamestnanosť v Košiciach, z výrobných odvetví v ťažkom priemysle a baníctve.

Chaotický systém poskytovania podpôr v nezamestnanosti bol malým príspevkom k veľkej chudobe jednotlivcov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zánik podnikov

Vláda ČSR považovala vtedajšiu situáciu, akou bola nezamestnanosť a zánik podnikov ťažkého priemyslu, za neriešiteľnú. V roku 1918 bolo v nich zamestnaných vyše 18-tisíc robotníkov a v roku 1923 niečo vyše osemtisíc. Akékoľvek snahy o ich záchranu, ako aj celkovú záchranu slovenského priemyslu zostali iba snahami. Zanikli napr. také podniky a závody ako Krompachy, Kunova Teplica, Lučenec, Hnúšťa - Likier, bane Zlatá Idka, Železník a mnoho ďalších. Podpory zo štátnych zdrojov niektorí ani nedostali, pretože mnohé rezorty neboli začlenené medzi tie, ktorých bývalým pracovníkom by podporu v nezamestnanosti vyplácali. Neporiadok bol aj v dĺžke vyplácania podpory. Miestne úrady nemali potrebné skúsenosti a niektoré prípady riešili župné úrady po sťažnosti na ministerstve.

SkryťVypnúť reklamu

Nespokojní živnostníci i poľnohospodári

Východoslovenské mestá a ich obyvateľov trápili okrem nezamestnanosti zlé hospodárske výsledky, pretože mestá museli splácať pôžičky a vysoké úroky ešte z čias monarchie, na ktoré si museli vziať nový úver alebo predávať mestský majetok. Živnostníci aj poľnohospodári boli nespokojní s nevyhovujúcim daňovým systémom, ktorý bol pre nich likvidačný a proti ktorému protestovali rôznymi prostriedkami. Východoslovenskí živnostníci posielali rezolúcie prostredníctvom Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach na jej ústredie aj na ministerstvo financií. Uviedli v nich konkrétne príklady z vtedajších berných (dnešných daňových) úradov, ktoré fungovali chaoticky, ich úradníci, ktorí komunikovali v maďarčine, lebo neovládali slovenčinu, pracovali nezodpovedne, keď napr. viackrát žiadali zaplatiť tú istú daň a vždy v inej a vyššej sume a vzápätí dotyčného pokutovali.

SkryťVypnúť reklamu

Pätnásť druhov daní

Poľnohospodári vyjadrovali svoju nespokojnosť s daňovým systémom protestnými manifestáciami, ktorými žiadali o jeho prehodnotenie. Pätnásť druhov daní, ktoré mali zaplatiť a ktoré by mohli vymyslieť iba v Kocúrkove, by muselo každého, nielen malého roľníka pripraviť takmer o všetko. Navyše od januára 1923 pribudla roľníkom ďalšia daň, ktorou chcel zrejme štát pomôcť obciam naplniť miestnu pokladnicu. Bola to daň zo psov a nebola nízka - sto až dvesto korún - a psa mal na dedine každý gazda. Taká suma bola na vtedajšie pomery vysoká. Pre porovnanie: mesačný plat služobnej v domácnosti bol dvesto korún.

Jedna z najväčších manifestácií za účasti 300 zástupcov obcí okresu bola v roku 1923 v Giraltovciach. Odtiaľ odoslali rezolúcie, do ktorých zhrnuli tieto skutočnosti aj obavy z budúcnosti, zo zlých úrod, do Prahy do snemovne a na ministerstvo financií.

