Je to zväčša preto, lebo ich prvý pokus s cestom, či krémom nedopadol práve najlepšie. Čo sa však stalo raz, sa nemusí opakovať stále a vďaka dobrým radám od skúsených gazdiniek a cukrárok bude aj pre vás pečenie hrou.
„Premôžte" tortový korpus
Svojim blízkym by ste radi upiekli obľúbenú tortu, no odrádza vás práca s tortovým korpusom? Nemusíte hneď kupovať hotový. Ak sa vám nedarí upiecť korpus, ktorý by mal pekný rovný vrch, ešte ho nemusíte hádzať do koša. Kým je ešte teplý otočte ho s formou na dosku. Nerovnosti sa zhruba za 15 minút vyrovnajú a môžete ho zdobiť. Ak chcete korpus rozrezať na dva diely a nemáte na to vhodný dlhý nôž, postačí vám aj kratší, ktorým narežete upečené cesto len po okraji. Potom si vezmite niť, založte ju do naznačeného obvodu, prekrížte jej konce a ťahom tortu prekrojíte.
Zaťatá bábovka
Cesto na bábovku vám vyšlo dokonale, v rúre sa krásne upiekla je nadýchaná, ružová.... ale nechce z formy vyliezť ani za svet. Aj s týmto tradičným problémom si hravo poradíte. Na povrch formy položte tanier, alebo tácku a formu obráťte. Jej povrch potom obložte mokrou a studenou utierkou. Tým sa bábovka odlepí od stien bez „ujmy". Ak sa vám stane, že bábovku namiesto akurátneho upečenia vysušíte, aj na to je riešenie. Niekoľkokrát ju prepichnite špajdľou a do dierok nalejte napríklad kávu, alebo rum.
Dokonalý sneh
Aj šľahanie tuhého snehu je neraz poriadnou maturitou. Šarapatu zvyknú narobiť žĺtky, ktoré sú niekedy „zákerné" a aj pri tej najväčšej snahe sa stane, že kúsok sa prešmykne do misky s bielkami. Ak sa vám to už stane, pridajte do bielok niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Pamätajte, že sneh bude pekne tuhý, ak bielka pred šľahaním poriadne vychladíte. Dôležité je aj tempo šľahania – začínajte pozvoľna a potom zrýchľujte. A keď do snehu pridáte lyžičku soli, nebude vám rednúť.
Poleva nepatrí do chladničky
Koláče a torty s polevou síce musíme držať v chlade, ale rozhodne by to nemala byť chladnička. Vplyvom veľkých teplotných rozdielov by totiž poleva mohla popraskať a stratiť pekný vzhľad.
Na maslo vezmite strúhadlo
Pred pečením ste úplne zabudli vybrať z chladničky maslo a teraz s kusom tvrdého margarínu sa cesto nedá uhniesť. Máte dve riešenia. Môžete dať potrebné množstvo masla do hrnčeka a nechať ho zmäknúť pri veľmi nízkej teplote do mikrovlnky, ale jednoduchšie je, ak maslo nastrúhate na strúhadle, ktoré zvyčajne používame na jablká.
Čerstvé droždie
Kysnuté cesto je pre mnohé gazdinky nočnou morou. Jeho základom je čerstvé droždie. No ako zistíme, či droždie, ktoré máme doma je čerstvé? Odlomte z neho kúsok a dajte do horúcej vody. Keď vypláva na povrch, môžete ho ešte použiť. Ak však klesne na dno, radšej ho vyhoďte. Dobrá rada – ak droždie po príchode z obchodu zabalíte do alobalu, v chladničke vydrží až dva týždne.
Bleskovky
- aby ovocie, alebo sušené hrozienka pri pečení neklesli na spodok cesta, najskôr ich obaľte v hladkej múke a až potom uložte na cesto
- lieskovce pred pridaním do cesta najskôr krátko orestujte. Zvýraznite tým ich chuť a vôňu
- jablčný závin nepraskne, ak na cesto dáte najskôr vrstvu strúhanky a až potom jablká. Strúhanka vpije šťavu z jabĺk a povrch koláča zostane rovný
- aby mal jablkový závin lesklý zlatý povrch a chrumkavú kôrku, potrite ho pred pečením žĺtkom rozšľahaným v mlieku
- koláče budú krásne žlté, ak do cesta pridáme asi pol balíčka vanilkového pudingu rozmiešaného v troške mlieka
- palacinky budú krásne nadýchané, ak do cesta pridáte trošku sódovky, alebo jednu, či dve lyžice rumu. Musíte ich však nechať aspoň hodinu ležať, aby mohla múka nabobtnať.
Autor: Spracovala: Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.