SkryťVypnúť reklamu

Prebytoční úradníci

Na začiatku roku 1923 mestské zastupiteľstvá východoslovenských miest rokovali o zamestnanosti v svojich úradoch a schválili racionalizačné opatrenia, podľa ktorých prepustili prebytočných úradníkov. Prvé začali Košice a Kežmarok. V Košiciach po zrušení municípia bolo 80 takýchto pracovníkov, prevažne presluhujúcich, ale aj čakajúcich rok - dva na odchod do dôchodku. Každý z týchto čakateľov bol finančne odškodnený. Bola to akási forma predčasného odchodu do dôchodku. V Kežmarku málokto presluhoval, skôr čakal na dôchodok, a tam bol vysoký počet prebytočných úradníkov k počtu obyvateľov: päťdesiat na šesťtisíc, pričom mesto muselo splácať trojmiliónový úver. Podľa východoslovenských miest postupovali aj magistráty Bratislavy a Banskej Bystrice. V hlavnom meste, kde v samospráve najviac presluhovali, sa znížila administratíva o 167 pracovníkov a v Banskej Bystrici o 47.

Podpora nezamestnaným

Skutočnosť, že niektoré rezorty neboli v zozname pre vyplácanie podpory v nezamestnanosti vinou Ministerstva pečlivosti ČSR, toto po naliehaní župných úradov chybu napravilo a pre nezamestnaných v Smolníku predĺžilo dĺžku podpory zo 6 na 9 mesiacov. Vyzvalo okresné úrady v Gelnici a v Moldave, aby "...podporu nedostávali osoby bez nároku na ňu, t. j. mladšie a slobodné, ktoré nie sú živiteľmi rodín, sú majetné, penzisti a tí, čo podporu zneužívajú k ľahkomyseľnému životu, opilstvu, podlúdnictvu. Všetci, čo dostávajú podporu, majú byť prikazovaní v zmysle zákonov k núdzovým prácam za 1 Kč na hodinu." V Moldave začali vyplácať podpory počas 9 mesiacov tesárom, stolárom a drevorobotníkom, ktorí mali zaplatené povinné nemocenské poistenie a mohli sa preukázať potvrdením o celoročnom a nie sezónnom zamestnaní. Po intervencii župných úradov Bratislavská divízia ČsČK zriadila v Krompachoch pre deti nezamestnaných a pre dojčiace matky bezplatnú ľudovú kuchyňu. V Košiciach bolo 600 nezamestnaných. Mestské zastupiteľstvo schválilo zriadenie veľkej ľudovej kuchyne, kde mali variť pre dvesto najchudobnejších nezamestnaných. Pre matky s deťmi v dojčenskom veku z rodín nezamestnaných zriadil ČsČK bezlatné lekárske poradne aj so zdravotnou starostlivosťou.

Pomoc chudobným v Košiciach

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo na rok 1923 nový systém pomoci chudobným občanom. Kto nepoberal vojnovú ani inú štátnu podporu a bol sám, dostával týždenne 10 Kč, s jedným dieťaťom 15 Kč, s dvoma deťmi 20 a s troma 30 Kč. Rodinám s viac ako troma deťmi poskytlo mesto 40 Kč týždenne. Komisia zostavila zoznam chudobných rodín, spomedzi tých, ktoré spĺňali kritériá z hľadiska potrebnosti, vybrala 125 a vyplatila im jednorazovo 1 780 Kč. Tento systém pomoci bol na rozdiel od predchádzajúceho v roku 1922 nový. Zmena bola v tom, že predtým mesto rozdelilo približne tisíc stravných lístkov na obedy vždy na 1 týždeň, ale neposkytovalo finančnú podporu, iba bezplatné lekárske ošetrenie. V čom mesto nedokázalo pomôcť ani núdzovo, to bola bytová situácia.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 708
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 997
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 844
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 089
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 020
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 725
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 052
  1. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  2. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  3. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  4. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  5. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  6. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  7. Juraj Kumičák: Kolaborant
  8. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 851
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 573
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 397
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 550
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 403
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 178
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je tento medveď skutočne po smrti, alebo zastrelili jeho "dvojníka"?

Priblížia sa na 500 metrov a je po nich.


U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  2. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  3. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  4. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  5. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  6. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  7. Juraj Kumičák: Kolaborant
  8. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 851
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 573
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 397
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 550
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 403
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 178
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu